En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Itzulia Basque Country
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
12/04
Arrigorriaga
Arrate
149.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
96
2
Ion Izagirre Insausti
Astana Pro Team
60
3
Adam Yates
Mitchelton - Scott
51
4
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
39
5
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
37
6
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
35
7
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
34
8
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
26
9
Marc Hirschi
Team Sunweb
26
10
Daniel Felipe Martinez
EF Education First Pro Cycling Team
23
11
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
21
12
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
20
13
Mikel Landa Meana
Movistar Team
18
14
Enric Mas Nicolau
Deceuninck - Quick Step
17
15
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
17
16
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
16
17
Enrico Battaglin
Team Katusha Alpecin
16
18
Daniel Martin
UAE Team Emirates
14
19
Dylan Teuns
Bahrein - Merida
11
20
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
8
21
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
7
22
Carlos Julian Quintero Norena
Manzana Postobon Team
7
23
Geraint Thomas
Team Sky
7
24
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
6
25
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
6
26
Grega Bole
Bahrein - Merida
6
27
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
5
28
Lawson Craddock
EF Education First Pro Cycling Team
5
29
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
5
30
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
4
31
Sergio Luis Henao Montoya
UAE Team Emirates
3
32
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
3
33
Benjamin King
Team Dimension Data
3
34
George Bennett
Team Jumbo - Visma
3
35
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
2
36
Alessandro De Marchi
CCC Team
2
37
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
2
38
Toms Skujins
Trek - Segafredo
2
39
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
2
40
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
2
41
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
2
42
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
2
43
Julien Bernard
Trek - Segafredo
2
44
Nicolas Sessler
Burgos - BH
2
45
Michael Storer
Team Sunweb
1
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares