En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/04
Sillé-le-Guillaume
Sillé-le-Guillaume
183.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
17u56'08"
2
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
op 22"
3
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
op 26"
4
Patrick Müller
Vital Concept - B&B Hotels
op 29"
5
Jhonatan Restrepo
Manzana Postobon Team
op 30"
6
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
z.t
7
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
op 45"
8
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 1'11"
9
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'13"
10
Mathieu van der Poel
Corendon - Circus
op 1'22"
11
Huub Duyn
Roompot - Charles
op 1'26"
12
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
op 1'30"
13
Julien Simon
Cofidis
op 1'32"
14
Mathias De Witte
Roompot - Charles
op 1'34"
15
Xandro Meurisse
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
16
Maurits Lammertink
Roompot - Charles
z.t
17
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
18
Nicky van der Lijke
Roompot - Charles
z.t
19
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
20
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
z.t
21
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'54"
22
Angelo Tulik
Total Direct Energie
op 3'00"
23
Julien Mortier
Wallonie Bruxelles
op 3'22"
24
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
25
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 4'14"
26
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 4'24"
27
Mickael Delage
Groupama - FDJ
op 5'42"
28
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
op 6'05"
29
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'22"
30
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 6'26"
31
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 6'42"
32
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
op 8'10"
33
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 8'18"
34
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
op 8'49"
35
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
op 10'21"
36
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 10'25"
37
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'32"
38
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
op 10'35"
39
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 11'22"
41
Stijn Devolder
Corendon - Circus
op 11'34"
42
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
op 14'09"
43
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
op 14'28"
44
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 14'30"
45
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 14'46"
46
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
op 16'54"
47
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
op 17'00"
48
Arjen Livyns
Roompot - Charles
op 17'49"
49
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
op 18'15"
50
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
op 21'32"
51
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
op 22'07"
52
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
op 26'26"
53
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 32'38"
54
Philipp Walsleben
Corendon - Circus
op 45'38"
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
DNF
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
DNF
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Jérôme Baugnies
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
William Bonnet
Groupama - FDJ
DNF
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Julián Cardona
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
DNF
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Yohann Gène
Total Direct Energie
DNF
Bryan Gomez
Manzana Postobon Team
DNF
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
DNF
Tony Hurel
St Michel - Auber93
DNF
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
DNF
Eliot Lietaer
Wallonie Bruxelles
DNF
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
DNF
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Marcel Meisen
Corendon - Circus
DNF
Omar Alberto Mendoza Cardona
Manzana Postobon Team
DNF
Brian Nauleau
Total Direct Energie
DNF
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Diego Antonio Ochoa Camargo
Manzana Postobon Team
DNF
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
DNF
Perrig Quemeneur
Total Direct Energie
DNF
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
DNF
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
DNF
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
DNS
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
DNS
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
DNF
Nacer Bouhanni
Cofidis
DNF
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Leonardo Fedrigo
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Victor Lafay
Cofidis
DNF
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
DNS
Mathias Le Turnier
Cofidis
DNF
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares