En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
07/03
Kuala Kubu Bahru
Dataran Merdeka
133.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
José Humberto Rujano Guillén
ISD - Neri
24u07'58"
2
Hyo Suk Gong
Seoul Cycling
op 2'07"
3
Hossein Askari
Tabriz Petrochemical Cycling Team
op 2'39"
4
Peter McDonald
Drapac Porsche Cycling
op 3'21"
5
Amir Zargari
Azad University Iran
op 4'13"
6
Markus Eibegger
Footon - Servetto
op 4'54"
7
Alexandre Shushemoin
z.t
8
Matthias Brandle
Footon - Servetto
op 4'58"
9
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Cycling Team
op 5'10"
10
Ahad Kazemi Sarai
Tabriz Petrochemical Cycling Team
op 5'46"
11
Ruslan Pydgornyy
ISD - Neri
op 5'56"
12
Tonton Susanto
Azad University Iran
op 6'06"
13
Jacobus Venter
MTN Energade
op 6'19"
14
Josef Benetseder
Vorarlberg - Corratec
op 6'40"
15
Ian McLeod
MTN Energade
op 6'55"
16
Andrey Mizurov
Tabriz Petrochemical Cycling Team
op 6'59"
17
Jung Hwan Youm
Seoul Cycling
op 7'40"
18
Ruslan Tleubayev
op 7'48"
19
Jay Robert Thomson
Fly V Australia
op 7'55"
20
Dan Bowman
Kelly Benefit Strategies
op 8'26"
22
Mark O'Brien
Letua Cycling Team
op 8'45"
23
Dmytro Grabovskyy
ISD - Neri
op 8'50"
24
Farshad Salehian
Azad University Iran
op 9'07"
25
David McCann
Giant Asia Racing Team
op 9'27"
26
Alexis Rodriguez Hernandez
Letua Cycling Team
op 9'57"
27
Takumi Beppu
Asian Racing Team
op 10'04"
28
Lachlan Norris
Drapac Porsche Cycling
op 10'14"
29
Nazar Jumabekov
op 10'15"
30
Alex Coutts
Giant Asia Racing Team
op 10'19"
31
Pengda Jiao
Max Success Sports
op 10'43"
32
Phuchong Saiudomsin
op 10'51"
33
Kenichi Suzuki
Asian Racing Team
op 11'44"
34
Barati Rasoul
Giant Asia Racing Team
op 11'47"
35
Muhamad Adiq Husainie Othman
Drapac Porsche Cycling
op 11'49"
36
Amir Mustafa Rusli
op 12'10"
37
Yong Li Ng
Letua Cycling Team
op 12'15"
38
Ji Wen Low
Geumsan Ginseng Asia
op 12'19"
39
Neil Shirley
Kelly Benefit Strategies
op 12'24"
40
David Pell
Drapac Porsche Cycling
op 12'34"
41
Seyong Oh
op 12'47"
42
Mohd Shahrul Mat Amin
op 12'51"
43
Turakit Boonratanathanakorn
op 13'15"
44
Pedro Merino Criado
Footon - Servetto
op 13'33"
45
Tobias Erler
Tabriz Petrochemical Cycling Team
op 13'46"
46
Christoph Sokoll
Vorarlberg - Corratec
op 14'03"
47
Abbas Saeiditanha
Azad University Iran
op 14'29"
48
Ali Ahmad Fallanie
op 14'33"
49
Hari Fitrianto
Polygon Sweet Nice
op 14'48"
50
Roman Zhiyentayev
op 15'14"
51
Mohd Hafiz Rozli
op 15'18"
52
Dmitriy Gruzdev
op 15'25"
53
Johnnie Walker
Footon - Servetto
op 15'37"
54
Oleksandr Kvachuk
ISD - Neri
op 16'01"
55
Philipp Ludescher
Vorarlberg - Corratec
op 16'58"
56
Masahiro Shinagawa
Asian Racing Team
op 17'10"
57
Gang Xu
Max Success Sports
op 17'34"
58
Bradeley Hall
Marco Polo Cycling Team
op 17'56"
59
Takeaki Ayabe
Asian Racing Team
op 18'09"
60
Scott Zwizanski
Kelly Benefit Strategies
op 18'13"
61
Raul Castano Yuste
Letua Cycling Team
op 18'14"
62
Hui Zhang
Max Success Sports
op 18'42"
63
Taiji Nishitani
Asian Racing Team
op 18'54"
64
Christopher Jennings
op 19'17"
65
Kuan Hua Lai
Giant Asia Racing Team
op 19'19"
66
Yeong Uk Kim
Geumsan Ginseng Asia
op 19'48"
67
Meiyin Wang
Marco Polo Cycling Team
op 19'50"
68
Anuar Manan
Geumsan Ginseng Asia
op 20'43"
69
Vidal Celis Zabala
Footon - Servetto
op 20'46"
70
Okart Bua-Loi
op 20'50"
71
Rene Haselbacher
Vorarlberg - Corratec
op 21'01"
72
Mohd Zamri Saleh
op 21'08"
73
Mahdi Nateghi
op 21'09"
74
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Cycling Team
z.t
75
Mohd Nor Rizuan Zainal
op 21'59"
76
Rastra Patria
Polygon Sweet Nice
op 22'16"
77
Igarashi Takeshi
Geumsan Ginseng Asia
z.t
78
Alexander Candelario
Kelly Benefit Strategies
op 22'37"
79
Navuti Liphongyu
op 23'05"
80
René Weissinger
Vorarlberg - Corratec
op 23'06"
81
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
op 23'21"
82
Pierpaolo De Negri
ISD - Neri
op 23'22"
83
Eugen Wacker
Giant Asia Racing Team
op 23'34"
84
Zachary Bell
Kelly Benefit Strategies
op 23'37"
85
Richard Lang
Team Jayco - Skins
op 24'00"
86
Fu Xing
Marco Polo Cycling Team
op 24'04"
87
Loh Sea Keong
Marco Polo Cycling Team
z.t
88
Kazuhiro Mori
Asian Racing Team
op 25'28"
89
Guo Hui
Max Success Sports
op 25'39"
90
Yilin Liu
Marco Polo Cycling Team
op 25'45"
91
Stuart Shaw
Drapac Porsche Cycling
op 25'53"
92
Christoff Van Heerden
MTN Energade
op 26'04"
93
Akmal Amrun
op 26'29"
94
Ahmad Haidar Anuawar
Marco Polo Cycling Team
op 26'32"
95
Patrick Lane
Team Jayco - Skins
op 26'42"
96
Reza Pahlevy
Polygon Sweet Nice
op 26'52"
97
Rhys Pollock
Drapac Porsche Cycling
op 27'30"
98
Aaron Donnelly
Team Jayco - Skins
op 28'26"
99
Dennis Pohl
Giant Asia Racing Team
op 34'34"
100
Edgar Nohales Nieto
Letua Cycling Team
op 34'52"
101
Malcom Rudolph
Team Jayco - Skins
op 49'56"
102
Jiong Wang
Max Success Sports
op 53'20"
Herwin Jaya
Polygon Sweet Nice
DNF
Seok Kyu Suh
Seoul Cycling
DNF
Rafael Valls Ferri
Footon - Servetto
DNF
Ahad Kazemi Sarai
Tabriz Petrochemical Cycling Team
DSQ
Silvere Ackermann
Vorarlberg - Corratec
DNF
Wiwatchai Chuaikhun
DNF
Ming Xing Xue
Max Success Sports
DNF
Johann Rabie
DNS
Ahad Kazemi Sarai
Tabriz Petrochemical Cycling Team
DSQ
Merey Khakankman
DNF
Ahad Kazemi Sarai
Tabriz Petrochemical Cycling Team
DSQ
Ahad Kazemi Sarai
Tabriz Petrochemical Cycling Team
DSQ
Jun-Oh Kwon
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Ahad Kazemi Sarai
Tabriz Petrochemical Cycling Team
DSQ
Nick Aitken
Team Jayco - Skins
DNF
Jimmy Pranata
Polygon Sweet Nice
DNF
Joonyong Seo
Seoul Cycling
DNS
Ahad Kazemi Sarai
Tabriz Petrochemical Cycling Team
DSQ
Ramin Mehrabani Azar
Azad University Iran
DNF
Antonius Christopher Tjondrokusumo
Polygon Sweet Nice
DNF
Ahad Kazemi Sarai
Tabriz Petrochemical Cycling Team
DSQ
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares