En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Rund um Köln
Result
1
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
4u53'17"
2
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
3
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
z.t
4
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
5
Marcel Kittel
Team Katusha Alpecin
z.t
6
Aaron Grosser
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
7
Fabian Lienhard
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
8
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
9
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
10
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
z.t
11
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
z.t
12
Leon Rohde
Heizomat Rad-Net.de
z.t
13
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
15
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
16
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
17
Max Kanter
Development Team Sunweb
z.t
18
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
19
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
20
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
21
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
22
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
23
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
24
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
25
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
26
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
27
Philipp Mamos
z.t
28
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
29
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net.de
z.t
30
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
31
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
32
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
33
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
34
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
35
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
36
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
37
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
38
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
39
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
40
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
41
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
42
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
z.t
43
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
44
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
45
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
46
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
z.t
47
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
op 9"
48
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
49
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
z.t
50
Meron Abraham
Bike Aid
z.t
51
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
z.t
52
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
53
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
z.t
54
Martin Salmon
Development Team Sunweb
z.t
55
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
56
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
57
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
58
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
59
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
61
Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
z.t
62
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
63
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
64
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
65
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
66
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
67
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
68
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
69
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
70
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
71
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
72
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
73
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
op 26"
74
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
op 28"
75
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
76
Cyrille Thièry
z.t
77
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
78
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
z.t
79
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
op 30"
80
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
81
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
82
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
83
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
z.t
84
Patrick Lechner
Bike Aid
op 43"
85
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 46"
86
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
op 53"
87
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
88
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
89
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 57"
90
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
91
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
z.t
92
Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
93
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
94
Paul Taebling
LKT Team Brandenburg
op 1'01"
95
Stefan Bissegger
Akros - Renfer Sa
op 1'27"
96
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
op 1'41"
97
Simon Laib
Team Dauner D&DQ Akkon
op 1'52"
98
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 2'16"
99
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
z.t
100
Charlie Quarterman
Leopard Pro Cycling
op 3'12"
101
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
op 3'24"
102
Julian Braun
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
103
Christopher Heider
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
104
Frederik Dombrowski
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
105
Lukas Ruegg
Team Vorarlberg - Santic
z.t
106
Joann Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
op 3'30"
107
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
108
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
109
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
110
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
111
Louis Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
op 5'44"
Leo Appelt
LKT Team Brandenburg
DNF
Jonas Bokeloh
LKT Team Brandenburg
DNF
Marc Dörrie
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Konrad Geßner
Leopard Pro Cycling
DNF
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
DNF
Michel Giesselmann
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Felix Gross
Heizomat Rad-Net.de
DNF
Frederik Hähnel
LKT Team Brandenburg
DNF
Juri Hollmann
Heizomat Rad-Net.de
DNF
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Malte Jürß
LKT Team Brandenburg
DNF
Michal Kolar
Bora - HansGrohe
DNF
Lucas Liß
Heizomat Rad-Net.de
DNF
John Mandrysch
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
Marco Mathis
Team Katusha Alpecin
DNF
Victor Müller
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Per Christian Münstermann
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Tobias Nolde
Heizomat Rad-Net.de
DNF
Dylan Page
Team Sapura Cycling
DNF
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
DNF
Paul Rudys
LKT Team Brandenburg
DNF
Matthias Schnapka
Bike Aid
DNF
Joab Schneiter
DNF
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
DNF
Sven Thurau
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Pascal Treubel
Heizomat Rad-Net.de
DNF
Chih Hao Tu
DNF
Jens Vanoverberghe
Development Team Sunweb
DNF
Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1967
1966
1965
1964
1955
Info
Parcours
Result
Palmares