En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de la Provence
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
17/02
Avignon
Aix-en-Provence
170 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
John Degenkolb
Trek - Segafredo
3u52'11"
2
Simon Clarke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
3
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
4
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Damien Touzé
Cofidis
z.t
6
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
z.t
7
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
8
Philippe Gilbert
Deceuninck - Quick Step
z.t
9
Warren Barguil
Team Arkéa- Samsic
z.t
10
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
11
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
12
Gorka Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
13
Eddie Dunbar
Team Sky
z.t
14
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
15
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
16
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
17
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
18
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
19
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
21
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
22
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
23
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
24
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
25
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
26
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
27
Sebastian Langeveld
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
28
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
29
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
z.t
30
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
31
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
32
Nicholas Roche
Team Sunweb
z.t
33
Xandro Meurisse
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
34
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
35
Anthony Perez
Cofidis
z.t
36
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
z.t
37
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
z.t
38
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
39
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
40
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
41
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
42
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
43
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
44
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
z.t
45
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
46
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 14"
47
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
48
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
z.t
49
Diego Rosa
Team Sky
z.t
50
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
51
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
52
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
53
Stijn Devolder
Corendon - Circus
z.t
54
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 24"
55
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
56
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
57
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
58
Daniel Auer
Maloja Pushbikers
z.t
59
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
60
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
op 32"
61
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
62
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
op 38"
63
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
64
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
65
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
66
Max Walscheid
Team Sunweb
op 54"
67
Moreno Hofland
EF Education First Pro Cycling Team
op 55"
68
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
69
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
70
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
71
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
72
Johannes Schinnagel
Maloja Pushbikers
z.t
73
Felix Ritzinger
Maloja Pushbikers
z.t
74
Asbjørn Kragh Andersen
Team Sunweb
z.t
75
Camille Thominet
St Michel - Auber93
z.t
76
Loic Chetout
Cofidis
z.t
77
Yohann Gène
Total Direct Energie
op 1'00"
78
Julien Simon
Cofidis
z.t
79
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
80
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
81
Joeri Stallaert
Corendon - Circus
z.t
82
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
83
Lukas Schlemmer
Maloja Pushbikers
z.t
84
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
85
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
86
Ben Swift
Team Sky
z.t
87
Owain Doull
Team Sky
z.t
88
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
89
Chad Haga
Team Sunweb
op 2'30"
90
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 3'37"
91
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
92
Filippo Ganna
Team Sky
z.t
93
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
94
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 4'43"
95
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
z.t
96
Dries De Bondt
Corendon - Circus
op 7'10"
97
Tim Declercq
Deceuninck - Quick Step
z.t
98
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
99
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
z.t
100
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
101
Simon Sellier
Total Direct Energie
z.t
102
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
103
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
104
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
105
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
106
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
107
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
108
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
109
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
110
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
111
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
113
Stefan Kolb
Maloja Pushbikers
op 8'11"
114
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 11'00"
115
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
116
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
117
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
118
Romain Feillu
St Michel - Auber93
z.t
119
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
120
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
121
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
122
Marcel Meisen
Corendon - Circus
z.t
123
Danilo Celano
Amore & Vita - Prodir
z.t
124
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
125
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
126
Jodok Salzmann
Maloja Pushbikers
z.t
127
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
op 12'36"
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
DNF
Valentin Götzinger
Maloja Pushbikers
DNF
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
DNF
Maxence Moncassin
Amore & Vita - Prodir
DNF
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
DNF
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Romain Seigle
Groupama - FDJ
DNF
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
DNS
2024
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares