En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit Cycliste Sarthe-Pays de la Loire
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
06/04
Brûlon
Sablé-sur-Sarthe
183.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
61
2
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
40
3
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
38
4
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
33
5
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
32
6
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
27
7
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
27
8
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
25
9
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
24
10
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
20
11
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
19
12
Lilian Calmejane
Direct Energie
19
13
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
16
14
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
15
15
Thomas Boudat
Direct Energie
14
16
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
14
17
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
14
18
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
13
19
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
13
20
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
13
21
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
12
22
Perrig Quemeneur
Direct Energie
11
23
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
10
24
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
10
25
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
9
26
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
9
27
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
9
28
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
8
29
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
8
30
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
8
31
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
7
32
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
6
33
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
6
34
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
6
35
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
6
36
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
5
37
Romain Hardy
Team Fortuneo - Samsic
5
38
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
4
39
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
4
40
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
4
41
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
3
42
Julien Simon
Cofidis
3
43
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
3
44
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
3
45
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
3
46
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
3
47
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
3
48
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
2
49
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
1
50
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
1
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares