En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
17/07
Guide
Longyangxia
100 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Interpro Stradelli Cycling
2u42'20"
2
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Medellin
z.t
3
Benjamin Dyball
Team Sapura Cycling
op 16"
4
Mekseb Debesay
Bike Aid
op 26"
5
Yonathan Monsalve
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
6
Artur Fedosseyev
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
7
Erik Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
8
Sergey Nikolaev
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
9
Saeid Safarzadeh
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
10
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
11
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
12
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
13
Cristhian Montoya Giraldo
Medellin
z.t
14
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
15
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
op 1'37"
16
Aaron Gate
EvoPro Racing
z.t
17
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
18
Oleksandr Polivoda
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
19
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
20
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
21
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
22
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
23
Marcus Culey
Team Sapura Cycling
z.t
24
Carlos Julian Quintero Norena
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
25
Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
z.t
26
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
27
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
28
Pablo Torres Muino
Interpro Stradelli Cycling
z.t
29
Brayan Chaves Rubio
Mitchelton Bikeexchange
z.t
30
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
31
Hannes Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
32
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
33
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
34
Álvaro Duarte Sandoval
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
35
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
36
Michel Kreder
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
37
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
38
James Oram
Mitchelton Bikeexchange
z.t
39
Mateusz Taciak
Voster Uniwheels Team
z.t
40
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
z.t
41
Hafetab Weldu
Bike Aid
op 1'51"
42
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
op 2'18"
43
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
op 2'46"
44
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
op 3'04"
45
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
46
Daire Feeley
EvoPro Racing
op 3'49"
47
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 3'54"
48
José Tiago Ferreira
W52/FC Porto
z.t
49
Zhishan Zhang
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 5'58"
50
Alex Molenaar
Monkey Town-à Bloc CT
op 7'08"
51
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
52
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
53
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
z.t
54
Folkert Oostra
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
55
Mykhaylo Kononenko
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
56
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
57
Jiancai Wang
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 9'29"
58
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 12'55"
59
Zhi Hui Jiang
Mitchelton Bikeexchange
z.t
60
Xin Peng
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
61
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
62
Francisco Campos
W52/FC Porto
z.t
63
Matvey Mamykin
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
64
Mateusz Grabis
Voster Uniwheels Team
z.t
65
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
66
Jorge Magelhaes
W52/FC Porto
z.t
67
Nicola Gaffurini
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
68
Francesco Romano
Bardiani CSF
z.t
69
Massimo Rosa
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
70
Jeen de Jong
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
71
André Lima César Fonte
W52/FC Porto
op 13'00"
72
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
op 16'09"
73
Mustafa Sayar
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
op 16'26"
74
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 16'39"
75
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
76
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
77
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
78
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
79
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
80
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
z.t
81
Ran Hao
Mitchelton Bikeexchange
z.t
82
Ahmet Akdylek
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
83
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
84
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
85
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
op 18'05"
86
Wim Kleiman
Monkey Town-à Bloc CT
op 20'31"
87
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
88
Luke Mudgway
EvoPro Racing
z.t
89
Cyrus Monk
EvoPro Racing
z.t
90
Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
91
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
92
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
93
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
94
Feritcan Samli
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
95
Oguzhan Tiryaki
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
96
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
97
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
98
Justin Wolf
Bike Aid
z.t
99
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
100
Matthew Gibson
Burgos - BH
z.t
101
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
102
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
103
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
104
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
105
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
z.t
106
Muhammet Atalay
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
107
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
108
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
109
Simone Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
110
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
111
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
112
Sylwester Janiszewski
Voster Uniwheels Team
z.t
113
Onur Balkan
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
114
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
115
Ahmet Orken
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
116
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
z.t
117
Andriy Kulyk
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
118
Adrian Banaszek
Voster Uniwheels Team
z.t
119
Nikolay Trusov
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
120
Peter Koning
EvoPro Racing
z.t
121
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
122
Lizhen Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
123
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
124
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
op 20'41"
125
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 20'43"
126
Hugo Forssell
Memil Pro Cycling
op 22'11"
127
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
128
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
129
Bo Li
China Continental Team of Gansu Bank
op 22'17"
130
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 25'37"
131
Sindre Haugsvaer
Memil Pro Cycling
z.t
132
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
133
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
z.t
134
Rostyslav Zhukovskyi
Ferei Pro Cycling Team
z.t
135
Maris Bogdanovics
Interpro Stradelli Cycling
z.t
136
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 28'16"
137
Chengwei Yao
Giant Cycling Team
z.t
138
Liming You
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 30'25"
139
Luhao Li
China Continental Team of Gansu Bank
op 31'01"
140
Mateusz Komar
Voster Uniwheels Team
op 31'47"
141
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
142
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
143
Aleksejs Saramotins
Interpro Stradelli Cycling
z.t
144
Wouter Wippert
EvoPro Racing
z.t
145
Bas van der Kooij
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
146
Daniel Whitehouse
EvoPro Racing
z.t
Krzysztof Parma
Voster Uniwheels Team
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares