En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Ciclista al Pais Vasco
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
06/04
Vitoria-Gasteiz
Eibar
164.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
3u53'59"
2
Primož Roglič
Team LottoNL - Jumbo
z.t
3
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
4
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
z.t
5
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
6
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
7
Mark Padun
Bahrein - Merida
op 15"
8
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
op 1'27"
9
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
10
Jai Hindley
Team Sunweb
z.t
11
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
12
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
z.t
13
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
14
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
15
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
z.t
16
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
17
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
18
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
op 1'51"
19
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
op 2'15"
20
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
z.t
21
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
22
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
23
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
op 3'48"
24
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
25
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
26
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
28
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
29
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
30
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Trek - Segafredo
z.t
31
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
32
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
33
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
34
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
35
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
36
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
37
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
38
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
39
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Robert Kiserlovski
Team Katusha Alpecin
z.t
41
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
42
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
op 3'55"
43
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'32"
44
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
45
Nathan Brown
Team EF Education First - Drapac
z.t
46
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
47
Michael Woods
Team EF Education First - Drapac
z.t
48
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
49
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
50
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 7'04"
51
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
52
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Maurits Lammertink
Team Katusha Alpecin
z.t
54
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
55
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
56
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
57
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
58
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
60
Michael Matthews
Team Sunweb
op 9'25"
61
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
62
Anasse Ait El Abdia
UAE Team Emirates
z.t
63
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
op 10'26"
64
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
65
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
66
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
67
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 15'21"
68
Alex Howes
Team EF Education First - Drapac
z.t
69
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
70
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
op 19'05"
71
Richie Porte
BMC Racing Team
z.t
72
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
73
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
74
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
z.t
75
Lawson Craddock
Team EF Education First - Drapac
z.t
76
Peter Stetina
Trek - Segafredo
z.t
77
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
78
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
80
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
z.t
81
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
82
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
83
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
84
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
85
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
86
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
87
Neilson Powless
Team LottoNL - Jumbo
z.t
88
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
89
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
90
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
91
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
92
Brendan Canty
Team EF Education First - Drapac
z.t
93
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
94
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
95
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
96
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
97
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
98
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
99
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
z.t
100
James Knox
Quick Step Floors
z.t
101
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
102
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
103
Matteo Bono
UAE Team Emirates
z.t
104
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
105
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
106
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
107
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
108
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
z.t
109
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
110
Anthony Perez
Cofidis
z.t
111
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
112
Eros Capecchi
Quick Step Floors
z.t
113
Simon Gerrans
BMC Racing Team
z.t
114
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
115
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
116
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
117
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
z.t
118
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
z.t
119
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
op 19'43"
120
Sepp Kuss
Team LottoNL - Jumbo
z.t
121
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
122
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
123
Robert Power
Mitchelton - Scott
z.t
124
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
125
Ibai Salas
Burgos - BH
z.t
126
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
127
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
128
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
129
Igor Merino Cortazar
Burgos - BH
z.t
130
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
131
Serge Pauwels
Team Dimension Data
z.t
132
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
z.t
133
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
134
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
135
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
136
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
137
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
138
Damien Howson
Mitchelton - Scott
op 19'47"
139
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
140
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
z.t
141
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
142
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
143
Hugh Carthy
Team EF Education First - Drapac
z.t
144
Moreno Moser
Astana Pro Team
op 21'55"
145
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 23'05"
Patrick Bevin
BMC Racing Team
DNF
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
DNF
Pavel Sivakov
Team Sky
DNF
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
DNS
Michael Storer
Team Sunweb
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares