En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Cycliste International La Provence
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
16/02
Avignon
Aix-en-Provence
171 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Owain Doull
Team Ineos Grenadiers
4u07'32"
2
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
3
Ian Garrison
Deceuninck - Quick Step
op 2"
4
Romain Combaud
Nippo Delko Provence
z.t
5
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 6"
6
Damien Touzé
Cofidis
z.t
7
Pascal Eenkhoorn
Team Jumbo - Visma
z.t
8
Magnus Cort Nielsen
EF Pro Cycling
z.t
9
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
z.t
10
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
11
Rasmus Tiller
NTT Pro Cycling Team
z.t
12
Anthony Maldonado
ST Michel Auber
z.t
13
Jonas Koch
CCC Team
z.t
14
Marc Hirschi
Team Sunweb
z.t
15
Cyril Barthe
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
16
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
17
Alex Aranburu Deba
Astana Pro Team
z.t
18
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
20
Gianni Moscon
Team Ineos Grenadiers
z.t
21
Julien El Fares
Nippo Delko Provence
z.t
22
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
23
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
24
Michal Golas
Team Ineos Grenadiers
z.t
25
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
z.t
26
Eddie Dunbar
Team Ineos Grenadiers
z.t
27
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
28
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
29
Fabien Doubey
Circus - Wanty Gobert
z.t
30
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
31
Jesper Hansen
Cofidis
z.t
32
Aleksander Vlasov
Astana Pro Team
z.t
33
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
34
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
35
Domenico Pozzovivo
NTT Pro Cycling Team
z.t
36
Fausto Masnada
CCC Team
z.t
37
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
38
Remy Rochas
Nippo Delko Provence
z.t
39
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
41
Robert Gesink
Team Jumbo - Visma
z.t
42
Pavel Sivakov
Team Ineos Grenadiers
z.t
43
Tom-Jelte Slagter
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
44
Hugh Carthy
EF Pro Cycling
z.t
45
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
46
Chad Haga
Team Sunweb
op 35"
47
Giacomo Nizzolo
NTT Pro Cycling Team
op 1'40"
48
Timothy Dupont
Circus - Wanty Gobert
z.t
49
Evaldas Siskevicius
Nippo Delko Provence
z.t
50
Ivan Centrone
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
51
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
52
Mathias De Witte
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
53
Nico Denz
Team Sunweb
z.t
54
Kevin Van Melsen
Circus - Wanty Gobert
z.t
55
Frederik Backaert
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
56
Christopher Lawless
Team Ineos Grenadiers
z.t
57
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
z.t
58
Sebastian Mora Vedri
Movistar Team
z.t
59
Julien Vermote
Cofidis
z.t
60
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
61
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
62
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
z.t
63
Gijs Leemreize
Jumbo-Visma Development Team
z.t
64
Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
z.t
65
Ian Stannard
Team Ineos Grenadiers
z.t
66
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
67
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
68
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
70
Ruben Guerreiro
EF Pro Cycling
z.t
71
Gorka Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
72
Kinfe Hailemichael
Nippo Delko Provence
z.t
73
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana Pro Team
z.t
74
Attila Valter
CCC Team
z.t
75
Matteo Sobrero
NTT Pro Cycling Team
z.t
76
Louis Louvet
ST Michel Auber
z.t
77
Vadim Pronskiy
Astana Pro Team
z.t
78
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
79
Tanel Kangert
EF Pro Cycling
z.t
80
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
81
Amanuel Gebreigzabhier
NTT Pro Cycling Team
z.t
82
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
83
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
84
Chris Harper
Team Jumbo - Visma
z.t
85
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
86
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
87
Fabio Felline
Astana Pro Team
z.t
88
William Barta
CCC Team
z.t
89
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
90
Jan Hirt
CCC Team
z.t
91
Thomas Degand
Circus - Wanty Gobert
op 2'02"
92
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
93
Jeremy Bellicaud
Circus - Wanty Gobert
z.t
94
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 4'06"
95
Juri Hollmann
Movistar Team
op 4'08"
96
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
97
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
98
Victor Lafay
Cofidis
op 4'23"
99
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
op 5'15"
100
Maarten Wynants
Team Jumbo - Visma
z.t
101
Sean Bennett
EF Pro Cycling
z.t
102
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Jeremy Cabot
Total Direct Energie
z.t
104
Martin Salmon
Team Sunweb
z.t
105
Yoann Offredo
Circus - Wanty Gobert
z.t
106
Roman Kreuziger
NTT Pro Cycling Team
z.t
107
Danilo Wyss
NTT Pro Cycling Team
z.t
108
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
109
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
z.t
110
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 7'59"
111
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
op 8'00"
112
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
op 8'01"
113
Pierre Barbier
Nippo Delko Provence
op 8'46"
114
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
z.t
115
Arnaud Courteille
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
116
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
117
Sep Vanmarcke
EF Pro Cycling
z.t
118
José Gonçalves
Nippo Delko Provence
z.t
119
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
120
Luis Villalobos
EF Pro Cycling
z.t
121
Luca Mozzato
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
122
Jérémy Leveau
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
op 10'35"
123
Michal Paluta
CCC Team
z.t
124
Bert De Backer
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
125
Marlon Gaillard
Total Direct Energie
z.t
126
Lorrenzo Manzin
Total Direct Energie
z.t
Bryan Alaphilippe
ST Michel Auber
DNF
Leonardo Bonifazio
Total Direct Energie
DNF
Baptiste Constantin
ST Michel Auber
DNF
Gabriel Cullaigh
Movistar Team
DNF
Tony Hurel
ST Michel Auber
DNF
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
DNF
Florian Maitre
Total Direct Energie
DNF
Jakub Mareczko
CCC Team
DNF
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
DNF
Flavien Maurelet
ST Michel Auber
DNF
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
DNF
Norman Vahtra
Israel Start-Up Nation
DNF
Morne Van Niekerk
ST Michel Auber
DNF
Bram Welten
Team Arkéa - Samsic
DNF
2024
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares