En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Korea
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
16/06
Seoul
Seoul
65 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Martin Laas
Team Illuminate
1u21'28"
2
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
3
Kyoung Ho Park
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
4
Blake Quick
St. George Continental Cycling Team
z.t
5
Riccardo Minali
Israel Cycling Academy
z.t
6
Youcef Reguigui
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
7
Yasuharu Nakajima
Kinan Cycling Team
z.t
8
Neil Van der Ploeg
Team BridgeLane
z.t
9
Park Sanghoon
Lx Cycling Team
z.t
10
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
11
Sanghong Park
Lx Cycling Team
z.t
12
Yeonwoo Yoo
Gapyeong Cycling Team
z.t
13
Ji Min Jung
Uijeongbu Cycling Team
z.t
14
Vadim Pronskiy
Vino - Astana Motors
z.t
15
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
16
Sarawut Sirironnachai
Thailand Continental Cycling Team
z.t
17
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
18
Massimo Rosa
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
19
Jaemin Ha
Gapyeong Cycling Team
z.t
20
Salvador Guardiola Tora
Kinan Cycling Team
z.t
21
Corbin Strong
St. George Continental Cycling Team
z.t
22
Gangsan Keum
Gapyeong Cycling Team
z.t
23
TeaHee Oh
Gapyeong Cycling Team
z.t
24
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
z.t
25
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
26
Keon Woo Park
Lx Cycling Team
z.t
27
Eunseong Jung
Gapyeong Cycling Team
z.t
28
Robbie Hucker
Team Ukyo
z.t
29
Hyeonseok Kim
Seoul Cycling Team
z.t
30
Alexandr Semenov
Vino - Astana Motors
z.t
31
Seok Hyun Ham
Gapyeong Cycling Team
z.t
32
Matvey Nikitin
Vino - Astana Motors
z.t
33
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
34
Grigoriy Shtein
Vino - Astana Motors
z.t
35
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
36
Kookhyun Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
37
Yongchan Lee
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
38
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
39
Thomas Lebas
Kinan Cycling Team
z.t
40
Hyo Suk Gong
Lx Cycling Team
z.t
41
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
42
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Team Illuminate
z.t
43
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
44
Michael Vink
St. George Continental Cycling Team
z.t
45
Alexandr Ovsyannikov
Vino - Astana Motors
z.t
46
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
47
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
48
Kosuke Takeyama
Team Ukyo
z.t
49
Kyeongho Min
Seoul Cycling Team
z.t
50
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
z.t
51
Wooho Jung
Seoul Cycling Team
z.t
52
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
53
Sam Crome
Team Ukyo
z.t
54
Turakit Boonratanathanakorn
Thailand Continental Cycling Team
z.t
55
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
56
Peerapol Chawchiangkwang
Thailand Continental Cycling Team
z.t
57
Mathew Zenovich
St. George Continental Cycling Team
z.t
58
Hoonmin Jun
Seoul Cycling Team
z.t
59
James Oram
Mitchelton Bikeexchange
z.t
60
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
61
Nur Amirull Fakhruddin Mazuki
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
62
Yuma Koishi
Team Ukyo
z.t
63
Genki Yamamoto
Kinan Cycling Team
z.t
64
Jaeha Lee
z.t
65
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
66
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
67
Tyler Lindorff
Team BridgeLane
z.t
68
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
69
Drew Morey
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
70
Kyeongmin Park
z.t
71
Metkel Eyob
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
72
Donguk Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
73
Thanakhan Chaiyasombat
Thailand Continental Cycling Team
z.t
74
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
75
Yeongho Seo
Seoul Cycling Team
z.t
76
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
77
Steven Kalf
Team Illuminate
z.t
78
Artem Ovechkin
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
79
Dong Hyun Choi
z.t
80
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
81
Ji-Hun Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
82
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
83
Unggyeom Kim
Uijeongbu Cycling Team
z.t
84
Ariya Phounsavath
Thailand Continental Cycling Team
z.t
85
Taeho Choi
Uijeongbu Cycling Team
z.t
86
Seung Kwon Lee
Geumsan Insam Cello
z.t
87
Junghwan Choi
Geumsan Insam Cello
z.t
88
Wenhui Bi
Mitchelton Bikeexchange
z.t
89
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
90
Kunsoo Kim
Uijeongbu Cycling Team
z.t
91
Euro Kim
Lx Cycling Team
z.t
92
Hun Jang
Lx Cycling Team
z.t
93
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
94
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 31"
95
Soon Yeong Kwon
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
op 58"
96
Alastair Christie-Johnston
Team BridgeLane
op 1'35"
97
Jay Dutton
St. George Continental Cycling Team
z.t
98
Ben Metcalfe
Team BridgeLane
z.t
99
Joseph Cooper
Team BridgeLane
op 1'43"
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares