En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
25/02
Odemira
Alcacér do Sal
175,2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Logan Owen
Axeon Hagens Berman
3u58'53"
2
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
3
Jasper de Laat
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
4
Eddie Dunbar
Axeon Hagens Berman
z.t
5
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
z.t
6
Edgar Miguel Lemos Pinto
LA / Metalusa Blackjack
z.t
7
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
8
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
9
Adrien Costa
Axeon Hagens Berman
z.t
10
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
11
Krister Hagen
Team Coop
z.t
12
Jhonnatan Manuel Narvaez
Axeon Hagens Berman
z.t
13
Daniel Freitas
W52/FC Porto
op 5"
14
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Gabriel Silva Luís Gomes
RP - Boavista
op 8"
16
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
17
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
18
Juan Ignacio Pérez Martin
W52/FC Porto
z.t
19
David De La Fuente Rasilla
Louletano - Hospital de Loule
z.t
20
Rafael Silva
Efapel
z.t
21
Daniel Mestre
Efapel
z.t
22
Philip Lindau
Team Coop
z.t
23
Oscar Hernandez
Louletano - Hospital de Loule
z.t
24
Antonio Angulo Sampedro
LA / Metalusa Blackjack
op 12"
25
André Lima César Fonte
LA / Metalusa Blackjack
z.t
26
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
27
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
28
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
z.t
29
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
30
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
z.t
31
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 18"
32
Fredrik Strand Galta
Team Coop
z.t
33
Trond Hakon Trondsen
Team Sparebanken Sor
z.t
34
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
35
Jim Lindenburg
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
36
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
37
Johim Ariesen
Metec - TKH p/b Mantel
op 25"
38
Andreas Vangstad
Team Sparebanken Sor
z.t
39
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
40
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
z.t
41
Shaun-Nick Bester
Sporting / Tavira
z.t
42
Kristian Aasvold
Team Sparebanken Sor
z.t
43
Bas Tietema
An Post Chain Reaction
z.t
44
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
45
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Bob Olieslagers
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
47
Joaquim Silva
W52/FC Porto
op 32"
48
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
49
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
50
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 37"
51
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
op 39"
52
Xuban Perez
RP - Boavista
op 49"
53
Eirik Bruland
Team Sparebanken Sor
z.t
54
Neilson Powless
Axeon Hagens Berman
z.t
55
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 54"
56
Jasper Hamelink
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
57
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
58
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
59
Mateo Garcia Castaneda
Efapel
z.t
60
Davy Gunst
An Post Chain Reaction
z.t
61
Ole Andre Austevoll
Team Coop
op 58"
62
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 1'03"
63
Fabio Silvestre
Sporting / Tavira
z.t
64
Jesús Ezquerra Muela
Sporting / Tavira
z.t
65
Hugo De Matos Sancho
LA / Metalusa Blackjack
z.t
66
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
67
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
68
Victor Etxebarria Carrasco
RP - Boavista
z.t
69
Peio Olaberria
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
70
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
71
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
72
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
73
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
74
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
75
Pedro Paulinho
Louletano - Hospital de Loule
z.t
76
Conor Hennebry
An Post Chain Reaction
z.t
77
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
78
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
op 1'09"
79
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'11"
80
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Axeon Hagens Berman
op 1'12"
81
William Barta
Axeon Hagens Berman
z.t
82
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
83
Joao Benta
RP - Boavista
z.t
84
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
z.t
85
Petter Theodorsen
Team Sparebanken Sor
op 1'17"
86
Alvaro Trueba Diego
Efapel
z.t
87
Jonas Bokeloh
An Post Chain Reaction
z.t
88
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
89
Matteo Dal-Cin
Rally Cycling
z.t
90
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
91
Adam De Vos
Rally Cycling
z.t
92
Filipe Duarte Cardoso Sousa
RP - Boavista
z.t
93
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
z.t
94
Domingos André Maciel Gonçalves
RP - Boavista
z.t
95
Rui Miguel Sousa Barbosa
RP - Boavista
z.t
96
David Miguel Costa Rodrigues
RP - Boavista
z.t
97
Sean McKenna
An Post Chain Reaction
z.t
98
Dylan Bouwmans
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
99
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
z.t
100
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
101
Dan Craven
Israel Cycling Academy
z.t
102
Even Rege
Team Coop
z.t
103
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
104
Pierrick Naud
Rally Cycling
z.t
105
Danny Pate
Rally Cycling
z.t
106
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
107
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
108
Jacobo Ucha
W52/FC Porto
op 1'30"
109
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 1'55"
110
Kamil Malecki
CCC Sprandi Polkowice
op 2'23"
111
Jacob Scott
An Post Chain Reaction
op 2'37"
112
Rob Britton
Rally Cycling
op 2'40"
113
Evan Huffman
Rally Cycling
z.t
114
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
op 2'52"
115
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
116
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
117
Antonio Piedra Perez
Manzana Postobon Team
z.t
118
Raul Garcia De Mateo Rubio
Louletano - Hospital de Loule
z.t
119
João Matias
LA / Metalusa Blackjack
op 3'14"
120
Oscar Gonzalez Brea
Sporting / Tavira
op 3'16"
121
Christopher Lawless
Axeon Hagens Berman
z.t
122
Tijmen Eising
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
123
Stef Krul
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
124
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 3'51"
125
André Piedade Evangelista
Louletano - Hospital de Loule
op 4'08"
126
António Barbio
Efapel
op 4'14"
127
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
op 1'17"
128
Adam Jamieson
An Post Chain Reaction
op 5'20"
129
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Louletano - Hospital de Loule
op 5'42"
130
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 1'17"
131
Luis Mendonca
Louletano - Hospital de Loule
z.t
132
Hector Carretero
Movistar Team
op 8'59"
133
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
134
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
135
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
Luis Afonso
LA / Metalusa Blackjack
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares