En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
29/07
Zhongwei
Zhongwei
111 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
41u19'30"
2
Mauricio Ortega Ramirez
RTS - Monton Racing Team
op 20"
3
Bjorn Thurau
Kuwait - Cartucho.es
op 24"
4
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina
op 1'22"
5
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
op 1'49"
6
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 2'24"
7
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 3'45"
8
Luca Chirico
Torku Sekerspor
op 4'21"
9
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
op 4'35"
10
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
op 6'47"
11
Jacopo Mosca
Wilier Triestina
op 8'49"
12
Willington Arley Bustamante Parra
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
op 10'31"
13
Stefan Schumacher
Kuwait - Cartucho.es
op 11'11"
14
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
op 11'32"
15
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
op 11'40"
16
Alexandre Shushemoin
Attaque Team Gusto
op 13'02"
17
Yevgeniy Gidich
Vino - Astana Motors
op 14'14"
18
Davide Rebellin
Kuwait - Cartucho.es
op 14'33"
19
Oscar Mauricio Pachon Melo
op 14'40"
20
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
op 14'41"
21
Francisco Jarley Colorado Hernandez
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
op 14'45"
22
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
op 15'05"
23
Daniel Fernando Balsero Bernal
op 16'10"
24
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
op 16'48"
25
Habtom Awet
Bike Aid
op 18'44"
26
Vladimir Yesid Lopez Gil
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
op 19'16"
27
Mario Vogt
Attaque Team Gusto
op 20'22"
28
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 21'17"
29
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
op 22'01"
30
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 22'55"
31
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
op 25'32"
32
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
op 27'39"
33
Taras Voropayev
Vino - Astana Motors
op 32'03"
34
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
op 32'48"
35
Roniel Campos
op 33'46"
36
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
op 35'54"
37
Eugenio Bani
RTS - Monton Racing Team
op 40'12"
38
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
op 41'17"
39
Mathew Zenovich
op 41'34"
40
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
op 43'22"
41
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
op 48'00"
42
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
op 50'10"
43
Amanuel Mengis Ghebreindrias
Bike Aid
op 50'57"
44
Axel Costa Soria
Kuwait - Cartucho.es
op 52'59"
45
Matteo Draperi
Wilier Triestina
op 55'18"
46
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 59'14"
47
Ruslan Karimov
op 59'28"
48
Josip Rumac
Synergy Baku Cycling Project
op 59'36"
49
Andrea Borso
Adria Mobil
op 1u00'19"
50
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
op 1u00'44"
51
Marcus Culey
op 1u02'10"
52
Enkhtaivan Bolor-Erdene
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
op 1u03'35"
53
Joris Blokker
Monkey Town Continental Team
op 1u04'02"
54
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
op 1u05'41"
55
Yonatan Haile
op 1u06'40"
56
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 1u07'19"
57
Eiichi Hirai
Team Ukyo
op 1u08'02"
58
Andreas Keuser
Kuwait - Cartucho.es
op 1u10'34"
59
Altanzul Altansukh
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
op 1u11'38"
60
Fernando Grijalba
Kuwait - Cartucho.es
op 1u13'35"
61
Liam Bertazzo
Wilier Triestina
op 1u14'10"
62
Dmitriy Lukyanov
Vino - Astana Motors
op 1u15'08"
63
Jon Aberasturi Izaga
Team Ukyo
op 1u15'48"
64
Morgan Smith
op 1u17'43"
65
Yimmi José Briceno
op 1u18'07"
66
Rafael Andriato
Wilier Triestina
op 1u18'36"
67
John Harris
CCB Velotooler
op 1u19'40"
68
Rick van Breda
Monkey Town Continental Team
op 1u21'35"
69
Szymon Wojciech Sajnok
Attaque Team Gusto
op 1u22'51"
70
Georgios Bouglas
op 1u23'50"
71
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
op 1u24'39"
72
Benjamin Hill
Attaque Team Gusto
op 1u25'08"
73
Ivan Balykin
Torku Sekerspor
op 1u26'04"
74
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
op 1u26'54"
75
Carlos Aquino
op 1u27'47"
76
Andriy Kulyk
Kolss Cycling Team
op 1u31'06"
77
Zisen Li
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 1u31'19"
78
Xinping Ding
China Continental Team of Gansu Bank
op 1u32'57"
79
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
op 1u32'58"
80
Timothy Cameron
ST George Continental Team
op 1u33'12"
81
Enver Asanov
Synergy Baku Cycling Project
op 1u33'19"
82
Luke Mudgway
op 1u33'42"
83
Elyas Afewerki
Start Vaxes Cycling Team
op 1u34'37"
84
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
op 1u35'16"
85
Paolo Lunardon
RTS - Monton Racing Team
op 1u35'26"
86
Jon Bozic
Adria Mobil
op 1u36'42"
87
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
op 1u37'24"
88
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
op 1u38'15"
89
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina
op 1u39'48"
90
Polychronis Tzortzakis
RTS - Monton Racing Team
op 1u40'23"
91
Erdenesuren Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
op 1u44'44"
92
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
op 1u47'24"
93
Tanzou Tokuda
Team Ukyo
op 1u52'22"
94
Martz Alder
Attaque Team Gusto
op 1u55'12"
95
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
op 1u57'07"
96
Oleksandr Golovash
Minsk Cycling Club
op 1u58'09"
97
Batuhan Özgür
Torku Sekerspor
op 2u02'30"
98
Shao Hsuan Lu
z.t
99
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
op 2u05'00"
100
Jay Dutton
ST George Continental Team
op 2u07'04"
101
Ismail Iliasov
Synergy Baku Cycling Project
op 2u10'08"
102
Patrick Collins
CCB Velotooler
op 2u14'16"
103
Timo Schäfer
Bike Aid
op 2u15'27"
104
Alistair Donohoe
Attaque Team Gusto
op 2u19'39"
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini
DNF
Marco Zanotti
Monkey Town Continental Team
DNF
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
DNF
Gertjan De Vos
Start Vaxes Cycling Team
DNF
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Yevgeniy Nepomnyachshiy
DNF
Elgun Alizada
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
DNF
Alexandr Ovsyannikov
Vino - Astana Motors
DNF
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Brodie Talbot
ST George Continental Team
DNS
Daniele Colli
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Sergey Vlassenko
Vino - Astana Motors
OTL
Zeng Tao Yang
Hainan Jilun Cycling Team
OTL
Cheku Syamil Cheku Romlo
Terengganu Cycling Team
DNF
Rylee Field
ST George Continental Team
DNF
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Mandel Marquez
Start Vaxes Cycling Team
DNF
Jonah Meadvancort
DNF
Muhamad Adiq Husainie Othman
DNF
Dusan Rajovic
Adria Mobil
DNF
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
DNF
Antti Sizko
CCB Velotooler
DNF
Yukinori Hishinuma
Team Ukyo
DSQ
Anton Ivashkin
Minsk Cycling Club
DSQ
Songezo Jim
Kuwait - Cartucho.es
DSQ
Kanstantsin Klimiankou
Minsk Cycling Club
DSQ
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
DSQ
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
DSQ
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
DSQ
Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri
Terengganu Cycling Team
DNF
Che Ku Mohammad Nazmie Che Ku Romli
Terengganu Cycling Team
DNF
Jhorman Flores
DNF
Cory Small
CCB Velotooler
DNF
Cristopher Mansilla Almonacid
Start Vaxes Cycling Team
OTL
Matthias Van Aken
Start Vaxes Cycling Team
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares