En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
23/03
Ponte de Sor
Portalegre
74.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sergio Andres Higuita
Team Euskadi
1u56'28"
2
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
3
Tobias Foss
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
4
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
z.t
5
Luis Mendonca
Radio Popular Boavista
z.t
6
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
7
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
8
Raul Alarcon Garcia
W52/FC Porto
z.t
9
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
10
Savva Novikov
Lokosphinx
op 32"
11
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular Boavista
z.t
12
Jesus Del Pino Corrochano
Vito - Feirense - BNB
z.t
13
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo Louletano
op 35"
14
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
op 38"
15
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
16
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
17
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
18
Joao Benta
Radio Popular Boavista
z.t
19
Cameron Beard
Team Differdange - GeBa
z.t
20
Rinaldo Nocentini
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
21
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
22
Josu Zabala
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
23
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo Louletano
z.t
24
Alvaro Trueba Diego
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 50"
25
Gian Friesecke
Swiss Racing Academy
op 1'00"
26
Daniel Tulett
Team Wiggins Le Col
z.t
27
Micael Isidoro
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
28
Alfred Wright
Great Britain
z.t
29
Rafael Gonçalo Leaça
LA Aluminios
z.t
30
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
31
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
z.t
32
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
z.t
33
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
z.t
34
Fabricio Ferrari Barcelo
Efapel
z.t
35
Rafael Silva
Efapel
z.t
36
João Barbosa
Vito - Feirense - BNB
op 1'09"
37
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
38
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
op 1'16"
39
Jesús Nanclares
Miranda - Mortague
op 1'28"
40
Rhys Britton
Great Britain
op 1'57"
41
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins Le Col
z.t
42
Gaspar Gonçalves
Miranda - Mortague
z.t
43
Wout van Elzakker
Team Differdange - GeBa
z.t
44
Hugo De Matos Sancho
Miranda - Mortague
z.t
45
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
46
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
47
Emanuel Duarte
LA Aluminios
z.t
48
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - GeBa
z.t
49
Bjorn Thurau
Vito - Feirense - BNB
z.t
50
Ivo Pinheiro
Miranda - Mortague
z.t
51
Cruz Tuto
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 2'04"
52
Daniel Freitas
Miranda - Mortague
z.t
53
Ivan Centrone
Team Differdange - GeBa
op 2'05"
54
Fábio Costa
UD Oliveirense / InOutbuild
op 2'08"
55
Sean Flynn
Great Britain
op 2'10"
56
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 2'27"
57
Tiago José Pinto Machado
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 2'40"
58
Cristian Mota Perez
Miranda - Mortague
z.t
59
Dario Antonio
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
60
Guillaume De Almeida
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
61
Aleksandr Barsov
Lokosphinx
op 2'56"
62
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
LA Aluminios
op 3'15"
63
Louis Deguide
Team Differdange - GeBa
z.t
64
Mark Donovan
Team Wiggins Le Col
z.t
65
Corentin Navarro
Team Wiggins Le Col
z.t
66
Torjus Sleen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
67
James Fouche
Team Wiggins Le Col
z.t
68
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Vito - Feirense - BNB
z.t
69
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
z.t
70
João Salgado
Radio Popular Boavista
z.t
71
Yves Lütolf
Swiss Racing Academy
z.t
72
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
z.t
73
Daniel Mestre
W52/FC Porto
z.t
74
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular Boavista
z.t
75
David Ribeiro
LA Aluminios
z.t
76
Filipe Gaisita André Ramalho
LA Aluminios
z.t
77
Miguel Martins Afonso Silva
Radio Popular Boavista
z.t
78
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
79
Manuel De Sousa António Ferreira
Vito - Feirense - BNB
z.t
80
Alexander Grigoriev
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
81
Tiago Da Silva
Team Differdange - GeBa
op 3'54"
82
Pedro Paulinho
Efapel
op 5'21"
83
David De La Fuente Rasilla
Aviludo Louletano
z.t
84
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo Louletano
z.t
85
Leonel Sousa Coutinho
Aviludo Louletano
z.t
86
Oscar Hernandez
Aviludo Louletano
z.t
87
Marvin Scheulen
LA Aluminios
op 5'27"
88
António Barbio
LA Aluminios
z.t
89
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
op 5'34"
90
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
op 5'40"
91
Toni Franz
Team Differdange - GeBa
op 5'42"
92
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 6'39"
93
Antonio Jesus Soto Guirao
Team Euskadi
op 6'41"
94
Cyrille Thièry
Swiss Racing Academy
z.t
95
Pedro Pinto
Miranda - Mortague
z.t
96
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
97
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
98
Iver Skaarseth
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
99
Alexandre Feiteira César Martingil
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 6'53"
100
Nicola Toffali
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
101
Timothy Rugg
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 7'00"
102
Jim Brown
Great Britain
z.t
103
Michael O'Loughlin
Team Wiggins Le Col
z.t
104
Miguel Teles De José Sousa
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
105
De Sousa Venceslau Fernandes
UD Oliveirense / InOutbuild
op 7'13"
106
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
op 8'02"
107
Jokin Aranburu Arruti
Team Euskadi
z.t
108
João Matias
Vito - Feirense - BNB
op 8'29"
109
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
op 8'30"
110
Nikolay Mihaylov
Efapel
op 8'47"
111
Francisco Garcia Rus
Aviludo Louletano
op 9'21"
112
Sindre Kulset
Uno - X Norwegian Development Team
op 9'27"
113
Idar Andersen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
114
Ethan Vernon
Great Britain
op 11'29"
115
Will Tidball
Great Britain
op 11'30"
116
Joe Nally
Great Britain
op 13'58"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares