En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Korea
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
30/05
Gunsan
Cheonan
184,6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
4u19'02"
2
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
3
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
z.t
4
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
op 2"
5
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
op 9"
6
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
z.t
7
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
8
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
9
Sung Baek Park
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
10
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
11
Anthony Giacoppo
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
12
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
13
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
14
Zisen Li
z.t
15
Keon Woo Park
Lx Cycling Team
z.t
16
Joo-Seok Kim
Gapyeong Cycling Team
z.t
17
Sanghong Park
Lx Cycling Team
z.t
18
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
19
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
20
Eunseong Jung
Gapyeong Cycling Team
z.t
21
Alexey Voloshin
Vino - Astana Motors
z.t
22
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
23
Sarawut Sirironnachai
Thailand Continental Cycling Team
z.t
24
Metkel Eyob
z.t
25
Jaeyeon Im
Korail Cycling Team
z.t
26
Ka Yu Leung
z.t
27
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
z.t
28
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
z.t
29
Mideum Joo
Seoul Cycling Team
z.t
30
Liam Magennis
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
31
Tatsuki Amagoi
Kinan Cycling Team
z.t
32
Seok Hyun Ham
Gapyeong Cycling Team
z.t
33
Turakit Boonratanathanakorn
z.t
34
Soon Yeong Kwon
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
35
Jaeha Lee
Gapyeong Cycling Team
z.t
36
Yeonwoo Yoo
z.t
37
Hyo Suk Gong
Uijeongbu Cycling Team
z.t
38
Ji Min Jung
Uijeongbu Cycling Team
z.t
39
Theodore Yates
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
40
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
41
Peerapol Chawchiangkwang
Thailand Continental Cycling Team
z.t
42
Euro Kim
Lx Cycling Team
z.t
43
Alexandr Ovsyannikov
Vino - Astana Motors
z.t
44
Kyeongho Min
Seoul Cycling Team
z.t
45
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
46
Okcheol Kim
Seoul Cycling Team
z.t
47
Mingdong Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
48
Jiung Jang
Korail Cycling Team
z.t
49
Woo-Ho Jung
Uijeongbu Cycling Team
z.t
50
Kohei Yokotsuka
z.t
51
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
52
Yongchan Lee
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
53
Yuma Koishi
Team Ukyo
z.t
54
Donguk Kim
Seoul Cycling Team
z.t
55
Park Sanghoon
Lx Cycling Team
z.t
56
Eiichi Hirai
Team Ukyo
z.t
57
Kenji Nakanishi
Kinan Cycling Team
z.t
58
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
59
Ralph Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
60
Nawuti Liphongyu
z.t
61
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
62
Dae-Yeon Kim
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
63
Naoya Yoshioka
Team Ukyo
z.t
64
Daeyeong Joo
z.t
65
Viktor Okishev
Vino - Astana Motors
z.t
66
Tae-Woo Kang
Korail Cycling Team
z.t
67
Dong Hyun Choi
z.t
68
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
69
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
70
Joseph Cooper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
71
Jesse Featonby
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
72
Pedro Gutierrez
z.t
73
Ha Jeon Jung
Uijeongbu Cycling Team
z.t
74
Cyrus Monk
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
75
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
z.t
76
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
77
Nathan Elliott
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
78
Seung Woo Choi
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
79
Kookhyun Kim
Geumsan Insam Cello
z.t
80
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
81
Ariya Phounsavath
Thailand Continental Cycling Team
z.t
82
Kisuk Lee
Uijeongbu Cycling Team
z.t
83
Artem Ovechkin
z.t
84
Ching Ying Mow
HKSI Pro Cycling Team
z.t
85
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
86
Cameron Bayly
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
87
Alexander Porter
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
88
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Vino - Astana Motors
z.t
89
Arman Kamyshev
Vino - Astana Motors
z.t
90
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
91
Hoonmin Jun
Seoul Cycling Team
z.t
92
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'09"
93
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 9"
94
Chun Wing Leung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
95
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
96
Yongkyun Kim
Geumsan Insam Cello
z.t
97
Liam White
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
op 1'25"
98
Woong-Gyeom Kim
Geumsan Insam Cello
op 9"
99
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
100
Loh Sea Keong
Thailand Continental Cycling Team
op 2'00"
101
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 2'07"
102
TeaHee Oh
Korail Cycling Team
z.t
103
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
op 9"
104
Hiroshi Tsubaki
Kinan Cycling Team
op 2'14"
105
Alastair Christie-Johnston
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 2'17"
106
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
107
Seonhoe Bang
Korail Cycling Team
op 9"
108
Jai Crawford
Kinan Cycling Team
z.t
109
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
110
Daehyeon Bae
Lx Cycling Team
z.t
111
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
op 9'51"
112
Imbeom Cheon
Korail Cycling Team
op 9'54"
113
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
Kun-Soo Kim
Lx Cycling Team
DNF
Pak Hang Ng
DNF
Itsuki Tsukamoto
DNF
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares