En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
KBC-Driedaagse De Panne-Koksijde
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
31/03
Zottegem
Koksijde
214 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
4u55'07"
2
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
z.t
3
Andriy Grivko
Astana
z.t
4
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
5
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 41"
6
Luca Paolini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
7
Nikolay Trusov
Team Katusha
z.t
8
Hayden Roulston
Team HTC - Columbia
z.t
9
Mirco Lorenzetto
Lampre - Farnese Vini
z.t
10
James Vanlandschoot
Veranda's Willems
z.t
11
Manuel Quinziato
Liquigas - Doimo
op 44"
12
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet
z.t
13
David Millar
Garmin - Transitions
z.t
14
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
15
Stefan van Dijk
Veranda's Willems
op 3'01"
16
Enrico Peruffo
CarmioOro - NGC
z.t
17
Job Vissers
Skil - Shimano
z.t
18
Tyler Farrar
Garmin - Transitions
z.t
19
Danny Pate
Garmin - Transitions
z.t
20
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
21
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
22
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
op 3'03"
23
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 5'58"
24
Robbie McEwen
Team Katusha
op 6'56"
25
Steve Chainel
Bbox Bouygues Telecom
z.t
26
Francisco José Ventoso Alberdi
CarmioOro - NGC
z.t
27
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
op 11'12"
28
Kevin Neirynck
Landbouwkrediet
z.t
29
Daniel Oss
Liquigas - Doimo
z.t
30
Leif Hoste
Omega Pharma - Lotto
z.t
31
Enrico Gasparotto
Astana
z.t
32
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
33
Lorenzo Bernucci
Lampre - Farnese Vini
z.t
34
Adam Blythe
Omega Pharma - Lotto
z.t
35
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
z.t
36
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
op 12'04"
37
Mark McNally
An Post-Sean Kelly Team
z.t
38
Bart Dockx
Landbouwkrediet
z.t
39
Mauro Da Dalto
Lampre - Farnese Vini
z.t
40
Simon Spilak
Lampre - Farnese Vini
z.t
41
Martijn Maaskant
Garmin - Transitions
z.t
42
Maxim Debusschere
An Post-Sean Kelly Team
z.t
43
Michael Schär
BMC Racing Team
op 15'21"
44
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
z.t
45
David Boucher
Landbouwkrediet
z.t
46
Dieter Cappelle
Veranda's Willems
z.t
47
Pieter Ghyllebert
An Post-Sean Kelly Team
z.t
48
Andy Cappelle
Veranda's Willems
z.t
49
Alessandro Fantini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
50
Piergiorgio Camussa
Vorarlberg - Corratec
z.t
51
Johan Vansummeren
Garmin - Transitions
z.t
52
Svein Tuft
Garmin - Transitions
z.t
53
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet
z.t
54
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
55
Adam Hansen
Team HTC - Columbia
z.t
56
Jan Ghyselinck
Team HTC - Columbia
z.t
57
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
58
Connor McConvey
An Post-Sean Kelly Team
z.t
59
Robert Wagner
Skil - Shimano
z.t
60
Sven Van Den Houte
Veranda's Willems
z.t
61
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
62
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
63
Alfredo Balloni
Lampre - Farnese Vini
z.t
64
Romain Zingle
Cofidis
z.t
65
Gorik Gardeyn
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
66
Stijn Devolder
Quick Step
z.t
67
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Doimo
z.t
68
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
69
Nikolas Maes
Quick Step
z.t
70
Gert Dockx
Team HTC - Columbia
z.t
71
Aleksejs Saramotins
Team HTC - Columbia
z.t
72
Bert Grabsch
Team HTC - Columbia
z.t
73
Laurent Beuret
CarmioOro - NGC
z.t
74
Koen Barbé
Landbouwkrediet
z.t
75
Sjef De Wilde
Veranda's Willems
z.t
76
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
77
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
78
Mathieu Claude
Bbox Bouygues Telecom
z.t
79
Kevin Hulsmans
Quick Step
z.t
80
Vitaliy Buts
Lampre - Farnese Vini
z.t
81
René Weissinger
Vorarlberg - Corratec
z.t
82
Marco Frapporti
Colnago - CSF Inox
z.t
83
Marco Bandiera
Team Katusha
z.t
84
Allan Davis
Astana
z.t
85
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
op 15'33"
86
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
87
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 26'09"
88
David Deroo
Skil - Shimano
z.t
89
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
90
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
91
Stijn Minne
An Post-Sean Kelly Team
z.t
92
Marcin Sapa
Lampre - Farnese Vini
z.t
93
Cheng Ji
Skil - Shimano
z.t
94
Philipp Ludescher
Vorarlberg - Corratec
z.t
95
Mickael Delage
Omega Pharma - Lotto
z.t
96
Matthé Pronk
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
97
Marco Velo
Quick Step
z.t
98
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
99
Alberto Ongarato
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
100
Mirko Selvaggi
Astana
z.t
101
Niko Eeckhout
An Post-Sean Kelly Team
z.t
102
Kenny Lisabeth
An Post-Sean Kelly Team
z.t
103
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Doimo
z.t
104
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet
z.t
105
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
106
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
z.t
107
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
z.t
108
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
109
Gerben Löwik
Omega Pharma - Lotto
z.t
110
Marcello Pavarin
Colnago - CSF Inox
z.t
111
Josef Benetseder
Vorarlberg - Corratec
z.t
112
Guillaume Blot
Cofidis
z.t
113
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
z.t
114
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
z.t
115
Jurgen Roelandts
Omega Pharma - Lotto
z.t
116
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
117
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
118
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
119
Kenny Dehaes
Omega Pharma - Lotto
z.t
120
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
121
Eric Berthou
CarmioOro - NGC
z.t
122
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
123
Andrea Piechele
CarmioOro - NGC
z.t
124
Ricardo van der Velde
Garmin - Transitions
z.t
125
Laszlo Bodrogi
Team Katusha
z.t
126
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
127
Romain Feillu
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
128
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
129
Kevyn Ista
Cofidis
z.t
130
Reinier Honig
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
131
Dominique Cornu
Skil - Shimano
z.t
Lars Ytting Bak
Team HTC - Columbia
DNF
Sébastian Baldauf
Vorarlberg - Corratec
DNF
Daniele Bennati
Liquigas - Doimo
DNF
Mark Cassidy
An Post-Sean Kelly Team
DNF
Francesco Chicchi
Liquigas - Doimo
DNF
Valeriy Dmitriyev
Astana
DNF
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
DNF
Gregory Habeaux
Veranda's Willems
DNF
Kurt Hovelijnck
Quick Step
DNF
Valentin Iglinskiy
Astana
DNF
Maxim Iglinsky
Astana
DNF
Jens Keukeleire
Cofidis
DNF
Martin Kohler
BMC Racing Team
DNF
Karsten Kroon
BMC Racing Team
DNF
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
DNF
John Murphy
BMC Racing Team
DNF
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
DNF
Filippo Pozzato
Team Katusha
DNF
Alessandro Raisoni
CarmioOro - NGC
DNF
Sven Renders
Veranda's Willems
DNF
Fabio Sabatini
Liquigas - Doimo
DNF
Jackson Stewart
BMC Racing Team
DNF
Sep Vanmarcke
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Frederik Willems
Liquigas - Doimo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares