En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
15/02
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur
80.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jose Rodolfo Serpa Perez
Serramenti PVC Diquigiovanni
24u22'12"
2
Jai Crawford
Savings & Loans Cycling Team
op 27"
3
Jackson Rodríguez
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 47"
4
Fredrik Kessiakoff
Fuji - Servetto
op 54"
5
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
op 1'22"
6
Jacques Janse van Rensburg
Trek - Marco Polo Cycling Team
op 2'29"
7
Tonton Susanto
Letua Cycling Team
op 2'44"
8
Lucas Euser
Garmin - Slipstream
op 3'16"
9
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
op 3'37"
10
Richie Porte
Praties
op 3'44"
11
Philip Deignan
Cervélo Test Team
op 3'45"
12
Juan José Cobo Acebo
Fuji - Servetto
op 4'13"
13
Domenico Pozzovivo
CSF Group - Navigare
op 4'16"
14
Hossein Askari
op 4'57"
15
Jean-Charles Senac
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Cameron Wurf
op 5'42"
17
Hyo Suk Gong
Seoul Cycling
op 5'56"
18
Ghader Mizbani Iranagh
op 6'21"
19
Silvere Ackermann
Vorarlberg-Corratec
op 6'30"
20
Timothy Roe
Savings & Loans Cycling Team
op 6'39"
21
Ji Jianhua
op 6'42"
22
Daniel Fleeman
Cervélo Test Team
op 6'48"
23
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
op 6'56"
24
Alexandre Shushemoin
op 6'57"
25
Fortunato Baliani
CSF Group - Navigare
op 7'21"
26
Christian Meier
Garmin - Slipstream
op 7'30"
27
Johann Rabie
Team Stegcomputer - Neotel
op 8'29"
28
Arkaitz Duran Aroca
Fuji - Servetto
op 8'52"
29
Kihong Yoo
op 9'01"
30
Nazar Jumabekov
op 9'04"
31
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
op 9'05"
32
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 9'14"
33
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
34
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
op 9'34"
35
Shinichi Fukushima
EQA - Meitan Hompo - GDR
op 9'47"
36
Denys Kostyuk
ISD - Neri
op 9'59"
37
Roman Zhiyentayev
op 10'19"
38
Jacobus Venter
op 10'22"
39
Amir Zargari
Azad University Iran
op 10'26"
40
Gene Michael Bates
Drapac Porsche Cycling
op 10'48"
41
Davide Viganò
Fuji - Servetto
op 10'56"
42
Jeremy Yates
Letua Cycling Team
op 11'04"
43
Dmitriy Gruzdev
op 11'10"
44
Yong Li Ng
Letua Cycling Team
op 11'12"
45
Pascal Hungerbühler
Vorarlberg-Corratec
op 11'19"
46
Blaise Sonnery
Ag2r - La Mondiale
op 11'38"
47
Ian McLeod
Team MTN
z.t
48
Daniele Nardello
Fuji - Servetto
op 11'49"
49
Gregor Gazvoda
EQA - Meitan Hompo - GDR
op 12'30"
50
Nariyuki Masuda
EQA - Meitan Hompo - GDR
op 13'03"
51
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
op 13'45"
52
Mehdi Sohrabi
Petrochemical Tabriz Cycling Team
op 13'48"
53
Daniel Musiol
Vorarlberg-Corratec
op 14'10"
54
Mohamad Faris Abdul Razak
MNCF Cycling Team
z.t
55
Marcel Wyss
Cervélo Test Team
op 15'44"
56
Mohd Rauf Nur Nisbah
op 15'56"
57
Hilton Clarke
Fuji - Servetto
op 16'15"
58
Vitaliy Kondrut
ISD - Neri
op 16'22"
59
Rafaa Chtioui
Doha Team
op 16'30"
60
Jin-Yong Choi
Seoul Cycling
op 16'41"
61
Guo Hui
op 17'56"
62
Nikolay Slonov
op 18'34"
63
Yevgeniy Nepomnyachshiy
op 18'35"
64
Suhardi Hassan
MNCF Cycling Team
op 18'38"
65
Timothy Duggan
Garmin - Slipstream
op 18'51"
66
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
op 19'20"
67
Adam Semple
Team AIS
op 19'36"
68
Miyataka Shimizu
EQA - Meitan Hompo - GDR
op 19'53"
69
Ali Ahmad Fallanie
op 20'12"
70
Gianluca Mirenda
ISD - Neri
op 20'59"
71
Mattia Gavazzi
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 21'18"
72
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
op 21'33"
73
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
op 21'37"
74
Sergiy Matveyev
ISD - Neri
op 21'44"
75
Rene Haselbacher
Vorarlberg-Corratec
op 21'47"
76
Mahdi Nateghi
z.t
77
Wenlong Zhang
z.t
78
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
z.t
79
Amir Mustafa Rusli
MNCF Cycling Team
op 22'09"
80
Christoff Van Heerden
Team MTN
op 22'10"
81
Cameron Meyer
Garmin - Slipstream
op 22'13"
82
Manuel Belletti
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 22'57"
83
Alan Marangoni
CSF Group - Navigare
op 23'08"
84
Philipp Ludescher
Vorarlberg-Corratec
op 23'11"
85
Nolan Hoffmann
Team Stegcomputer - Neotel
op 23'19"
86
René Weissinger
Vorarlberg-Corratec
op 23'29"
87
Samai Samai
Letua Cycling Team
op 23'43"
88
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
op 25'02"
89
Mohd Rhazif Mohd Salleh
Letua Cycling Team
op 25'09"
90
Mohd Zamri Saleh
MNCF Cycling Team
op 25'15"
91
Sung Baek Park
EQA - Meitan Hompo - GDR
op 25'59"
92
Seok Kyu Suh
Seoul Cycling
op 26'49"
93
Carlos José Ochoa
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 28'36"
94
Ahmad Haidar Anuawar
Trek - Marco Polo Cycling Team
op 31'46"
95
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
op 31'57"
96
Aymen Ben Hassine
Doha Team
op 35'08"
97
Yasuharu Nakajima
EQA - Meitan Hompo - GDR
op 36'22"
98
Luca Celli
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 41'45"
99
Anuar Manan
Azad University Iran
op 41'56"
100
Guillermo Ruben Bongiorno
CSF Group - Navigare
op 42'45"
101
Najmee Abdel Ghani
op 46'13"
102
Loh Sea Keong
Trek - Marco Polo Cycling Team
op 47'35"
Igor Abakoumov
ISD - Neri
DNF
Hossein Alizadeh
Azad University Iran
DNF
Akmal Amrun
MNCF Cycling Team
DNF
Abdelbaset Hannachi
Doha Team
DNF
Omar Hasanin
Doha Team
DNF
Yew Meng Lim
Letua Cycling Team
DNF
Joaquin Novoa Mendez
Cervélo Test Team
DNF
Gang Xu
Max Success Sports
DNF
Mohd Nor Rizuan Zainal
MNCF Cycling Team
DNF
Giovanni Bernaudeau
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Federico Canuti
CSF Group - Navigare
DNF
Guhyeon Kim
DNF
Abdelmalek Madani
Doha Team
DNF
Tiziano Dall'Antonia
CSF Group - Navigare
DNF
Kyung-Gu Jang
DNF
Xitao Ji
DNF
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares