En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
19/07
Chaka
Bird Island
136 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
2u52'57"
2
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
3
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
4
Matthew Gibson
Burgos - BH
z.t
5
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
6
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
7
Ahmet Orken
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
8
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Medellin
z.t
9
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Interpro Stradelli Cycling
z.t
10
Sylwester Janiszewski
Voster Uniwheels Team
z.t
11
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
12
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
13
Mateusz Grabis
Voster Uniwheels Team
z.t
14
Aaron Gate
EvoPro Racing
z.t
15
Brayan Chaves Rubio
Mitchelton Bikeexchange
z.t
16
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
17
Oleksandr Polivoda
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
18
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
19
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
20
André Lima César Fonte
W52/FC Porto
z.t
21
Erik Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
22
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
z.t
24
Hannes Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
25
Cristhian Montoya Giraldo
Medellin
z.t
26
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
27
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
28
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
29
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
30
Daire Feeley
EvoPro Racing
z.t
31
Carlos Julian Quintero Norena
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
32
Sergey Nikolaev
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
33
Artur Fedosseyev
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
34
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
35
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
36
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
37
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
38
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
39
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
z.t
40
Álvaro Duarte Sandoval
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
41
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
z.t
42
Yonathan Monsalve
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
43
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
44
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
z.t
45
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
46
Massimo Rosa
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
47
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
op 18"
48
Mykhaylo Kononenko
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 26"
49
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 33"
50
Andriy Kulyk
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 1'20"
51
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
52
Lucas Carstensen
Bike Aid
op 1'23"
53
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
54
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
55
Jiancai Wang
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 0"
56
Mateusz Taciak
Voster Uniwheels Team
op 1'26"
57
Maris Bogdanovics
Interpro Stradelli Cycling
z.t
58
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
59
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
60
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
61
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
62
Bas van der Kooij
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
63
Alex Molenaar
Monkey Town-à Bloc CT
op 1'32"
64
Mekseb Debesay
Bike Aid
op 1'45"
65
James Oram
Mitchelton Bikeexchange
z.t
66
Benjamin Dyball
Team Sapura Cycling
op 1'47"
67
Folkert Oostra
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
68
Wim Kleiman
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
69
Hafetab Weldu
Bike Aid
z.t
70
Michel Kreder
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
71
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
op 1'50"
72
Marcus Culey
Team Sapura Cycling
op 1'55"
73
Hugo Forssell
Memil Pro Cycling
op 1'57"
74
Peter Koning
EvoPro Racing
z.t
75
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
op 2'05"
76
Luke Mudgway
EvoPro Racing
op 3'09"
77
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
z.t
78
Oguzhan Tiryaki
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
79
Zhishan Zhang
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
80
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
81
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
op 3'16"
82
Sindre Haugsvaer
Memil Pro Cycling
op 3'20"
83
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
op 3'40"
84
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
85
Ran Hao
Mitchelton Bikeexchange
z.t
86
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
87
Simone Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
88
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
89
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
90
Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
z.t
91
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
92
Cyrus Monk
EvoPro Racing
z.t
93
Justin Wolf
Bike Aid
op 4'50"
94
Onur Balkan
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
op 5'21"
95
Muhammet Atalay
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
96
Francisco Campos
W52/FC Porto
op 6'03"
97
Feritcan Samli
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
98
Jeen de Jong
Monkey Town-à Bloc CT
op 6'20"
99
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
100
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
101
Ahmet Akdylek
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
102
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
103
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
104
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
105
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
106
Nicola Gaffurini
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
107
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
108
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 8'51"
109
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
110
Mateusz Komar
Voster Uniwheels Team
op 9'04"
111
Adrian Banaszek
Voster Uniwheels Team
z.t
112
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 9'19"
113
Nikolay Trusov
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
114
Pablo Torres Muino
Interpro Stradelli Cycling
z.t
115
Aleksejs Saramotins
Interpro Stradelli Cycling
z.t
116
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
117
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
118
Zhi Hui Jiang
Mitchelton Bikeexchange
z.t
119
Wouter Wippert
EvoPro Racing
z.t
120
Daniel Whitehouse
EvoPro Racing
op 10'55"
121
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
op 11'07"
122
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
123
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 12'48"
124
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
125
Chengwei Yao
Giant Cycling Team
op 13'43"
126
Lizhen Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
127
Liming You
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 14'22"
128
Francesco Romano
Bardiani CSF
z.t
129
Rostyslav Zhukovskyi
Ferei Pro Cycling Team
z.t
130
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
z.t
131
Matvey Mamykin
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
132
Jorge Magelhaes
W52/FC Porto
op 14'53"
133
Penghai Deng
Giant Cycling Team
op 15'40"
134
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
135
Xin Peng
China Continental Team of Gansu Bank
op 15'44"
136
Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 15'45"
137
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
op 15'53"
138
Saeid Safarzadeh
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 16'10"
139
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
140
Bo Li
China Continental Team of Gansu Bank
op 19'24"
141
Andrea Guardini
Bardiani CSF
op 22'55"
José Tiago Ferreira
W52/FC Porto
DNF
Luhao Li
China Continental Team of Gansu Bank
DNF
Mustafa Sayar
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
DNF
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
DNF
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares