En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
UCI World Championship Zolder
Result
1
Mario Cipollini
Acqua & Sapone
5u30'03"
2
Robbie McEwen
Lotto - Adecco
z.t
3
Erik Zabel
Team Telekom
z.t
4
Andrej Hauptman
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
5
Zoran Klemencic
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
6
Jimmy Casper
fdjeux.com
z.t
7
Jaan Kirsipuu
Ag2r Prévoyance
z.t
8
Sven Teutenberg
Phonak Hearing Systems
z.t
9
Baden Cooke
fdjeux.com
z.t
10
Julian Dean
CSC - Tiscali
z.t
11
Jan Svorada
Lampre - Daikin
z.t
12
Lars Michaelsen
Team Coast
z.t
13
Stuart O'Grady
Crédit Agricole
z.t
14
Rene Haselbacher
Gerolsteiner
z.t
15
Gerrit Glomser
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
16
Guido Trenti
Acqua & Sapone
z.t
17
Pedro Miguel Lopes Goncalves
L.A - Pecol
z.t
18
Peter Van Petegem
Lotto - Adecco
z.t
19
Dmitri Konyshev
Fassa Bortolo
z.t
20
Danilo Hondo
Team Telekom
z.t
21
Stefan van Dijk
Lotto - Adecco
z.t
22
Tom Steels
Mapei - Quick Step
z.t
23
Fred Rodriguez
Domo - Farm Frites
z.t
24
Frank Høj
Team Coast
z.t
25
Ludovic Capelle
Ag2r Prévoyance
z.t
26
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
27
Giovanni Lombardi
Acqua & Sapone
z.t
28
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
op 16"
29
Mario Scirea
Acqua & Sapone
z.t
30
Rubens Bertogliati
Lampre - Daikin
op 22"
31
Janek Tombak
Cofidis
op 29"
32
Romans Vainsteins
Domo - Farm Frites
op 31"
33
Marcus Ljungqvist
EDS - Fakta
z.t
34
Sergueï Ivanov
Fassa Bortolo
op 39"
35
Yuriy Metlushenko
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
36
Werner Riebenbauer
Team Nürnberger Versicherung
z.t
37
Charles Dionne
7UP - NutraFig
z.t
38
Tom Boonen
US Postal Service
op 44"
39
Fabio Sacchi
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
40
Danilo Di Luca
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
41
Gianluca Bortolami
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
42
Alexey Markov
Itera
op 56"
43
Laurent Brochard
Jean Delatour
z.t
44
Jurgen Van Goolen
Domo - Farm Frites
z.t
45
Robert Hunter
Mapei - Quick Step
z.t
46
Oscar Camenzind
Phonak Hearing Systems
op 59"
47
Jacky Durand
fdjeux.com
z.t
48
Bart Voskamp
Bankgiroloterij - Batavus
z.t
49
Alexandre Usov
Phonak Hearing Systems
z.t
50
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin
op 1'01"
51
Ludo Dierckxsens
Lampre - Daikin
op 1'12"
52
Benoît Joachim
US Postal Service
z.t
53
Cédric Vasseur
Cofidis
z.t
54
Alexandre Vinokourov
Team Telekom
z.t
55
Kurt-Asle Arvesen
EDS - Fakta
z.t
56
Yaroslav Popovych
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
57
Christian Pfannberger
Team Nürnberger Versicherung
z.t
58
Jans Koerts
Domo - Farm Frites
z.t
59
Igor Astarloa Ascasibar
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
60
Michael Skelde
EDS - Fakta
z.t
61
Pedro Horrillo Munoz
Mapei - Quick Step
op 1'26"
62
Serguei Smetanine
Jazztel - Costa de Almeria
z.t
63
Matthew Wilson
fdjeux.com
z.t
64
Roger Beuchat
Phonak Hearing Systems
z.t
65
David O'Loughlin
Ofoto - Lombardi Sports
z.t
66
Zbigniew Piatek
Mroz
z.t
67
Mauro Gianetti
Team Coast
z.t
68
Rolf Aldag
Team Telekom
z.t
69
Uros Murn
Formaggi Trentini
z.t
70
Peter Wrolich
Gerolsteiner
z.t
71
Servais Knaven
Domo - Farm Frites
z.t
72
Allan Johansen
EDS - Fakta
z.t
73
José Vicente Garcia Acosta
iBanesto.com
z.t
74
Antonio Tauler Llull
Kelme - Costa Blanca
op 1'37"
75
Beat Zberg
Rabobank
op 1'59"
76
Marek Rutkiewicz
Cofidis
z.t
77
Rui Miguel Sousa Barbosa
Milaneza - MSS
z.t
78
Luca Scinto
Mapei - Quick Step
z.t
79
Martin Garrido Mayorga
Relax - Fuenlabrada
z.t
80
Davide Bramati
Mapei - Quick Step
z.t
81
Gorazd Stangelj
Fassa Bortolo
z.t
82
Vladimir Miholjevic
Alessio
z.t
83
Pavel Brutt
Itera
z.t
84
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
z.t
85
Aliaksandr Kuschynski
z.t
86
Balazs Rohtmer
Amore & Vita - Beretta
z.t
87
Tomas Konecny
Domo - Farm Frites
z.t
88
Midaugas Goncaras
z.t
89
Marius Sabaliauskas
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
90
Tomasz Brozyna
iBanesto.com
z.t
91
Robert Radosz
Servisco - Koop
z.t
92
Marcin Lewandowski
Mikomax - Browar Staropolski
z.t
93
Pavel Padrnos
US Postal Service
z.t
94
Max van Heeswijk
Domo - Farm Frites
z.t
95
Bert Grabsch
Phonak Hearing Systems
z.t
96
Kevin Hulsmans
Mapei - Quick Step
z.t
97
Andrey Mizurov
Mercatone Uno
z.t
98
Daniele Nardello
Mapei - Quick Step
z.t
99
Arvis Piziks
CSC - Tiscali
z.t
100
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
101
Vladimir Smirnov
Team Colpack - Astro
z.t
102
Niki Aebersold
Team Coast
z.t
103
Vladimir Karpets
Itera
z.t
104
Edouard Gritsoun
Itera
z.t
105
Andreas Klier
Team Telekom
z.t
106
Marc Wauters
Rabobank
z.t
107
Johan Museeuw
Domo - Farm Frites
z.t
108
Richard Virenque
Domo - Farm Frites
z.t
109
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
110
Serge Baguet
Lotto - Adecco
z.t
111
Vladimir Duma
Ceramiche Panaria - Fiordo
z.t
112
Joseba Beloki Dorronsoro
O.N.C.E. - Eroski
op 2'06"
113
Igor Pugaci
Saeco - Macchine Per Caffe
op 2'40"
114
Aurélien Clerc
Mapei - Quick Step Espoirs
z.t
115
Slawomir Kohut
Amore & Vita - Beretta
z.t
116
Stefan Adamsson
Team Coast
z.t
117
Martin Elmiger
Phonak Hearing Systems
z.t
118
Nuno Marta Duarte
Barbot - Torrie
z.t
119
Ruslan Pydgornyy
De Nardi - Pasta Montegrappa
z.t
120
Henk Vogels
Mercury Cycling Team
z.t
121
Dylan Casey
US Postal Service
z.t
122
Jan Schaffrath
Team Telekom
z.t
123
Georg Totschnig
Gerolsteiner
z.t
124
Jakob Piil
CSC - Tiscali
z.t
125
Lars Ytting Bak
EDS - Fakta
z.t
126
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
z.t
127
Luis Pérez Rodriguez
Team Coast
z.t
128
Santiago Botero Echeverry
Kelme - Costa Blanca
z.t
129
Adam Wadecki
Mroz
z.t
130
Laurent Jalabert
CSC - Tiscali
z.t
131
Franck Renier
Bonjour
z.t
132
Nicolas Vogondy
fdjeux.com
z.t
133
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
z.t
134
Ondrej Sosenka
CCC - Polsat
z.t
135
Matthew White
US Postal Service
z.t
136
Michael Rogers
Mapei - Quick Step Espoirs
z.t
137
Jan Boven
Rabobank
z.t
138
Antonio Cruz
US Postal Service
op 2'47"
139
Dmitri Gaynitdinov
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
140
Matthias Kessler
Team Telekom
op 2'58"
141
Raphael Schweda
Team Coast
z.t
142
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
143
Bekim Leif Christensen
Team Coast
z.t
144
Nicki Sörensen
CSC - Tiscali
z.t
145
Olaf Pollack
Gerolsteiner
z.t
146
Bram Schmitz
Bankgiroloterij - Batavus
z.t
147
Aart Vierhouten
Lotto - Adecco
z.t
148
Fabian Cancellara
Mapei - Quick Step Espoirs
z.t
149
Karsten Kroon
Rabobank
z.t
150
Evgeny Petrov
Mapei - Quick Step Espoirs
op 3'12"
151
Arnold Eisel
ELK Haus Radteam
z.t
152
Niko Eeckhout
Lotto - Adecco
op 3'26"
153
Alexander Kolobnev
Acqua & Sapone
op 3'38"
154
Andrei Kivilev
Cofidis
op 3'54"
155
Tiaan Kannemeyer
z.t
156
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
z.t
157
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
z.t
158
José Enrique Gutierrez Cataluña
Kelme - Costa Blanca
op 4'10"
159
Pablo Lastras Garcia
iBanesto.com
z.t
160
Kim Kirchen
Fassa Bortolo
z.t
161
Rolf Huser
Team Coast
op 4'33"
162
Steven de Jongh
Rabobank
z.t
163
Bobbie Traksel
Rabobank
op 4'36"
164
Jo Planckaert
Cofidis
z.t
165
Guennadi Mikhailov
Lotto - Adecco
op 6'03"
166
Mikhail Andreyev
op 15'44"
167
Alexandar Nikacevic
Alessio
op 20'32"
168
Jeffry Louder
Landbouwkrediet - Colnago
op 20'36"
Mauricio Alberto Ardila Cano
Marlux - Ville de Charleroi
DNF
Laszlo Bodrogi
Mapei - Quick Step
DNF
Allan Davis
Mapei - Quick Step Espoirs
DNF
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Pierrick Fédrigo
Crédit Agricole
DNF
Andy Flickinger
Ag2r Prévoyance
DNF
Mariano Friedick
Jelly Belly
DNF
Nick Gates
Team Wiesenhof
DNF
Ryan Guay
Navigators Cycling Team
DNF
Christopher Horner
Prime Alliance Cycling Team
DNF
Nicolas Jalabert
CSC - Tiscali
DNF
Timothy Johnson
Saturn Cycling Team
DNF
Andrey Kashechkin
Domo - Farm Frites
DNF
Sebastian Lang
Gerolsteiner
DNF
Bradley McGee
fdjeux.com
DNF
David Millar
Cofidis
DNF
Alexandre Moos
Phonak Hearing Systems
DNF
Christophe Moreau
Crédit Agricole
DNF
Harald Morscher
Team Nürnberger Versicherung
DNF
Dmitriy Muravyev
Mapei - Quick Step Espoirs
DNF
Pavel Nevdakh
DNF
Nathan O'Neill
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Victor Hugo Peña Grisales
US Postal Service
DNF
Jairo Perez Suarez
DNF
Saulius Ruskys
Gerolsteiner
DNF
Hugo Sabido
Porta da Ravessa Portugal / Zurich
DNF
Mike Sayers
Mercury Cycling Team
DNF
Dmitri Semov
DNF
Plamen Stoyanov
Mercury Cycling Team
DNF
Jens Voigt
Crédit Agricole
DNF
Julian Winn
DNF
Sergey Yakovlev
Team Telekom
DNF
Alex Zülle
Team Coast
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
Info
Parcours
Result
Palmares