En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4a
Stage 4b
Stage 5
17/03
Monforte
Portalegre
64.2 km
Result
Standings
Points
1
Edgar Miguel Lemos Pinto
Vito / Feirense / Blackjack
1u44'09"
2
Luis Mendonca
Aviludo - Louletano - Uli
op 6"
3
Mark Downey
Team Wiggins
z.t
4
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
5
Domingos André Maciel Gonçalves
Radio Popular - Boavista
z.t
6
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
7
Ricardo Mestre
W52/Fc Porto
z.t
8
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
9
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
10
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
11
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
op 18"
12
Mark Donovan
Team Wiggins
op 22"
13
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular - Boavista
z.t
14
Alexander Grigoriev
Sporting / Tavira
z.t
15
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
16
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
op 34"
17
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
op 50"
18
Oscar Hernandez
Aviludo - Louletano - Uli
op 55"
19
Luis Afonso
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
20
Daniel Mestre
Efapel
z.t
21
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
22
Henrique Casimiro
Efapel
op 1'03"
23
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
24
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
z.t
25
Gustavo Cesar Veloso
W52/Fc Porto
op 6"
26
Soufiane Haddi
Vito / Feirense / Blackjack
op 1'17"
27
James Fouche
Team Wiggins
z.t
28
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
30
Nicola Toffali
Sporting / Tavira
z.t
31
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
op 1'21"
32
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
33
José Fernandes Neves
W52/Fc Porto
op 1'24"
34
Ibai Salas
Burgos - BH
op 1'26"
35
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
z.t
36
Artem Samolenkov
Lokosphinx
z.t
37
Nuno Alexandre Ferreira de Almeida
La.Aluminios
z.t
38
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
39
Alvaro Trueba Diego
Sporting / Tavira
op 1'41"
40
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins
op 1'47"
41
Egor Silin
Radio Popular - Boavista
op 2'47"
42
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo - Louletano - Uli
op 3'12"
43
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
op 3'16"
44
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
op 3'24"
45
Marc Buades
Team Euskadi
z.t
46
Adrián Gonzalez Velasco
Burgos - BH
op 3'25"
47
Matthew Teggart
Team Wiggins
z.t
48
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
49
Rafael Andrade Hugo Nunes
Miranda - Mortague
z.t
50
Daniel Freitas
W52/Fc Porto
z.t
51
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
52
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
z.t
53
Javier Valero Amat
z.t
54
Francisco Campos
Miranda - Mortague
z.t
55
Pablo Guerrero Bonilla
z.t
56
Oscar Pelegri
Radio Popular - Boavista
z.t
57
Sebastian Mora Vedri
z.t
58
David De La Fuente Rasilla
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
59
Gaspar Gonçalves
Liberty Seguros / Carglass
op 3'30"
60
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
z.t
61
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
62
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
op 3'43"
63
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Miranda - Mortague
z.t
64
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 4'58"
65
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
66
James Mitri
Burgos - BH
op 6'44"
67
Dylan Kerfoot-Robson
Team Wiggins
z.t
68
Joao Benta
Radio Popular - Boavista
op 6'46"
69
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
70
Júlio Gonçalves
La.Aluminios
z.t
71
Rafael Silva
Efapel
z.t
72
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/Fc Porto
z.t
73
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
74
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
z.t
75
Rafael Gonçalo Leaça
La.Aluminios
z.t
76
Paulo Silva
La.Aluminios
z.t
77
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
z.t
78
Miguel Leite Carlos Salgueiro
z.t
79
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
80
Jorge Magelhaes
Miranda - Mortague
z.t
81
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
82
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
83
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting / Tavira
z.t
84
Mamyr Stash
Lokosphinx
z.t
85
Alexander Evtushenko
Lokosphinx
z.t
86
Yury Trofimov
Radio Popular - Boavista
z.t
87
Guillaume De Almeida
z.t
88
Raul Alarcon Garcia
W52/Fc Porto
z.t
89
Marvin Scheulen
op 7'36"
90
Alvaro Orengo Lopez
op 7'51"
91
Francisco José Castello
op 8'17"
92
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
z.t
93
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
94
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
95
Filipe Gaisita André Ramalho
z.t
96
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
op 8'21"
97
Robert Scott
Team Wiggins
z.t
98
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
99
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
op 8'27"
100
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
z.t
101
João Matias
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
102
David Ribeiro
La.Aluminios
op 8'32"
103
Alexandre Feiteira César Martingil
Liberty Seguros / Carglass
z.t
104
Fábio Costa
Liberty Seguros / Carglass
op 9'59"
105
João Barbosa
op 10'51"
106
Hugo De Matos Sancho
Vito / Feirense / Blackjack
op 11'04"
107
Marcio Barbosa
Aviludo - Louletano - Uli
op 11'06"
108
André Piedade Evangelista
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
109
Jacobo Ucha
op 12'40"
110
Pedro Jose Lopez Gil
op 12'55"
111
Jorge Marques
op 12'57"
112
Leonel Sousa Coutinho
Vito / Feirense / Blackjack
op 13'06"
113
Pedro Paulinho
Efapel
z.t
114
Diogo Lopes
z.t
115
Emanuel Duarte
z.t
116
Sandro Branco
z.t
117
André Crispim
Liberty Seguros / Carglass
z.t
118
Miguel Teles De José Sousa
Miranda - Mortague
z.t
119
Joao Santos
z.t
120
António Monteiro
op 13'23"
121
Bernardo Gonçalves
op 15'28"
Manuel Ferreira Tiago Leal
Miranda - Mortague
DNF
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
DNF
Oscar Fabregat Villanueva
OTL
Nelson Pereira
OTL
Cláudio Sousa
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares