En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
22/02
Portalegre
Castelo de Vide
158 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
4u04'09"
2
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
3
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
4
David De La Fuente Rasilla
Louletano - Hospital de Loule
z.t
5
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
6
Edgar Miguel Lemos Pinto
LA / Metalusa Blackjack
z.t
7
Jasper de Laat
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
8
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
9
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
z.t
10
Krister Hagen
Team Coop
z.t
11
Jhonnatan Manuel Narvaez
Axeon Hagens Berman
z.t
12
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
13
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
14
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
15
André Lima César Fonte
LA / Metalusa Blackjack
z.t
16
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
17
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
z.t
18
Daniel Mestre
Efapel
z.t
19
Gabriel Silva Luís Gomes
RP - Boavista
z.t
20
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
21
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
22
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
23
Andreas Vangstad
Team Sparebanken Sor
z.t
24
Rafael Silva
Efapel
z.t
25
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
26
Adrien Costa
Axeon Hagens Berman
z.t
27
Eddie Dunbar
Axeon Hagens Berman
z.t
28
Kristian Aasvold
Team Sparebanken Sor
z.t
29
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
op 8"
30
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
op 12"
31
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
32
Rob Britton
Rally Cycling
z.t
33
Antonio Angulo Sampedro
LA / Metalusa Blackjack
z.t
34
Neilson Powless
Axeon Hagens Berman
op 14"
35
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
36
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
z.t
37
Logan Owen
Axeon Hagens Berman
z.t
38
Victor Etxebarria Carrasco
RP - Boavista
z.t
39
Antonio Piedra Perez
Manzana Postobon Team
op 20"
40
Alvaro Trueba Diego
Efapel
op 21"
41
Brandon McNulty
Rally Cycling
z.t
42
Trond Hakon Trondsen
Team Sparebanken Sor
z.t
43
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Axeon Hagens Berman
z.t
44
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
op 35"
45
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 48"
46
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 56"
47
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
op 1'59"
48
Richard Carapaz
Movistar Team
op 2'13"
49
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
op 4'37"
50
Mateo Garcia Castaneda
Efapel
z.t
51
Domingos André Maciel Gonçalves
RP - Boavista
z.t
52
Luis Afonso
LA / Metalusa Blackjack
z.t
53
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
54
Jim Lindenburg
Metec - TKH p/b Mantel
op 4'49"
55
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
56
Philip Lindau
Team Coop
z.t
57
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
58
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 5'48"
59
Joao Benta
RP - Boavista
op 6'21"
60
David Miguel Costa Rodrigues
RP - Boavista
z.t
61
William Barta
Axeon Hagens Berman
z.t
62
August Jensen
Team Coop
z.t
63
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
op 11'41"
64
Kamil Malecki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
65
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
66
Adam De Vos
Rally Cycling
z.t
67
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
68
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
69
Danny Pate
Rally Cycling
z.t
70
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
71
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
z.t
72
Luis Mendonca
Louletano - Hospital de Loule
z.t
73
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
74
Evan Huffman
Rally Cycling
z.t
75
Colin Joyce
Rally Cycling
z.t
76
Jesús Ezquerra Muela
Sporting / Tavira
z.t
77
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
78
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
79
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
80
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
op 14'49"
81
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
op 16'00"
82
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Louletano - Hospital de Loule
op 19'53"
83
Xuban Perez
RP - Boavista
z.t
84
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
85
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
86
Ole Andre Austevoll
Team Coop
z.t
87
Oscar Gonzalez Brea
Sporting / Tavira
z.t
88
Rui Miguel Sousa Barbosa
RP - Boavista
z.t
89
Bas Tietema
An Post Chain Reaction
z.t
90
Joao Goncalo Ferreira Letras
Louletano - Hospital de Loule
z.t
91
André Piedade Evangelista
Louletano - Hospital de Loule
z.t
92
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
z.t
93
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
94
Fredrik Strand Galta
Team Coop
z.t
95
Peio Olaberria
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
96
Davy Gunst
An Post Chain Reaction
z.t
97
Petter Theodorsen
Team Sparebanken Sor
z.t
98
Filipe Duarte Cardoso Sousa
RP - Boavista
z.t
99
Samuel Blanco Prol
LA / Metalusa Blackjack
z.t
100
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
z.t
101
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
102
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
z.t
103
Eirik Bruland
Team Sparebanken Sor
z.t
104
Conor Hennebry
An Post Chain Reaction
z.t
105
Jacobo Ucha
W52/FC Porto
z.t
106
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
107
Jonas Bokeloh
An Post Chain Reaction
z.t
108
Juan Ignacio Pérez Martin
W52/FC Porto
z.t
109
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
z.t
110
Zulmiro Magalhaes
LA / Metalusa Blackjack
z.t
111
Bob Olieslagers
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
112
Daniel Freitas
W52/FC Porto
z.t
113
Hugo De Matos Sancho
LA / Metalusa Blackjack
z.t
114
João Matias
LA / Metalusa Blackjack
z.t
115
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
116
Adam Jamieson
An Post Chain Reaction
z.t
117
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop
z.t
118
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
119
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
120
Sean McKenna
An Post Chain Reaction
z.t
121
Jacob Scott
An Post Chain Reaction
z.t
122
Fabio Silvestre
Sporting / Tavira
z.t
123
Pierrick Naud
Rally Cycling
z.t
124
Matteo Dal-Cin
Rally Cycling
z.t
125
Dylan Bouwmans
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
126
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
127
Johim Ariesen
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
128
Raul Garcia De Mateo Rubio
Louletano - Hospital de Loule
z.t
129
Pedro Paulinho
Louletano - Hospital de Loule
z.t
130
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
131
Even Rege
Team Coop
z.t
132
Shaun-Nick Bester
Sporting / Tavira
z.t
133
Stef Krul
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
134
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
135
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
136
Jasper Hamelink
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
137
Tijmen Eising
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
138
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
139
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
140
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
141
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
142
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
143
Oscar Hernandez
Louletano - Hospital de Loule
z.t
144
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
145
Christopher Lawless
Axeon Hagens Berman
z.t
146
Dan Craven
Israel Cycling Academy
z.t
147
António Barbio
Efapel
z.t
148
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
Adriano Malori
Movistar Team
DNF
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares