En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
National Road Championships - Netherlands
Result
1
Mathieu van der Poel
Corendon - Circus
5u21'42"
2
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
3
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
4
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
5
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
6
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
z.t
7
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
8
Bas van der Kooij
Alecto Cycling Team
z.t
9
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
10
Piotr Havik
BEAT Cycling Club
z.t
11
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
12
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
14
Jasper Bovenhuis
Vlasman CT
op 5"
15
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
op 9"
16
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
17
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
op 17"
18
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
op 19"
19
Dylan van Baarle
Team Sky
op 22"
20
Koen de Kort
Trek - Segafredo
op 28"
21
Tim Kerkhof
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
22
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
op 37"
23
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
24
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
25
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
26
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
op 40"
27
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
op 43"
28
Sam Oomen
Team Sunweb
op 56"
29
Tom Dumoulin
Team Sunweb
op 59"
30
Antwan Tolhoek
Team LottoNL - Jumbo
op 1'04"
31
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
32
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
33
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'20"
34
Peter Schulting
Monkey Town Continental Team
z.t
35
Cees Bol
SEG Racing Academy
op 1'48"
36
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
37
Niki Terpstra
Quick Step Floors
op 2'01"
38
Rick Ottema
Alecto Cycling Team
op 3'07"
39
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
40
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
op 4'50"
41
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 4'54"
42
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
43
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
44
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
45
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
z.t
46
Corné Van Kessel
Telenet Fidea Lions
z.t
47
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
z.t
48
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
49
Rick van Breda
Monkey Town Continental Team
z.t
50
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
op 4'57"
51
Lex Nederlof
op 5'24"
52
Lars van der Haar
Telenet Fidea Lions
z.t
53
Jarno Gmelich
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
54
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
z.t
55
Folkert Oostra
Alecto Cycling Team
z.t
56
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
57
Dion Beukeboom
Vlasman CT
z.t
58
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
59
David van der Poel
Corendon - Circus
z.t
60
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
61
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
op 5'33"
62
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
1894
1893
1892
1891
1890
1889
1888
Info
Parcours
Result
Palmares