En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
UCI World Championship Ponferrada
Result
1
Michal Kwiatkowski
Omega Pharma - Quick Step
6u29'07"
2
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
op 1"
3
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
4
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
5
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
6
Tony Gallopin
Lotto - Belisol Team
z.t
7
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
op 4"
8
Alexander Kristoff
Katusha
op 7"
9
John Degenkolb
Team Giant - Shimano
z.t
10
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
z.t
11
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
z.t
12
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
13
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
14
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
15
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
z.t
16
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
17
Maciej Paterski
CCC Polsat Polkowice
z.t
18
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
z.t
19
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
z.t
20
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
21
Daniele Bennati
Tinkoff - Saxo
z.t
22
Tom Dumoulin
Team Giant - Shimano
z.t
23
Rui Alberto Costa Da Faria
Lampre - Merida
z.t
24
Ion Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
25
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
26
Nicholas Roche
Tinkoff - Saxo
z.t
27
Rigoberto Urán
Omega Pharma - Quick Step
z.t
28
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
z.t
29
Petr Vakoc
Omega Pharma - Quick Step
op 14"
30
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
31
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
z.t
32
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
33
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
op 17"
34
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
35
Yury Trofimov
Katusha
z.t
36
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
37
Lars Petter Nordhaug
Belkin Pro Cycling Team
z.t
38
Dominik Nerz
BMC Racing Team
op 21"
39
Simon Geschke
Team Giant - Shimano
op 24"
40
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
op 27"
41
Giampaolo Caruso
Katusha
op 31"
42
Grega Bole
Vini Fantini - Nippo
op 38"
43
Peter Sagan
Cannondale
op 42"
44
Andriy Grivko
Astana Pro Team
op 50"
45
Alessandro De Marchi
Cannondale
op 1'03"
46
Alexander Kolobnev
Katusha
op 1'05"
47
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
48
Jan Bakelants
Omega Pharma - Quick Step
z.t
49
Tom Boonen
Omega Pharma - Quick Step
z.t
50
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
51
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
52
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Matthias Brandle
IAM Cycling
op 1'27"
54
Tiago José Pinto Machado
Team Netapp - Endura
op 1'32"
55
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
op 2'10"
56
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
57
Wout Poels
Omega Pharma - Quick Step
op 2'19"
58
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step
op 2'31"
59
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
op 2'32"
60
Cyril Gautier
Team Europcar
op 2'36"
61
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
63
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
op 2'39"
64
Sep Vanmarcke
Belkin Pro Cycling Team
op 3'42"
65
Imanol Erviti
Movistar Team
op 4'08"
66
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
op 5'12"
67
Nelson Oliveira
Lampre - Merida
z.t
68
Georg Preidler
Team Giant - Shimano
z.t
69
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
70
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
71
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
z.t
72
Kristjan Fajt
Adria Mobil
op 6'11"
73
Reinardt Janse van Rensburg
Team Giant - Shimano
z.t
74
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
75
Ilnur Zakarin
Rusvelo
z.t
76
Yonathan Monsalve
Neri Sottoli
z.t
77
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
z.t
78
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
79
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
80
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
81
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
82
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 6'14"
83
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step
op 7'01"
84
Daniel Martin
Garmin - Sharp
op 8'25"
85
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
op 11'59"
86
Jack Bauer
Garmin - Sharp
op 13'43"
87
Peter Velits
BMC Racing Team
z.t
88
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 14'53"
89
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
90
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
op 15'23"
91
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
92
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
93
Andriy Khripta
Kolss Cycling Team
op 15'34"
94
Miyataka Shimizu
Bridgestone Anchor Cycling Team
op 20'22"
95
George Bennett
Cannondale
z.t
Essaïd Abelouache
DNF
Javier Alexis Acevedo Colle
Garmin - Sharp
DNF
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
DNF
Ryan Anderson
Optum P/B Kelly Benefit Strategies
DNF
Rafael Andriato
Neri Sottoli
DNF
Yukiya Arashiro
Team Europcar
DNF
Julian David Arredondo
Trek Factory Racing
DNF
Oleg Berdos
Tusnad Cycling Team
DNF
Natnael Berhane
Team Europcar
DNF
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
DNF
Maciej Bodnar
Cannondale
DNF
Georgios Bouglas
SP Tableware
DNF
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
DNF
Tarik Chaoufi
DNF
Stephen Cummings
BMC Racing Team
DNF
Mekseb Debesay
Bike AID - Ride for Help
DNF
Philip Deignan
Sky Procycling
DNF
Rohan Dennis
BMC Racing Team
DNF
Yukihiro Doi
Team Ukyo
DNF
Cristian Egidio da Rosa
Clube Datoro de Ciclismo - Bottecchia
DNF
Bernhard Eisel
Sky Procycling
DNF
Mohamed Amine Er-Rafai
DNF
Cadel Evans
BMC Racing Team
DNF
Murilo Antonio Fischer
FDJ.fr
DNF
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
DNF
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
DNF
Christopher Froome
Sky Procycling
DNF
Lucas Gaday Orozco
Buenos Aires Provincia
DNF
Carlos Johan Galviz
Start - Trigon Cycling Team
DNF
André Greipel
Lotto - Belisol Team
DNF
Marco Haller
Katusha
DNF
Heinrich Haussler
IAM Cycling
DNF
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
DNF
Sebastian Henao Gomez
Sky Procycling
DNF
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
DNF
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
DNF
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
DNF
Alo Jakin
Big Mat - Auber 93
DNF
Gert Joeaar
Cofidis
DNF
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen
DNF
Christian Knees
Sky Procycling
DNF
Jure Kocjan
Team Smartstop
DNF
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
DNF
Patrick Konrad
Team Netapp - Endura
DNF
Kristijan Koren
Cannondale
DNF
Dmytro Krivtsov
Kolss Cycling Team
DNF
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Matija Kvasina
RC Arbö Gourmetfein Wels
DNF
Azzedine Lagab
Groupement Sportif des Petrolier Algerie
DNF
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
DNF
Mouhssine Lahsaini
DNF
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Shimano
DNF
Roman Maikin
Rusvelo
DNF
Eric Marcotte
Team Smartstop
DNF
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step
DNF
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
DNF
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
DNF
Luka Mezgec
Team Giant - Shimano
DNF
David Millar
Garmin - Sharp
DNF
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
DNF
Segundo Navarrete
Team Ecuador
DNF
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
DNF
Andrei Nechita
MG Kvis - Trevigiani
DNF
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
DNF
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
DNF
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff - Saxo
DNF
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
DNF
Michal Podlaski
Activjet Team
DNF
Jan Polanc
Lampre - Merida
DNF
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
DNF
Pawel Poljanski
Tinkoff - Saxo
DNF
Xavier Quevedo
DNF
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
DNF
Kiel Reijnen
United Healthcare Pro Cycling Team
DNF
Kevin Reza
Team Europcar
DNF
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
DNF
Juan Carlos Rojas Villegas
DNF
Luke Rowe
Sky Procycling
DNF
Miguel Angel Rubiano Chavez
Colombia
DNF
Abdelati Saadoune
DNF
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
DNF
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
DNF
Zydrunas Savickas
DNF
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
DNF
Toms Skujins
Hincapie Sportswear Development Team
DNF
Tom-Jelte Slagter
Garmin - Sharp
DNF
Gatis Smukulis
Katusha
DNF
Andrei Solomennikov
Rusvelo
DNF
Nicki Sörensen
Tinkoff - Saxo
DNF
Geoffrey Soupe
FDJ.fr
DNF
Rory Sutherland
Tinkoff - Saxo
DNF
Rein Taaramae
Cofidis
DNF
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
DNF
Geraint Thomas
Sky Procycling
DNF
Serghei Tvetcov
Jelly Belly P/B Maxxis
DNF
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
DNF
Jelle Vanendert
Lotto - Belisol Team
DNF
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step
DNF
Paul Voss
Team Netapp - Endura
DNF
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
DNF
Tim Wellens
Lotto - Belisol Team
DNF
Michael Woods
5 Hour Energy
DNF
Adam Yates
Orica-GreenEDGE
DNF
Simon Yates
Orica-GreenEDGE
DNF
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
DNF
Dylan van Baarle
Garmin - Sharp
DNF
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares