En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
24/03
Portalegre
Évora
152 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
3u29'33"
2
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins Le Col
z.t
3
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 1"
4
Alexandre Feiteira César Martingil
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
5
João Matias
Vito - Feirense - BNB
z.t
6
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
7
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
z.t
8
Rhys Britton
Great Britain
z.t
9
Sergio Andres Higuita
Team Euskadi
z.t
10
Tobias Foss
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
11
Gian Friesecke
Swiss Racing Academy
z.t
12
Luis Mendonca
Radio Popular Boavista
z.t
13
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
14
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular Boavista
z.t
15
Raul Alarcon Garcia
W52/FC Porto
z.t
16
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
17
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
18
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
19
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo Louletano
z.t
20
Alfred Wright
Great Britain
z.t
21
Rafael Silva
Efapel
z.t
22
Savva Novikov
Lokosphinx
z.t
23
Leonel Sousa Coutinho
Aviludo Louletano
z.t
24
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo Louletano
z.t
25
Antonio Jesus Soto Guirao
Team Euskadi
z.t
26
David Ribeiro
LA Aluminios
op 12"
27
Fábio Costa
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
28
Cameron Beard
Team Differdange - GeBa
op 15"
29
Fabricio Ferrari Barcelo
Efapel
op 17"
30
Ivan Centrone
Team Differdange - GeBa
z.t
31
Filipe Gaisita André Ramalho
LA Aluminios
z.t
32
Jesus Del Pino Corrochano
Vito - Feirense - BNB
z.t
33
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
34
Micael Isidoro
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
35
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
z.t
36
Joao Benta
Radio Popular Boavista
z.t
37
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
38
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo Louletano
op 24"
39
Daniel Freitas
Miranda - Mortague
z.t
40
Francisco Garcia Rus
Aviludo Louletano
op 26"
41
Daniel Tulett
Team Wiggins Le Col
op 28"
42
João Salgado
Radio Popular Boavista
z.t
43
Tiago José Pinto Machado
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
44
James Fouche
Team Wiggins Le Col
op 31"
45
Corentin Navarro
Team Wiggins Le Col
z.t
46
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
47
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
48
Tiago Da Silva
Team Differdange - GeBa
z.t
49
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - GeBa
z.t
50
Oscar Hernandez
Aviludo Louletano
z.t
51
Yves Lütolf
Swiss Racing Academy
z.t
52
Aleksandr Barsov
Lokosphinx
z.t
53
Hugo De Matos Sancho
Miranda - Mortague
z.t
54
Louis Deguide
Team Differdange - GeBa
z.t
55
Rafael Gonçalo Leaça
LA Aluminios
z.t
56
Cruz Tuto
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
57
Josu Zabala
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
58
Miguel Teles De José Sousa
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
59
Emanuel Duarte
LA Aluminios
z.t
60
Gaspar Gonçalves
Miranda - Mortague
z.t
61
Henrique Casimiro
Efapel
op 44"
62
Miguel Martins Afonso Silva
Radio Popular Boavista
z.t
63
Rinaldo Nocentini
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 52"
64
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
op 54"
65
António Barbio
LA Aluminios
z.t
66
Mark Donovan
Team Wiggins Le Col
z.t
67
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
68
Daniel Mestre
W52/FC Porto
z.t
69
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
70
Nicola Toffali
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
71
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular Boavista
op 58"
72
David De La Fuente Rasilla
Aviludo Louletano
z.t
73
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
op 1'22"
74
Sean Flynn
Great Britain
op 1'29"
75
Ethan Vernon
Great Britain
z.t
76
Ivo Pinheiro
Miranda - Mortague
op 1'30"
77
Jim Brown
Great Britain
z.t
78
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
op 1"
79
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
op 1'43"
80
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Vito - Feirense - BNB
z.t
81
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
z.t
82
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
LA Aluminios
op 2'01"
83
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
op 2'03"
84
Pedro Paulinho
Efapel
op 2'08"
85
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
op 2'20"
86
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
z.t
87
Bjorn Thurau
Vito - Feirense - BNB
z.t
88
Will Tidball
Great Britain
op 2'31"
89
Torjus Sleen
Uno - X Norwegian Development Team
op 2'33"
90
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
op 2'38"
91
Jokin Aranburu Arruti
Team Euskadi
z.t
92
Dario Antonio
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
93
Michael O'Loughlin
Team Wiggins Le Col
op 2'55"
94
Cyrille Thièry
Swiss Racing Academy
op 2'57"
95
Alexander Grigoriev
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 3'25"
96
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'49"
97
Alvaro Trueba Diego
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 4'33"
98
Idar Andersen
Uno - X Norwegian Development Team
op 4'49"
99
Sindre Kulset
Uno - X Norwegian Development Team
op 5'50"
100
Wout van Elzakker
Team Differdange - GeBa
op 6'03"
101
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
102
Nikolay Mihaylov
Efapel
op 6'05"
103
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
z.t
104
Iver Skaarseth
Uno - X Norwegian Development Team
op 6'10"
105
Guillaume De Almeida
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 6'20"
106
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
107
De Sousa Venceslau Fernandes
UD Oliveirense / InOutbuild
op 6'24"
108
Jesús Nanclares
Miranda - Mortague
z.t
109
Manuel De Sousa António Ferreira
Vito - Feirense - BNB
z.t
110
João Barbosa
Vito - Feirense - BNB
z.t
111
Marvin Scheulen
LA Aluminios
z.t
112
Pedro Pinto
Miranda - Mortague
op 6'26"
113
Timothy Rugg
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 7'50"
Toni Franz
Team Differdange - GeBa
DNS
Cristian Mota Perez
Miranda - Mortague
DNS
Joe Nally
Great Britain
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares