En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Gent-Wevelgem
Result
1
Philippe Gaumont
Cofidis
4u45'00"
2
Andrei Tchmil
Lotto - Mobistar - Isoglass
z.t
3
Johan Capiot
TVM - Farm Frites
z.t
4
Sergei Outschakov
Team Polti
z.t
5
Andrea Ferrigato
Roslotto - ZG Mobili
z.t
6
Henk Vogels
GAN
z.t
7
Stuart O'Grady
GAN
z.t
8
Fabrizio Guidi
Scrigno - Gaerne
z.t
9
Johan Museeuw
Mapei - GB
z.t
10
Giuseppe Calcaterra
Saeco - Estro
z.t
11
Cyril Saugrain
Cofidis
z.t
12
Felice Puttini
Refin - Mobilvetta
z.t
13
Mario Scirea
Saeco - Estro
z.t
14
Marc Wauters
Lotto - Mobistar - Isoglass
z.t
15
Paolo Fornaciari
Saeco - Estro
z.t
16
Peter Van Petegem
TVM - Farm Frites
z.t
17
Davide Casarotto
Scrigno - Gaerne
z.t
18
Dirk Baldinger
Team Polti
z.t
19
Ludwig Willems
Lotto - Mobistar - Isoglass
z.t
20
Dario Pieri
Scrigno - Gaerne
op 2'15"
21
Jacky Durand
Casino - C'est votre équipe
z.t
22
Claudio Camin
Brescialat - Oyster
z.t
23
Robbie McEwen
Rabobank
z.t
24
Danny Daelman
Palmans - Lystex
z.t
25
Tom Desmet
Collstrop - Zeno Project
z.t
26
Giancarlo Raimondi
Brescialat - Oyster
z.t
27
Peter Spaenhoven
Palmans - Lystex
z.t
28
Nicola Loda
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
29
Ludo Dierckxsens
Tönissteiner - Saxon - Colnago
z.t
30
Enrico Cassani
Team Polti
z.t
31
Rik Van Slycke
RDM - Asfra - Sitra
z.t
32
Aart Vierhouten
Rabobank
z.t
33
Massimo Apollonio
Scrigno - Gaerne
z.t
34
Mauro Radaelli
Aki - Safi
z.t
35
Bart Leysen
Mapei - GB
z.t
36
Geert Van Bondt
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
z.t
37
Emmanuel Magnien
Festina - Lotus
z.t
38
Chris Peers
Lotto - Mobistar - Isoglass
z.t
39
Jo Planckaert
Lotto - Mobistar - Isoglass
z.t
40
Wim van de Meulenhof
Foreldorado - Golff
z.t
41
Christophe Capelle
Cofidis
z.t
42
Rossano Brasi
Team Polti
z.t
43
Peter Farazijn
Lotto - Mobistar - Isoglass
z.t
44
François Simon
GAN
z.t
45
Jans Koerts
Rabobank
z.t
46
Andrea Tafi
Mapei - GB
z.t
47
Gianluca Pianegonda
Mapei - GB
z.t
48
Max van Heeswijk
Rabobank
z.t
49
Pavel Padrnos
Roslotto - ZG Mobili
z.t
50
Tom Steels
Mapei - GB
z.t
51
Marco Zanotti
Aki - Safi
z.t
52
François Lemarchand
GAN
z.t
53
Servais Knaven
TVM - Farm Frites
z.t
54
Gianluca Sironi
Aki - Safi
z.t
55
Sergio Previtali
Scrigno - Gaerne
z.t
56
Silvio Martinello
Saeco - Estro
z.t
57
Eros Poli
GAN
z.t
58
Biagio Conte
Scrigno - Gaerne
z.t
59
Mario Cipollini
Saeco - Estro
z.t
60
Axel Merckx
Team Polti
z.t
61
Laurent Desbiens
Cofidis
z.t
62
Tristan Hoffman
TVM - Farm Frites
z.t
63
Zbigniew Spruch
Mapei - GB
z.t
64
Marco Milesi
Brescialat - Oyster
z.t
65
Oscar Dalla Costa
Aki - Safi
z.t
66
Gianluca Gorini
Aki - Safi
z.t
67
Gabriele Colombo
Batik - Del Monte
z.t
68
Erik Dekker
Rabobank
z.t
69
Hans de Clercq
Palmans - Lystex
z.t
70
Frank Corvers
Team Deutsche Telekom
z.t
71
Stephane Barthe
Casino - C'est votre équipe
z.t
72
Frédéric Moncassin
GAN
z.t
73
Giovanni Lombardi
Team Deutsche Telekom
z.t
74
Brian Holm
Team Deutsche Telekom
z.t
75
Fabiano Fontanelli
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
76
Ronny Assez
RDM - Asfra - Sitra
op 3'41"
77
Franky De Buyst
Tönissteiner - Saxon - Colnago
z.t
78
Christophe Bassons
Festina - Lotus
z.t
79
Dimitri Neliubin
Roslotto - ZG Mobili
z.t
80
Hans De Meester
Palmans - Lystex
z.t
81
Steven de Jongh
TVM - Farm Frites
z.t
82
Louis de Koning
TVM - Farm Frites
z.t
83
Andrea Brognara
Batik - Del Monte
z.t
84
Frank Høj
Collstrop - Zeno Project
z.t
85
Denis Zanette
Aki - Safi
z.t
86
Franco Ballerini
Mapei - GB
z.t
87
Leonardo Guidi
Scrigno - Gaerne
z.t
88
Niko Eeckhout
Lotto - Mobistar - Isoglass
z.t
89
Giovanni Fidanza
Saeco - Estro
z.t
90
Nicola Minali
Batik - Del Monte
z.t
91
Wim Feys
Lotto - Mobistar - Isoglass
z.t
92
Dario Nicoletti
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
93
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom
z.t
94
Carlo Bomans
Mapei - GB
z.t
95
Arnaud Pretot
GAN
z.t
96
Jaime Javier Hernandez Bertran
Festina - Lotus
z.t
97
Paolo Savoldelli
Roslotto - ZG Mobili
z.t
98
Francis Moreau
Cofidis
z.t
99
Pascal Chanteur
Casino - C'est votre équipe
op 10'22"
100
Bruno Boscardin
Festina - Lotus
z.t
101
Marcel Wust
Festina - Lotus
z.t
102
Bruno Thibout
Cofidis
z.t
103
Jaan Kirsipuu
Casino - C'est votre équipe
z.t
104
Bert Dietz
Team Deutsche Telekom
z.t
105
Fabio Sacchi
Team Polti
z.t
106
Mario Kummer
Team Deutsche Telekom
z.t
107
Michael Rich
Saeco - Estro
z.t
108
Karl Pauwels
Palmans - Lystex
z.t
109
Jesper Skibby
TVM - Farm Frites
z.t
110
Wim Omloop
Palmans - Lystex
z.t
111
Hendrik Van Dyck
TVM - Farm Frites
z.t
112
Michel Vanhaecke
Ipso - Euroclean
z.t
113
Michael Serneus
z.t
114
Willy Willems
Tönissteiner - Saxon - Colnago
z.t
115
Gian Matteo Fagnini
Saeco - Estro
z.t
116
Dominique Bozzi
Casino - C'est votre équipe
z.t
117
Daniele Sgnaolin
Roslotto - ZG Mobili
z.t
118
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
119
Gino Verheyden
Palmans - Lystex
z.t
120
Marnix Cappelle
Ipso - Euroclean
z.t
121
Magnus Backstedt
Palmans - Lystex
z.t
122
Michael Van der Wolf
Foreldorado - Golff
z.t
123
Francesco Arazzi
Brescialat - Oyster
z.t
124
Jan Poppe
Ipso - Euroclean
z.t
125
Oleg Pankov
RDM - Asfra - Sitra
z.t
126
David Lefèvre
Casino - C'est votre équipe
z.t
127
Nico Renders
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
z.t
128
Thierry Laurent
Festina - Lotus
z.t
129
Luca Pavanello
Aki - Safi
z.t
130
Sébastien Medan
Festina - Lotus
z.t
131
Koen Deschuyter
Collstrop - Zeno Project
z.t
132
Matthew Gilmore
RDM - Asfra - Sitra
z.t
133
Daniele Contrini
Brescialat - Oyster
z.t
134
Michele Zamboni
Brescialat - Oyster
z.t
135
Tom Stremersch
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
z.t
136
Giuseppe Tartaggia
Batik - Del Monte
z.t
137
Johan Verstrepen
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
z.t
138
John van den Akker
Foreldorado - Golff
z.t
139
Marco Lietti
Refin - Mobilvetta
z.t
140
Matteo Tosatto
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
141
Christian Charriere
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
142
Gabriele Balducci
Refin - Mobilvetta
z.t
143
Mauro-Antonio Santaromita
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
144
Frankie Andreu
Cofidis
z.t
145
Kees Hopmans
Tönissteiner - Saxon - Colnago
z.t
146
John Talen
Foreldorado - Golff
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1939
1938
1937
1936
1935
1934
Info
Parcours
Result
Palmares