En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium International
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
25/03
Porto-Vecchio
Col de l?Ospedale
179 km
Result
Final Classification
1
Cadel Evans
BMC Racing Team
7u03'43"
2
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
op 8"
3
Michael Rogers
Sky Procycling
z.t
4
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
op 9"
5
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Maxime Monfort
RadioShack - Nissan
op 23"
7
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 38"
8
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
op 42"
9
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 47"
10
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 1'11"
11
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
op 1'19"
12
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
op 1'21"
13
Christophe Le Mével
Garmin - Sharp
op 1'28"
14
Julien El Fares
Team Type 1
z.t
15
Cyril Gautier
Team Europcar
op 1'29"
16
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 1'30"
17
Alexandre Geniez
Argos-Shimano
op 1'33"
18
Dimitri Champion
Bretagne - Schuller
op 1'35"
19
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia - Coldeportes
op 1'48"
20
Marco Pinotti
BMC Racing Team
op 2'00"
21
Simon Geschke
Argos-Shimano
op 2'40"
22
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia - Coldeportes
op 3'12"
23
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
op 3'21"
24
Davide Malacarne
Team Europcar
op 3'31"
25
Amaël Moinard
BMC Racing Team
op 3'33"
26
David Zabriskie
Garmin - Sharp
op 3'46"
27
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 3'47"
28
Dimitri Le Boulch
Auber '93
op 3'56"
29
Benoît Vaugrenard
FDJ - BigMat
op 4'02"
30
Fränk Schleck
RadioShack - Nissan
op 4'07"
31
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
op 4'09"
32
Vegard Stake Laengen
Team Type 1
op 4'10"
33
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Schuller
z.t
34
Rudy Molard
Cofidis
op 4'12"
35
Mickaël Buffaz
Cofidis
op 4'16"
36
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
op 4'25"
37
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
op 4'31"
38
Benjamin King
RadioShack - Nissan
op 4'41"
39
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 4'55"
40
Pierre-Luc Perichon
La Pomme Marseille
op 4'57"
41
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
op 5'00"
42
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
op 5'43"
43
Tom Dumoulin
Argos-Shimano
op 6'56"
44
Nelson Oliveira
RadioShack - Nissan
op 7'12"
45
Rémi Pauriol
FDJ - BigMat
op 7'13"
46
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
op 7'33"
47
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
op 7'35"
48
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
op 7'36"
49
Michel Kreder
Garmin - Sharp
op 8'03"
50
Rémi Cusin
Team Type 1
op 8'07"
51
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
op 8'14"
52
Armindo Fonseca
Bretagne - Schuller
op 8'19"
53
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
op 8'20"
54
Wilson Alexander Marentes Torres
Colombia - Coldeportes
op 8'22"
55
Steven Tronet
Auber '93
op 8'31"
56
Arnaud Gérard
FDJ - BigMat
op 8'56"
57
Arnaud Courteille
FDJ - BigMat
op 8'59"
58
Clément Koretzky
La Pomme Marseille
op 9'05"
59
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia - Coldeportes
op 9'15"
60
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 9'21"
61
Toms Skujins
La Pomme Marseille
op 9'43"
62
Nathan Haas
Garmin - Sharp
op 9'49"
63
Julien Antomarchi
Team Type 1
op 10'05"
64
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
op 10'07"
65
Christopher Froome
Sky Procycling
op 10'29"
66
Linus Gerdemann
RadioShack - Nissan
op 10'35"
67
Anthony Charteau
Team Europcar
op 10'44"
68
Nicolas Bazin
Auber '93
op 10'45"
69
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
op 10'49"
70
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
op 11'20"
71
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia - Coldeportes
op 11'42"
72
Jure Kocjan
Team Type 1
op 11'53"
73
Pierre Rolland
Team Europcar
op 11'58"
74
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 12'14"
75
Salvatore Puccio
Sky Procycling
op 12'27"
76
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
op 12'30"
77
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 12'39"
78
Christophe Laborie
Saur - Sojasun
op 12'46"
79
Arnaud Labbe
Cofidis
op 13'25"
80
Christophe Kern
Team Europcar
op 13'50"
81
Alexander Efimkin
Team Type 1
op 14'00"
82
Anthony Roux
FDJ - BigMat
op 14'16"
83
David Lelay
Saur - Sojasun
op 14'30"
84
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
op 14'46"
85
Nicolas Rousseau
Auber '93
op 15'01"
86
Luke Rowe
Sky Procycling
op 15'04"
87
Luis Felipe Laverde Jimenez
Colombia - Coldeportes
op 15'24"
88
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 15'26"
89
Nacer Bouhanni
FDJ - BigMat
op 15'48"
90
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
op 16'18"
91
Jens Voigt
RadioShack - Nissan
op 16'26"
92
Javier Megias Leal
Team Type 1
op 16'50"
93
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
op 17'43"
94
Mathieu Drujon
Auber '93
op 20'21"
95
Evaldas Siskevicius
La Pomme Marseille
z.t
96
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia - Coldeportes
op 20'31"
97
Nicolas Vogondy
Cofidis
op 20'57"
98
Ronan Racault
Auber '93
op 22'19"
99
George Bennett
RadioShack - Nissan
op 23'33"
100
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
op 23'56"
101
Fabien Bacquet
Auber '93
op 24'37"
102
Patrick Gretsch
Argos-Shimano
op 27'15"
103
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
op 27'30"
104
Cheng Ji
Argos-Shimano
op 29'26"
Rubens Bertogliati
Team Type 1
DNF
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
DNF
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
DNF
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
DNF
Rony Martias
Saur - Sojasun
DNF
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
DNF
Damien Monier
Cofidis
DNF
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia - Coldeportes
DNF
Matteo Pelucchi
Team Europcar
DNF
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
DNF
Perrig Quemeneur
Team Europcar
DNF
Timothy Roe
BMC Racing Team
DNF
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
DNF
Tristan Valentin
Cofidis
DNF
Danilo Wyss
BMC Racing Team
DNF
Joost Posthuma
RadioShack - Nissan
DNS
Guillaume Faucon
Auber '93
DNF
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares