En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
27/04
León
Villafranca del Bierzo
151.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
3u54'17"
2
João Matias
Vito - Feirense - BNB
z.t
3
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
z.t
4
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
5
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
z.t
6
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
z.t
7
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
8
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
z.t
9
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
10
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
11
Alexandre Feiteira César Martingil
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
12
Oscar Hernandez
Aviludo Louletano
z.t
13
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
14
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
15
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo Louletano
z.t
16
Antonio Angulo Sampedro
Efapel
z.t
17
Savva Novikov
Lokosphinx
z.t
18
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
19
Daniel Mestre
W52/FC Porto
z.t
20
Orluis Alberto Aular Sanabria
Matrix Powertag
z.t
21
Daniel Freitas
Miranda - Mortague
z.t
22
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
23
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
24
Dzmitry Zhyhunou
Team Euskadi
z.t
25
Jokin Aranburu Arruti
Team Euskadi
z.t
26
Francisco Mancebo Perez
Matrix Powertag
z.t
27
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
28
Sergio Andres Higuita
Team Euskadi
z.t
29
Frederico Figueiredo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
30
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
31
Gaspar Gonçalves
Miranda - Mortague
z.t
32
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
33
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
34
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
35
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
36
Antonio Puppio
Kometa Cycling Team
z.t
37
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
38
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
39
Jesus Del Pino Corrochano
Vito - Feirense - BNB
z.t
40
Juan Camacho del Fresno
Kometa Cycling Team
z.t
41
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Cycling Team
z.t
42
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
43
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/FC Porto
z.t
44
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
45
Antonio Ferreira Carvalho
W52/FC Porto
z.t
46
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
47
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Aviludo Louletano
z.t
48
Nicolas Saenz Ballesteros
Manzana Postobon Team
z.t
49
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
50
Jesús Nanclares
Miranda - Mortague
z.t
51
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
52
Sergio Vega Merodio
Miranda - Mortague
z.t
53
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
54
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
55
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
56
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
57
Bjorn Thurau
Vito - Feirense - BNB
z.t
58
Omar Alberto Mendoza Cardona
Manzana Postobon Team
z.t
59
Jhonatan Restrepo
Manzana Postobon Team
z.t
60
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
61
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
62
David De La Fuente Rasilla
Aviludo Louletano
z.t
63
Perrig Quemeneur
Total Direct Energie
z.t
64
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
op 1'03"
65
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Vito - Feirense - BNB
op 1'07"
66
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'24"
67
Rafael Silva
Efapel
op 1'30"
68
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
z.t
69
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
op 0"
70
Alvaro Trueba Diego
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 1'42"
71
Jaume Sureda
Burgos - BH
op 0"
72
Francisco Campos
W52/FC Porto
z.t
73
Matthew Gibson
Burgos - BH
z.t
74
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 2'53"
75
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 0"
76
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
77
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 8'57"
78
Aleksandr Barsov
Lokosphinx
z.t
79
Jetse Bol
Burgos - BH
op 12'45"
80
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
81
Marcio Barbosa
Aviludo Louletano
z.t
82
José Vicente Toribio Alcolea
Matrix Powertag
z.t
83
Daniele Bennati
Movistar Team
op 0"
84
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
z.t
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
DNF
Pedro Andrade
Vito - Feirense - BNB
DNF
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
DNF
Luis Carlos Chia Bermudez
Manzana Postobon Team
DNF
Leonel Sousa Coutinho
Aviludo Louletano
DNF
Hugo De Matos Sancho
Miranda - Mortague
DNF
André Piedade Evangelista
Aviludo Louletano
DNF
Manuel De Sousa António Ferreira
Vito - Feirense - BNB
DNF
Jose Antonio Garcia Martin
Kometa Cycling Team
DNF
Michele Gazzoli
Kometa Cycling Team
DNF
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Ryohei Komori
Matrix Powertag
DNF
David Da Silva Livramento
Sporting Clube de Portugal/Tavira
DNF
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
DNF
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
DNF
Diego Antonio Ochoa Camargo
Manzana Postobon Team
DNF
Pedro Paulinho
Efapel
DNF
José Joao Pimenta Costa Mendes
Sporting Clube de Portugal/Tavira
DNF
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
DNF
Samuele Rubino
Kometa Cycling Team
DNF
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
DNF
Simon Sellier
Total Direct Energie
DNF
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
DNF
Alexander Vdovin
Lokosphinx
DNF
Daiki Yasuhara
Matrix Powertag
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares