En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Itzulia Basque Country
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
09/04
Zumárraga
Gorraiz
149.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
3u29'37"
2
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
op 1"
3
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
4
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
z.t
5
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
6
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
7
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
8
Ion Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
9
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
z.t
10
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
11
Enric Mas Nicolau
Deceuninck - Quick Step
z.t
12
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
13
Dylan Teuns
Bahrein - Merida
z.t
14
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
15
Daniel Martin
UAE Team Emirates
z.t
16
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
17
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
18
Daniel Felipe Martinez
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
19
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 9"
20
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
z.t
21
George Bennett
Team Jumbo - Visma
z.t
22
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
23
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
24
Peter Stetina
Trek - Segafredo
z.t
25
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
26
Sergio Luis Henao Montoya
UAE Team Emirates
z.t
27
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
28
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
29
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
30
Lawson Craddock
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
31
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
32
Marc Hirschi
Team Sunweb
z.t
33
Simon Clarke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
34
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
36
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
37
Alessandro De Marchi
CCC Team
z.t
38
Anthony Perez
Cofidis
z.t
39
Carlos Julian Quintero Norena
Manzana Postobon Team
op 16"
40
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 18"
41
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
op 20"
42
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
op 23"
43
Nathan Brown
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
44
Patrick Bevin
CCC Team
z.t
45
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
46
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
47
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
48
Jai Hindley
Team Sunweb
z.t
49
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
op 1'05"
50
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
op 1'10"
51
Adam Yates
Mitchelton - Scott
op 1'12"
52
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 1'15"
53
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
54
Dmitrii Strakhov
Team Katusha Alpecin
op 1'24"
55
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
56
Diego Rosa
Team Sky
op 1'26"
57
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'28"
58
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
59
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
op 1'31"
60
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
61
Gorka Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
62
John Darwin Atapuma Hurtado
Cofidis
z.t
63
Ruben Guerreiro
Team Katusha Alpecin
op 1'39"
64
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
op 1'43"
65
Danilo Wyss
Team Dimension Data
op 1'49"
66
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
67
Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
op 1'53"
68
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
69
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 1'57"
70
Jonas Vingegaard
Team Jumbo - Visma
z.t
71
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
72
Jonas Koch
CCC Team
op 2'26"
73
Petr Vakoc
Deceuninck - Quick Step
op 2'29"
74
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
op 2'35"
75
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
op 2'43"
76
Léo Vincent
Groupama - FDJ
op 2'45"
77
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Mitchelton - Scott
op 3'09"
78
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 3'54"
79
Nicholas Schultz
Mitchelton - Scott
op 7'32"
80
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
op 8'15"
81
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
82
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
83
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
84
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
85
Nicholas Roche
Team Sunweb
z.t
86
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 8'58"
87
Rohan Dennis
Bahrein - Merida
op 12'53"
88
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
89
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
90
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
91
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
92
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
93
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
94
Florian Stork
Team Sunweb
z.t
95
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
96
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
97
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
98
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
99
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
100
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
101
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
102
Loic Chetout
Cofidis
z.t
103
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
104
Nicolas Saenz Ballesteros
Manzana Postobon Team
z.t
105
Michal Golas
Team Sky
z.t
106
Sean Bennett
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
107
Stephen Williams
Bahrein - Merida
z.t
108
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
109
Manuel Antunes Amaro
CCC Team
z.t
110
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
111
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
112
Kenny Elissonde
Team Sky
z.t
113
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
114
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
115
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
116
Neilson Powless
Team Jumbo - Visma
z.t
117
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
118
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
119
Daniel Navarro Garcia
Team Katusha Alpecin
z.t
120
Serge Pauwels
CCC Team
z.t
121
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
122
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
123
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
124
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
125
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
126
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
127
Enrico Battaglin
Team Katusha Alpecin
z.t
128
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
129
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
z.t
130
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
z.t
131
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
132
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
133
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
134
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
z.t
135
Riccardo Zoidl
CCC Team
z.t
136
Jesper Hansen
Cofidis
z.t
137
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
138
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
139
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
140
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
141
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
142
Tony Martin
Team Jumbo - Visma
z.t
143
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
144
Daan Olivier
Team Jumbo - Visma
z.t
145
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
146
Alex Howes
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
147
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
148
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 13'04"
149
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 13'07"
150
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 14'24"
151
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
152
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
153
José Fernandes Neves
Burgos - BH
z.t
154
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
155
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
z.t
156
Jaramillo Diez Daniel Alexander
Manzana Postobon Team
z.t
157
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
158
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
159
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
z.t
Mark Padun
Bahrein - Merida
DNS
Anthony Roux
Groupama - FDJ
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares