En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Korea
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
17/04
Gangjin
Gunsan
203.3 km
Result
Standings
1
Gang Xu
Max Success Sports
4u53'18"
2
Joonyong Seo
Seoul Cycling Team
z.t
3
Scott Stewart
Team Type 1 - Sanofi Aventis
op 3"
4
Seung Woo Choi
op 5"
5
Andrew Tennant
Rapha Condor - Sharp
z.t
6
Kazuhiro Mori
Aisan Racing Team
z.t
7
Roger Beuchat
Champion System
z.t
8
Shinichi Fukushima
Terengganu Cycling Team
z.t
9
Hyeong Min Choe
Geumsan Ginseng Asia
z.t
10
Paul Odlin
Subway Cycling Team
z.t
11
Vadim Shaekhov
z.t
12
Markus Eibegger
Tabriz Petrochemical Team
z.t
13
Jason Rigg
Genesys Wealth Advisers
op 8"
14
Kin San Wu
Champion System
op 10"
15
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
16
Jonathan Tiernan-Locke
Rapha Condor - Sharp
op 11"
17
King Lok Cheung
z.t
18
Chan Jae Jang
op 23"
19
Ho-Sung Cho
Seoul Cycling Team
z.t
20
Edward Clancy
Rapha Condor - Sharp
z.t
21
Sung Baek Park
KSPO
z.t
22
Sun Jae Jang
z.t
23
Johannes Jakobus Kachelhoffer
Team Bonitas
z.t
24
Ken Hanson
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
25
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
26
Alessandro Bazzana
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
27
Vladimir Tuychiev
z.t
28
Phuchong Sai-Udomsil
Terengganu Cycling Team
z.t
29
Taiji Nishitani
Aisan Racing Team
z.t
30
Masahiro Shinagawa
Aisan Racing Team
z.t
31
Won Jae Lee
Seoul Cycling Team
z.t
32
Ki Ho Choi
z.t
33
Shimpei Fukuda
Aisan Racing Team
z.t
34
William Dugan
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
35
Sean Mazich
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
36
Kam-Po Wong
z.t
37
Jaan Kirsipuu
Champion System
z.t
38
Dmitriy Gruzdev
z.t
39
Merey Khakankman
z.t
40
Tynys Akanov
z.t
41
Tobias Erler
Tabriz Petrochemical Team
z.t
42
Sergio Hernandez
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
43
Mohd Rauf Nur Nisbah
z.t
44
Shin Dong Hyun
KSPO
z.t
45
Kristian House
Rapha Condor - Sharp
z.t
46
Ho Ting Kwok
z.t
47
Muhamad Adiq Husainie Othman
Drapac
z.t
48
Suhardi Hassan
z.t
49
Nic Hamilton
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
50
Ben(jamin) King
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
51
Gabriel Combrinck
Team Bonitas
z.t
52
Yusup Abrekov
z.t
53
Samuel Horgan
Subway Cycling Team
z.t
54
Hayato Yoshida
z.t
55
Casey Munro
Rapha Condor - Sharp
z.t
56
Tomoya Kano
Bridgestone Anchor
z.t
57
Jiong Wang
Max Success Sports
z.t
58
Abdullojon Akparov
z.t
59
Nurbolat Kulimbetov
z.t
60
En Huang
Max Success Sports
z.t
61
Aurélien Passeron
Geumsan Ginseng Asia
z.t
62
Mat Marshall
Genesys Wealth Advisers
z.t
63
Patrick Shaw
Genesys Wealth Advisers
z.t
64
Ji Min Jung
KSPO
z.t
65
Alexey Shmidt
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
66
Pengda Jiao
Max Success Sports
z.t
67
Chun Hing Chan
z.t
68
Ying Hon Yeung
z.t
69
Seok Yoon Choi
z.t
70
Gu Hyeon Kim
z.t
71
Jung Hwan Youm
Seoul Cycling Team
z.t
72
Hao Liu
Max Success Sports
z.t
73
Hui Zhang
Max Success Sports
z.t
74
Muradjan Khalmuratov
z.t
75
William Dickeson
Jelly Belly P/B Kenda
op 50"
76
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
op 2'15"
77
Jin Hoon Kim
Geumsan Ginseng Asia
op 2'59"
78
Masaru Fukuhara
Bridgestone Anchor
op 3'15"
79
Dong Hyun Choi
KSPO
op 3'20"
80
Nara Motoi
Terengganu Cycling Team
z.t
81
Se Yong Oh
Seoul Cycling Team
z.t
82
Mathew Gorter
Subway Cycling Team
z.t
83
Dean Windsor
Rapha Condor - Sharp
z.t
84
Luthando Kaka
Team Bonitas
z.t
85
Hyo Suk Gong
Geumsan Ginseng Asia
op 3'22"
86
Jun-Oh Kwon
Geumsan Ginseng Asia
z.t
87
Kane Walker
Genesys Wealth Advisers
op 6'23"
88
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
89
Boris Shpilevskiy
Tabriz Petrochemical Team
op 8'48"
90
Nick Lovegrove
Subway Cycling Team
op 10'58"
91
Mohamad Faris Abdul Razak
z.t
92
Westley Gough
Subway Cycling Team
z.t
93
Georg Tazreiter
Champion System
z.t
94
Alex Hagman
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
95
Ki Hong Yoo
Geumsan Ginseng Asia
z.t
96
Byung Cheol Kim
z.t
97
Azamat Turaev
z.t
98
Kim Do Hyeong
Terengganu Cycling Team
z.t
99
Seon Ho Park
Seoul Cycling Team
z.t
100
Tyler Day
Team Bonitas
z.t
101
Jason Bakke
Team Bonitas
op 13'00"
102
Mohammed Nazri Muhamad
op 13'01"
103
Wai Man Chau
Champion System
op 26'15"
Kenji Itami
Bridgestone Anchor
DNF
Kenichi Suzuki
Aisan Racing Team
DNF
Tim Walker
Genesys Wealth Advisers
DNF
Christopher Williams
Champion System
DNF
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares