En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
E3 Harelbeke
Result
1
Geraint Thomas
Team Sky
5u15'00"
2
Zdenek Stybar
Etixx - Quick Step
op 25"
3
Matteo Trentin
Etixx - Quick Step
op 38"
4
Alexander Kristoff
Katusha
z.t
5
Sep Vanmarcke
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
6
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
7
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
z.t
8
Jack Bauer
Team Cannondale - Garmin
z.t
9
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
10
Daniel Oss
BMC Racing Team
z.t
11
Borut Bozic
Astana Pro Team
z.t
12
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
13
Luke Rowe
Team Sky
z.t
14
Niki Terpstra
Etixx - Quick Step
z.t
15
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Yoann Offredo
FDJ
z.t
17
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
18
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
19
Edvald Boasson-Hagen
MTN - Qhubeka
z.t
20
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
z.t
21
Yves Lampaert
Etixx - Quick Step
z.t
22
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
23
Oscar Gatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
24
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
z.t
25
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
z.t
26
Ian Stannard
Team Sky
op 46"
27
Stijn Vandenbergh
Etixx - Quick Step
op 47"
28
Alexander Kolobnev
Katusha
op 57"
29
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
z.t
30
Peter Sagan
Tinkoff - Saxo
op 1'14"
31
Bram Tankink
TEAMLottoNL - Jumbo
op 1'17"
32
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
op 1'26"
33
Luca Paolini
Katusha
op 2'14"
34
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
op 3'21"
35
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
36
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
37
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
38
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
39
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
40
Mickael Delage
FDJ
z.t
41
Amaury Capiot
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
42
Grégory Rast
Trek Factory Racing
z.t
43
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
44
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
45
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
46
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
z.t
48
Hayden Roulston
Trek Factory Racing
z.t
49
Guillaume Van Keirsbulck
Etixx - Quick Step
z.t
50
Alan Marangoni
Team Cannondale - Garmin
z.t
51
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
52
Markel Irizar Aranburu
Trek Factory Racing
z.t
53
Julien Vermote
Etixx - Quick Step
z.t
54
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
z.t
55
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
56
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
57
Reinardt Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
58
Koen de Kort
Team Giant - Alpecin
z.t
59
Antoine Duchesne
Team Europcar
z.t
60
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
61
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
62
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
63
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
64
Tyler Farrar
MTN - Qhubeka
z.t
65
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
66
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
67
Sean De Bie
Lotto - Soudal
z.t
68
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
69
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
70
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
71
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
72
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
73
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
74
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
z.t
75
Maarten Wynants
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
76
Johan Vansummeren
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
78
Wesley Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
79
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
z.t
80
Gert Steegmans
Trek Factory Racing
z.t
81
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
82
John Gadret
Movistar Team
z.t
83
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
84
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
85
Maciej Bodnar
Tinkoff - Saxo
z.t
86
Bernhard Eisel
Team Sky
z.t
87
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
op 3'31"
88
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
op 6'44"
89
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 11'33"
90
Dries Devenyns
IAM Cycling
z.t
91
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
92
Sven Erik Bystrøm
Katusha
z.t
93
Tom Leezer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
94
Marco Bandiera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
95
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
z.t
96
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
97
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
op 11'59"
98
Jesse Sergent
Trek Factory Racing
z.t
99
Rafael Andriato
SouthEast
z.t
100
Kristijan Koren
Team Cannondale - Garmin
z.t
101
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
102
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
104
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
z.t
105
Aleksey Tsatevich
Katusha
z.t
106
Jonas Rickaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
107
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
108
Raymond Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
109
Mauro Finetto
SouthEast
z.t
110
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
op 13'00"
111
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
112
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
113
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
114
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
115
Bert De Backer
Team Giant - Alpecin
z.t
116
Christian Knees
Team Sky
z.t
117
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
z.t
118
Edward King
Team Cannondale - Garmin
z.t
119
Lasse Norman Hansen
Team Cannondale - Garmin
z.t
120
Kristoffer Skjerping
Team Cannondale - Garmin
z.t
121
Johan Le Bon
FDJ
z.t
122
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
123
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
124
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
z.t
125
Nelson Oliveira
Lampre - Merida
z.t
126
Davide Cimolai
Lampre - Merida
z.t
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
DNF
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
DNF
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Adam Blythe
Orica-GreenEDGE
DNF
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
DNF
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
DNF
William Bonnet
FDJ
DNF
Lars Boom
Astana Pro Team
DNF
David Boucher
FDJ
DNF
Matthew Brammeier
MTN - Qhubeka
DNF
Vegard Breen
Lotto - Soudal
DNF
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
DNF
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
DNF
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
DNF
Andrea Dal Col
SouthEast
DNF
Tiziano Dall'Antonia
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Gert Dockx
Lotto - Soudal
DNF
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
DNF
Imanol Erviti
Movistar Team
DNF
Andrew Fenn
Team Sky
DNF
Murilo Antonio Fischer
FDJ
DNF
Rick Flens
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Giuseppe Fonzi
SouthEast
DNF
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jacopo Guarnieri
Katusha
DNF
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
DNF
Reto Hollenstein
IAM Cycling
DNF
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
DNF
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
DNF
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
DNF
Iljo Keisse
Etixx - Quick Step
DNF
Tim Kerkhof
Roompot Oranje Peloton
DNF
Roger Kluge
IAM Cycling
DNF
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
DNF
Sebastian Langeveld
Team Cannondale - Garmin
DNF
Adriano Malori
Movistar Team
DNF
Jakub Mareczko
SouthEast
DNF
Sacha Modolo
Lampre - Merida
DNF
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
DNF
Alberto Nardin
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Luka Pibernik
Lampre - Merida
DNF
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
DNF
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
DNF
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
DNF
Marc Sarreau
FDJ
DNF
Gatis Smukulis
Katusha
DNF
Fabio Taborre
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Alessio Taliani
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Mirko Tedeschi
SouthEast
DNF
Albert Timmer
Team Giant - Alpecin
DNF
Maarten Tjallingii
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
DNF
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
DNF
Dennis Vanendert
Lotto - Soudal
DNF
James Vanlandschoot
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
DNF
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Elia Viviani
Team Sky
DNF
Thomas Voeckler
Team Europcar
DNF
Robert Wagner
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Eugert Zhupa
SouthEast
DNF
Andrea Zordan
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
DNF
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
DNF
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares