En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Korea
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
18/06
Seoul
Seoul
65 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Brenton Jones
JLT Condor
1u18'48"
2
Scott Sunderland
Isowhey Sports Swisswellness
z.t
3
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
4
Kyoung Ho Park
Geumsan Insam Cello
z.t
5
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Team Illuminate
z.t
6
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
7
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
8
Jon Aberasturi Izaga
Team Ukyo
z.t
9
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
10
Martin Laas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
11
Rafael Andriato
Wilier Triestina
z.t
12
Joonyong Seo
KSPO Bianchi Asia Procycling
z.t
13
Keon Woo Park
LX Cycling Team
z.t
14
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
15
Tatsuki Amagoi
Kinan Cycling Team
z.t
16
Ryu Suzuki
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
17
Joo-Seok Kim
Gapyeong Cycling Team
z.t
18
Alberto Cecchin
Wilier Triestina
z.t
19
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
20
Sung Baek Park
KSPO Bianchi Asia Procycling
z.t
21
Dong-Hyeon Cha
LX Cycling Team
z.t
22
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
23
Eun-Seong Jeong
z.t
24
Seok Hyun Ham
Gapyeong Cycling Team
z.t
25
Dae-Yeon Kim
KSPO Bianchi Asia Procycling
z.t
26
Sanghong Park
LX Cycling Team
z.t
27
Seonhoe Bang
Korail Cycling Team
z.t
28
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
29
Michael Freiberg
z.t
30
Thomas Lebas
Kinan Cycling Team
z.t
31
Damien Monier
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
32
Kun-Soo Kim
LX Cycling Team
z.t
33
Yasuharu Nakajima
Kinan Cycling Team
z.t
34
Kyeongho Min
Seoul Cycling Team
z.t
35
Mohd Zamri Saleh
z.t
36
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
37
King Lok Cheung
Orica - Scott
z.t
38
Jae-Ha Lee
Gapyeong Cycling Team
z.t
39
Yevgeniy Gidich
Vino - Astana Motors
z.t
40
Edward Laverack
JLT Condor
z.t
41
Daeyoung Joo
Seoul Cycling Team
z.t
42
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
z.t
43
Okcheol Kim
Seoul Cycling Team
z.t
44
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
45
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
46
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
47
Jiung Jang
Korail Cycling Team
z.t
48
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina
z.t
49
Jacopo Mosca
Wilier Triestina
z.t
50
Ji-Hun Kim
Gapyeong Cycling Team
z.t
51
Hyo Suk Gong
z.t
52
Russell Downing
JLT Condor
z.t
53
Neil Van der Ploeg
Isowhey Sports Swisswellness
z.t
54
Alex Turrin
Wilier Triestina
z.t
55
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
z.t
56
Insu So
LX Cycling Team
z.t
57
Eiichi Hirai
Team Ukyo
z.t
58
Woo-Ho Jung
Geumsan Insam Cello
z.t
59
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
60
Yevgeniy Nepomnyachshiy
z.t
61
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
z.t
62
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
63
Michimasa Nakai
Team Ukyo
z.t
64
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
65
Kairat Khadylbek
Vino - Astana Motors
z.t
66
Sho Hatsuyama
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
67
Seung Woo Choi
KSPO Bianchi Asia Procycling
z.t
68
Ian Bibby
JLT Condor
z.t
69
Woong-Gyeom Kim
Geumsan Insam Cello
z.t
70
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
71
Dan Craven
Israel Cycling Academy
z.t
72
Imbeom Cheon
Korail Cycling Team
z.t
73
Daniel Diaz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
74
Park Sanghoon
Seoul Cycling Team
z.t
75
Seokhyeon We
Seoul Cycling Team
z.t
76
Sergey Vlassenko
Vino - Astana Motors
z.t
77
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
78
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
79
Muhamad Adiq Husainie Othman
z.t
80
Haesung Cho
KSPO Bianchi Asia Procycling
z.t
81
Ha Jeon Jung
Seoul Cycling Team
z.t
82
Taras Voropayev
Vino - Astana Motors
z.t
83
Liam Bertazzo
Wilier Triestina
z.t
84
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
z.t
85
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
z.t
86
Jin-Woo Lee
Korail Cycling Team
z.t
87
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
z.t
88
Robert-Jon McCarthy
JLT Condor
z.t
89
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
z.t
90
Griffin Easter
Team Illuminate
z.t
91
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
92
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
93
Patrick Lane
Isowhey Sports Swisswellness
z.t
94
Connor McCutcheon
Team Illuminate
op 47"
95
Thomas Moses
JLT Condor
op 0"
96
Hong Il Kim
Korail Cycling Team
z.t
97
Jin Okubo
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
98
Brad Neagos
Team Illuminate
op 1'11"
99
Sam Crome
Isowhey Sports Swisswellness
op 0"
100
Wan Hei Lau
op 1'46"
101
Jai Crawford
Kinan Cycling Team
op 0"
102
Kenji Nakanishi
Kinan Cycling Team
z.t
103
Joseph Cooper
Isowhey Sports Swisswellness
op 1'53"
104
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
op 0"
105
TeaHee Oh
Korail Cycling Team
op 2'31"
106
Salvador Guardiola Tora
Team Ukyo
op 0"
107
Tanzou Tokuda
Team Ukyo
z.t
108
Ji Min Jung
Geumsan Insam Cello
z.t
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares