En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Gent-Wevelgem
Result
1
Wilfried Peeters
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
5u08'00"
2
Franco Ballerini
Mapei - CLAS
z.t
3
Johan Museeuw
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 16"
4
Andrei Tchmil
Lotto
z.t
5
Djamolidine Abduzhaparov
Team Polti - Vaporetto
z.t
6
Zbigniew Spruch
Lampre - Panaria
z.t
7
Dmitri Konyshev
Jolly Componibili - Cage
z.t
8
Maximilian Sciandri
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
9
Fabio Roscioli
Brescialat - Refin
z.t
10
Guy Nulens
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
11
Carlo Bomans
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 37"
12
Jo Planckaert
Novemail - Histor - Laser Computer
op 41"
13
Olaf Ludwig
Telekom
z.t
14
Giovanni Fidanza
Team Polti - Vaporetto
z.t
15
Stefano Colage
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
16
Frédéric Moncassin
Wordperfect
z.t
17
Gianluca Gorini
Jolly Componibili - Cage
z.t
18
Marc Sergeant
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
19
Michele Bartoli
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
20
Andrea Peron (1)
Team Polti - Vaporetto
z.t
21
Rolf Järmann
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
22
Dag Otto Lauritzen
TVM - Bison Kit
z.t
23
Bruno Cenghialta
Gewiss - Ballan
z.t
24
Andrea Chiurato
Mapei - CLAS
z.t
25
Peter Farazijn
Lotto
z.t
26
Dario Bottaro
Gewiss - Ballan
z.t
27
Ludwig Willems
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
28
Davide Perona
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
29
Gianni Bugno
Team Polti - Vaporetto
z.t
30
Ludo Dierckxsens
Saxon - Selle Italia
op 6'48"
31
Andrzej Sypytkowski
Kelme - Avianca
z.t
32
Francisco Tomas Garcia Rodriguez
z.t
33
Jan Svorada
Lampre - Panaria
op 7'38"
35
Asiat Saitov
Kelme - Avianca
z.t
36
Erik Zabel
Telekom
z.t
37
Peter Van Petegem
Trident - Schick
z.t
38
Stefano Zanini
Navigare - Blue Storm
z.t
39
Uwe Raab
Telekom
z.t
40
Emmanuel Magnien
Castorama
z.t
41
Mario De Clercq
Lotto
z.t
42
Angelo Citracca
Navigare - Blue Storm
z.t
43
Jan Van Camp
Palmans - Renault - Inco Coating
z.t
44
Stefano Zanatta
Jolly Componibili - Cage
z.t
45
Andreas Kappes
Trident - Schick
z.t
46
Danny Daelman
Wordperfect
z.t
47
Beat Zberg
Carrera - Tassoni
z.t
48
Michel Dernies
Motorola
z.t
49
Dante Rezze
Jolly Componibili - Cage
z.t
50
Eric Vanderaerden
Brescialat - Refin
z.t
51
Frank Corvers
Collstrop - Willy Naessens
z.t
52
Thierry Marie
Castorama
z.t
53
Gerrit de Vries
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
54
George Hincapie
Motorola
z.t
55
Bart Leysen
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
z.t
56
Rik Van Slycke
Collstrop - Willy Naessens
z.t
57
Bernardo Gonzalez Minano
Kelme - Avianca
z.t
58
Bjarne Riis
Gewiss - Ballan
z.t
59
Hendrik Redant
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
60
Frank Vandenbroucke
Lotto
z.t
61
Iñaki Aiarzagüena Urkidi
O.N.C.E.
z.t
62
Roberto Petito
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
63
Stephen Swart
Motorola
z.t
64
Fabian Jeker
Castorama
z.t
65
Jelle Nijdam
Wordperfect
z.t
66
Marc Wauters
Wordperfect
z.t
67
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
z.t
68
Mirko Gualdi
Lampre - Panaria
z.t
69
Paolo Fornaciari
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
70
Juan Llaneras Rosello
O.N.C.E.
z.t
71
Nico Verhoeven
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
72
Dirk De Wolf
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
73
Bruno Thibout
Castorama
z.t
74
Luis Maria Diaz de Otazu Galarza
O.N.C.E.
z.t
75
Jan Schur
Motorola
z.t
76
Eddy Schurer
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
77
Silvio Martinello
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
78
Chris Peers
Collstrop - Willy Naessens
z.t
79
Dario Nicoletti
Mapei - CLAS
z.t
80
Daniele Nardello
Mapei - CLAS
z.t
81
Rob Mulders
Wordperfect
z.t
82
Maarten den Bakker
TVM - Bison Kit
z.t
83
Herman Frison
Lotto
z.t
84
Frans Maassen
Wordperfect
z.t
85
Roberto Caruso
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
86
Adrie van der Poel
Collstrop - Willy Naessens
z.t
87
Peter De Clercq
Lotto
z.t
88
Mario Scirea
Team Polti - Vaporetto
z.t
89
Bruno Boscardin
Team Polti - Vaporetto
z.t
90
Valerio Tebaldi
Mapei - CLAS
z.t
91
Louis de Koning
Wordperfect
z.t
92
Michel Cornelisse
TVM - Bison Kit
z.t
93
Edwig Van Hooydonck
Wordperfect
z.t
94
Tristan Hoffman
TVM - Bison Kit
z.t
95
Johan Capiot
TVM - Bison Kit
z.t
96
Mario Cipollini
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
97
John Talen
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
98
Jesper Skibby
TVM - Bison Kit
z.t
99
Massimo Ghirotto
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
100
Guido Bontempi
Gewiss - Ballan
z.t
101
Gabriele Rampollo
Motorola
z.t
102
Fabio Baldato
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
103
Adriano Baffi
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
104
Nicola Minali
Gewiss - Ballan
z.t
105
Philippe Casado
Jolly Componibili - Cage
z.t
106
Giancarlo Perini
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
107
Gianvito Martinelli
Team Polti - Vaporetto
z.t
108
Daniel Hirs
Saxon - Selle Italia
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1939
1938
1937
1936
1935
1934
Info
Parcours
Result
Palmares