En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
10/07
Qinghai Lake
Tianjin
148 km
Result
Standings
1
Sacha Modolo
Bardiani Valvole - CSF Inox
5u32'50"
2
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
3
Ralf Matzka
Team Netapp - Endura
z.t
4
Maxim Averin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
5
Robert Förster
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
6
Pengda Jiao
Champion System Pro Cycling Team
z.t
7
Mathieu Chiocca
Atlas Personal - Jakroo
z.t
8
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
9
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
10
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
11
Miraç Kal
Torku Sekerspor
z.t
12
Mauro Finetto
Vini Fantini
z.t
13
Matthew Brammeier
Champion System Pro Cycling Team
z.t
14
Mark Dzamastagic
Sava
z.t
15
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
16
Angelo Pagani
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
17
Daniil Fominykh
Continental Team Astana
z.t
18
David De La Fuente Rasilla
Torku Sekerspor
z.t
19
Volodymyr Starchyk
Amore & Vita
z.t
20
Oleksandr Polivoda
Atlas Personal - Jakroo
z.t
21
Joshua Lucas Prete
z.t
22
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
23
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
z.t
24
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
z.t
25
Julien Antomarchi
La Pomme Marseille
z.t
26
Matej Mohoric
Sava
z.t
27
Stuart Smith
z.t
28
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
29
Tim Mikelj
Sava
z.t
30
Mathieu Perget
Rietumu - Delfin
z.t
31
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
z.t
32
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Continental Team Astana
z.t
33
Antoine Lavieu
La Pomme Marseille
z.t
34
Amir Zargari
Azad Univercity Cycling Team
z.t
35
Nik Burjek
Sava
z.t
36
Artem Topchanyuk
Amore & Vita
z.t
37
Samad Poor Seiedi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
38
Johnnie Walker
Drapac Cycling
z.t
39
Hossein Alizadeh
Amore & Vita
z.t
40
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
41
Gregor Gazvoda
Champion System Pro Cycling Team
z.t
42
Rahim Emami
RTS Racing Team
z.t
43
Darren Lapthorne
Drapac Cycling
z.t
44
Vahid Ghaffari
RTS Racing Team
z.t
45
Amir Kolahdozhagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
46
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
z.t
47
Nicolas Baldo
Atlas Personal - Jakroo
z.t
48
Uri Martins
Amore & Vita
z.t
49
Jonathan Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
50
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
51
Daniel Summerhill
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
52
John Bohn Ebsen
Synergy Baku Cycling Project
z.t
53
Leonardo Giordani
Vini Fantini
z.t
54
Andrey Mizurov
Torku Sekerspor
z.t
55
Hossein Askari
Tabriz Petrochemical Team
z.t
56
Enrico Barbin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
57
Davide Viganò
Lampre - Merida
z.t
58
Massimo Graziato
Lampre - Merida
z.t
59
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
60
Abdraimzhan Ishanov
Continental Team Astana
z.t
61
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
62
Davide Frattini
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
63
Donato De Ieso
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
64
Fenghong Guo
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
op 49"
65
Darío Hernandez
Burgos BH - Castilla y Leon
op 1'01"
66
Zhi An Chen
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
67
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
68
Peeter Pruus
Rietumu - Delfin
z.t
69
Jure Bitenc
Sava
z.t
70
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
z.t
71
Biao Liu
Champion System Pro Cycling Team
op 1'13"
72
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
op 1'53"
73
Moisés Dueñas Nevado
Burgos BH - Castilla y Leon
op 3'38"
74
Floris Goesinnen
Drapac Cycling
z.t
75
Bernard Sulzberger
Drapac Cycling
z.t
76
Tilegen Maidos
Continental Team Astana
z.t
77
Alireza Asgharzadeh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
78
Joshua Berry
La Pomme Marseille
op 4'00"
79
Brodie Talbot
z.t
80
Wei Kei Chang
RTS Racing Team
z.t
81
Yong Tai Wang
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
82
Florian Salzinger
Atlas Personal - Jakroo
z.t
83
Max Walsleben
Nutrixxion Abus
z.t
84
Matej Razingar
Sava
z.t
85
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
86
Jacobe Keough
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
87
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
z.t
88
Marco Coledan
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
89
Daniele Pietropolli
Lampre - Merida
z.t
90
Alexander Schmitt
Nutrixxion Abus
op 5'28"
91
Niv Libner
Amore & Vita
z.t
92
Harry Carpenter
z.t
93
Tobias Dohlus
Nutrixxion Abus
z.t
94
Dirk Müller
Nutrixxion Abus
z.t
95
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
96
Rico Dene Thomas Rogers
Synergy Baku Cycling Project
z.t
97
Saeid Safarzadeh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
98
Efren Carazo
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
99
Robbie Hucker
Drapac Cycling
z.t
100
Andris Smirnovs
Rietumu - Delfin
op 7'23"
101
Claudio Imhof
Atlas Personal - Jakroo
z.t
102
Scott Thwaites
Team Netapp - Endura
z.t
103
Jonathan McEvoy
Team Netapp - Endura
z.t
104
Yuriy Metlushenko
Torku Sekerspor
z.t
105
Cameron Bayly
op 7'41"
106
Ting Deng
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
107
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
108
Sun Jae Jang
RTS Racing Team
z.t
109
Filippo Fortin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
110
Francesco Chicchi
Vini Fantini
z.t
111
Roberto De Patre
Vini Fantini
z.t
112
Luigi Miletta
Vini Fantini
z.t
113
Ziga Groselj
Sava
z.t
114
Zhaoshun Zhang
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
115
Eugen Wacker
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
116
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
117
Zeng Tao Yang
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
118
Chun Kai Feng
Champion System Pro Cycling Team
z.t
119
Jaroslaw Dabrowski
Amore & Vita
z.t
120
John Murphy
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
121
Marco Benfatto
Continental Team Astana
z.t
122
Shengjun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
123
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
124
Matthew Clark
op 13'19"
125
Andris Vosekalns
Rietumu - Delfin
op 14'00"
126
Dylan Spiby
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
127
Federico Butto'
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
128
Blaz Jarc
Team Netapp - Endura
z.t
129
Xue Cheng
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
130
Mitchell Mulhern
z.t
131
Agshin Ismayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
132
Guillaume Soula
Rietumu - Delfin
z.t
133
Mattia Pozzo
Vini Fantini
z.t
134
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
z.t
135
Andrea Palini
Lampre - Merida
z.t
136
Grischa Janorschke
Nutrixxion Abus
z.t
137
Fabian Schnaidt
Champion System Pro Cycling Team
z.t
138
Aldo Ino Ilesic
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
139
Pablo Torres Muino
Burgos BH - Castilla y Leon
op 20'53"
Rick Ampler
Nutrixxion Abus
DNF
Amir Mustafa Rusli
Drapac Cycling
DNF
Ruslan Gryschenko
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares