En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Korea
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
03/06
Seoul
Seoul
65 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
18u59'37"
2
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
op 28"
3
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 37"
4
Artem Ovechkin
op 43"
5
Raymond Kreder
Team Ukyo
op 1'41"
6
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 1'42"
7
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
op 1'44"
8
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
op 1'54"
9
Liam Magennis
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
op 1'56"
10
Alexey Voloshin
Vino - Astana Motors
op 1'57"
11
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
12
Metkel Eyob
op 1'58"
13
Sarawut Sirironnachai
Thailand Continental Cycling Team
op 2'00"
14
Nawuti Liphongyu
z.t
15
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
16
Arman Kamyshev
Vino - Astana Motors
z.t
17
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
18
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
19
Jesse Featonby
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
20
Jai Crawford
Kinan Cycling Team
z.t
21
Yuma Koishi
Team Ukyo
z.t
22
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
23
Ariya Phounsavath
Thailand Continental Cycling Team
z.t
24
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
op 5'23"
25
Hyo Suk Gong
Uijeongbu Cycling Team
op 5'38"
26
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
op 8'01"
27
Soon Yeong Kwon
Kspo Bianchi Asia Procycling
op 8'17"
28
Kyeongho Min
Seoul Cycling Team
op 8'36"
29
Sung Baek Park
Kspo Bianchi Asia Procycling
op 8'46"
30
Sanghong Park
Lx Cycling Team
op 8'50"
31
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 8'52"
32
Joseph Cooper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 9'48"
33
Alexandr Ovsyannikov
Vino - Astana Motors
op 11'21"
34
Ha Jeon Jung
Uijeongbu Cycling Team
op 11'28"
35
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
op 17'39"
36
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
op 17'46"
37
Seok Hyun Ham
Gapyeong Cycling Team
z.t
38
Peerapol Chawchiangkwang
Thailand Continental Cycling Team
z.t
39
Euro Kim
Lx Cycling Team
z.t
40
Woo-Ho Jung
Uijeongbu Cycling Team
z.t
41
Donguk Kim
Seoul Cycling Team
z.t
42
Viktor Okishev
Vino - Astana Motors
z.t
43
Hoonmin Jun
Seoul Cycling Team
z.t
44
Nathan Elliott
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 18'24"
45
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
op 18'33"
46
Liam White
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
op 19'02"
47
Kenji Nakanishi
Kinan Cycling Team
op 19'54"
48
Eiichi Hirai
Team Ukyo
op 22'42"
49
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
op 24'11"
50
Chun Wing Leung
HKSI Pro Cycling Team
op 27'12"
51
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 27'14"
52
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
op 27'26"
53
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 30'41"
54
Ching Ying Mow
HKSI Pro Cycling Team
op 31'20"
55
Mideum Joo
Seoul Cycling Team
op 35'43"
56
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 35'45"
57
Zisen Li
z.t
58
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
59
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Vino - Astana Motors
z.t
60
Jiung Jang
Korail Cycling Team
z.t
61
Pedro Gutierrez
z.t
62
Turakit Boonratanathanakorn
op 35'58"
63
Cameron Bayly
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 36'26"
64
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
op 36'39"
65
Dong Hyun Choi
op 38'42"
66
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 42'26"
67
Okcheol Kim
Seoul Cycling Team
op 45'12"
68
Jaeyeon Im
Korail Cycling Team
op 45'13"
69
Joo-Seok Kim
Gapyeong Cycling Team
z.t
70
Eunseong Jung
Gapyeong Cycling Team
z.t
71
Keon Woo Park
Lx Cycling Team
z.t
72
Yeonwoo Yoo
z.t
73
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
74
Ji Min Jung
Uijeongbu Cycling Team
z.t
75
Dae-Yeon Kim
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
76
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
77
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 45'29"
78
Naoya Yoshioka
Team Ukyo
op 45'34"
79
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
op 46'15"
80
Seonhoe Bang
Korail Cycling Team
op 51'38"
81
Ralph Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 56'27"
82
Yongkyun Kim
Geumsan Insam Cello
op 56'41"
83
Woong-Gyeom Kim
Geumsan Insam Cello
z.t
84
Theodore Yates
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
op 56'42"
85
Kisuk Lee
Uijeongbu Cycling Team
op 56'43"
86
Loh Sea Keong
Thailand Continental Cycling Team
op 59'27"
87
Tatsuki Amagoi
Kinan Cycling Team
op 1u02'52"
88
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
z.t
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
DNF
Imbeom Cheon
Korail Cycling Team
OVL
Daeyeong Joo
OVL
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
OVL
Mingdong Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
OVL
Kohei Yokotsuka
OVL
Daehyeon Bae
Lx Cycling Team
DNF
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
DNF
Seung Woo Choi
Kspo Bianchi Asia Procycling
DNF
Alastair Christie-Johnston
Bennelong Swisswellness Cycling Team
DNF
Anthony Giacoppo
Bennelong Swisswellness Cycling Team
DNF
Tae-Woo Kang
Korail Cycling Team
DNF
Jaeha Lee
Gapyeong Cycling Team
DNF
Ka Yu Leung
DNF
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Cyrus Monk
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
DNF
TeaHee Oh
Korail Cycling Team
DNF
Alexander Porter
Bennelong Swisswellness Cycling Team
DNF
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
DNF
Park Sanghoon
Lx Cycling Team
DNF
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Cycling Team
DNF
Kookhyun Kim
Geumsan Insam Cello
DNF
Yongchan Lee
Kspo Bianchi Asia Procycling
DNF
Hiroshi Tsubaki
Kinan Cycling Team
DNF
Kun-Soo Kim
Lx Cycling Team
DNF
Pak Hang Ng
DNF
Itsuki Tsukamoto
DNF
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares