En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour d'Azerbaïdjan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
07/05
Baku
Ismayilli
187 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Primož Roglič
Adria Mobil
4u43'26"
2
Matej Mugerli
Synergy Baku Cycling Project
op 34"
3
Christopher Horner
Airgas - Safeway
z.t
4
Jasper Ockeloen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
5
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
op 3'50"
6
Alexandre Shushemoin
Vino 4Ever
z.t
7
Frantisek Sisr
Team Dukla Praha
z.t
8
Joshua Edmondson
An Post Chainreaction
z.t
9
Kristjan Fajt
Adria Mobil
z.t
10
Sébastian Baldauf
Hrinkow Advarics Cycleangteam
z.t
11
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
12
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
13
Petr Ignatenko
Rusvelo
op 3'54"
14
Marco Zanotti
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 4'01"
15
Emanuel Piaskowy
Cycling Academy Team
z.t
16
Ioannis Tamouridis
Synergy Baku Cycling Project
op 4'04"
17
Lemus Davila Luis Enrique
Airgas - Safeway
z.t
18
Zhandos Bizhigitov
Vino 4Ever
op 4'33"
19
Peter Schulting
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
20
Clemens Fankhauser
Hrinkow Advarics Cycleangteam
z.t
21
Kanstantsin Klimiankou
Minsk Cycling Club
op 5'32"
22
Andrei Nechita
Tusnad Cycling Team
z.t
23
Daniel Mestre
Team Tavira
z.t
24
Daniel Turek
Cycling Academy Team
z.t
25
Connor McCutcheon
Airgas - Safeway
z.t
26
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleangteam
z.t
27
Artem Ovechkin
Rusvelo
z.t
28
Andrei Krasilnikau
Minsk Cycling Club
z.t
29
Peter Koning
Drapac Professional Cycling
op 5'37"
30
Fabio Taborre
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
31
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
op 6'43"
32
Marko Kump
Adria Mobil
op 10'46"
33
Mihkel Raim
z.t
34
Jurgen van Diemen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
35
Mike Egger
MLP Team Bergstrasse
z.t
36
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
37
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleangteam
z.t
38
Nicolas Lefrançois
Team Novo Nordisk
z.t
39
Jaap Kooijman
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
40
Chenglu Qin
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
41
Brenton Jones
Drapac Professional Cycling
z.t
42
Eric Süßemilch
MLP Team Bergstrasse
z.t
43
Josten Vaidem
z.t
44
Josef Benetseder
Hrinkow Advarics Cycleangteam
op 10'53"
45
Ricardo Mestre
Team Tavira
z.t
46
Artem Topchanyuk
Tusnad Cycling Team
z.t
47
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
48
Pavel Gatskiy
z.t
49
Oleg Zemlyakov
Vino 4Ever
z.t
50
Matvey Nikitin
z.t
51
Frantisek Padour
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
52
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
53
Ryan Mullen
An Post Chainreaction
z.t
54
Xandro Meurisse
An Post Chainreaction
z.t
55
Andreas Graf
Hrinkow Advarics Cycleangteam
z.t
56
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
op 18'59"
57
John Mandrysch
MLP Team Bergstrasse
z.t
58
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
59
Uladzimir Gorohovik
Minsk Cycling Club
z.t
60
Roman Van Uden
CCN Cycling Team
z.t
61
Pingan Shen
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
62
Zolt Der
Utensilnord
z.t
63
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
64
Ariya Phounsavath
CCN Cycling Team
z.t
65
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
66
Josip Rumac
Adria Mobil
z.t
67
Klemen Stimulak
Adria Mobil
z.t
68
James Judd
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
69
Nurbolat Kulimbetov
z.t
70
Ondrej Rybin
Team Dukla Praha
z.t
71
Kevin Gottlieb
Airgas - Safeway
z.t
72
Joonas Jogi
z.t
73
Martin Laas
z.t
74
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team Tavira
z.t
75
Nikolaos Ioannidis
op 19'06"
76
Simon Strobel
Team Novo Nordisk
op 21'03"
77
James Glasspool
Team Novo Nordisk
z.t
78
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
79
Martin Blaha
Team Dukla Praha
z.t
80
Abel Kenyeres
Tusnad Cycling Team
z.t
81
Kasper Asgreen
MLP Team Bergstrasse
z.t
82
Artur Ershov
Rusvelo
z.t
83
Griffin Easter
Airgas - Safeway
z.t
84
Aidis Kruopis
An Post Chainreaction
z.t
85
Bernard Sulzberger
Drapac Professional Cycling
z.t
86
Rafael Ferreira Reis
Team Tavira
z.t
87
Filipe Afonso Válter Pereira
Team Tavira
z.t
88
Joao Pereira
Team Tavira
z.t
89
Lubos Malovec
Cycling Academy Team
z.t
90
Malcom Rudolph
Drapac Professional Cycling
z.t
91
Conor Dunne
An Post Chainreaction
z.t
92
Alexandre Darville
Airgas - Safeway
op 24'50"
93
Daniel Abraham Gebru
CCN Cycling Team
z.t
94
Peeter Pung
z.t
95
Ido Zilberstien
Cycling Academy Team
z.t
96
Botond Hollo
Utensilnord
z.t
97
Norman Vahtra
z.t
98
Hari Fitrianto
CCN Cycling Team
z.t
99
Ying Chuan Gu
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
100
Lijun Bai
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
101
Yoav Bar
Cycling Academy Team
z.t
102
Xin Wang
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
103
Istvan Molnar
op 27'36"
104
Vojtech Hacecky
Team Dukla Praha
op 29'37"
105
Jan Kraus
Team Dukla Praha
z.t
106
Ismail Aksoy
Torku Sekerspor
z.t
107
Fatih Keles
Torku Sekerspor
z.t
108
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
z.t
109
Pit Schlechter
Leopard Development Team
z.t
110
Kevin Feiereisen
Leopard Development Team
z.t
111
Michail Kortsidakis
z.t
112
Rasim Reis
Torku Sekerspor
z.t
113
Zoltan Sipos
Utensilnord
z.t
114
Alexander Evtushenko
Rusvelo
z.t
115
Jozef Palcak
CK Banska Bystrica
z.t
116
Guy Gabay
Cycling Academy Team
z.t
117
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
op 29'39"
118
Kristian Haugaard Jensen
Leopard Development Team
op 32'57"
119
Moritz Fussnegger
MLP Team Bergstrasse
op 34'28"
120
Jonas Barnick
MLP Team Bergstrasse
z.t
121
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
122
Ivan Víglaský
CK Banska Bystrica
z.t
123
Alberto Nardin
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
124
Neofytos Sakellaridis Mangouras
z.t
125
Jiri Hochmann
Team Dukla Praha
z.t
126
Miroslav Hrasko
CK Banska Bystrica
z.t
127
John Bohn Ebsen
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
128
Lukáš Batora
CK Banska Bystrica
z.t
129
Miroslav Debnar
CK Banska Bystrica
z.t
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Martin Frano
CK Banska Bystrica
DNF
Brent Luyckx
Leopard Development Team
DNF
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
DNF
Pavel Padaliak
Minsk Cycling Club
DNF
Alexei Piashkun
Minsk Cycling Club
DNF
Andrei Piashkun
Minsk Cycling Club
DNF
Szabolcs Sebestyen
Tusnad Cycling Team
DNF
Marton Solymosi
DNF
Ioannis Spanopoulos
DNF
Samuel Spokes
Drapac Professional Cycling
DNF
Wenlong Zhang
Giant - Champion System Pro Cycling
DNF
Gerd de Keijzer
Team Novo Nordisk
DNF
Sean Patrick Downey
An Post Chainreaction
DNS
Charalampos Kastrantas
DSQ
Lex Nederlof
CCN Cycling Team
DSQ
Polychronis Tzortzakis
DSQ
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares