En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
15/04
Segovia
Segovia
173.5 km
Result
Final Classification
1
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
12u46'05"
2
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 1"
3
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 3"
4
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
op 10"
5
Tiago José Pinto Machado
RadioShack - Nissan
op 19"
6
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia
op 30"
7
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
op 1'36"
8
Linus Gerdemann
RadioShack - Nissan
op 1'41"
9
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
op 1'50"
10
David Blanco Rodriguez
Efapel - Glassdrive
op 3'13"
11
Ivan Ramiro Parra Pinto
EPM - UNE
op 4'37"
12
Luis Léon Sanchez Gil
Rabobank
op 4'46"
13
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 5'56"
14
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 6'25"
15
Brice Feillu
Saur - Sojasun
op 9'35"
16
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia
op 9'39"
17
Matthew Busche
RadioShack - Nissan
z.t
18
Rémy Di Gregorio
Cofidis
op 9'43"
19
David Moncoutié
Cofidis
z.t
20
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
op 9'59"
21
Giovanni Manuel Baez Alvarez
EPM - UNE
op 10'00"
22
David Arroyo Duran
Movistar Team
op 10'44"
23
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
op 11'16"
24
Francisco Jarley Colorado Hernandez
EPM - UNE
z.t
25
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
op 11'24"
26
Walter Fernando Pedraza Morales
EPM - UNE
op 11'26"
27
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
op 11'33"
28
Vladimir Karpets
Movistar Team
op 12'05"
29
George Bennett
RadioShack - Nissan
z.t
30
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
op 12'08"
31
Maxime Mederel
Saur - Sojasun
op 12'58"
32
Darren Lill
Team Bonitas
op 13'31"
33
Yelko Gomez
Caja Rural
op 14'12"
34
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
op 14'34"
35
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
36
Massimo Codol
Acqua & Sapone
op 15'25"
37
Mikhail Antonov
Lokosphinx
z.t
38
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
op 15'35"
39
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia
op 15'49"
40
Sergio Miguel Vieira Ribeiro
Efapel - Glassdrive
op 18'06"
41
Aitor Perez Arrieta
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
42
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
43
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
45
Carlos Verona Quintanilla
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
46
Jaume Rovira Pous
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
47
Tyler Wren
Jamis - Sutter Home
op 18'22"
48
Benjamin King
RadioShack - Nissan
op 18'26"
49
Carlos Barbero Cuesta
Orbea Continental
z.t
50
Danail Petrov Andonov
Caja Rural
z.t
51
Jesse Sergent
RadioShack - Nissan
z.t
52
Luis Alberto Romero Amarán
Jamis - Sutter Home
z.t
53
Michael Rasmussen
Christina Watches - Onfone
z.t
54
Aritz Bagües
Orbea Continental
z.t
55
Wilco Kelderman
Rabobank
z.t
56
André Lima César Fonte
Efapel - Glassdrive
op 19'02"
57
José Antonio Carrasco Ramírez
Gios Deyser - Leon Kastro
op 19'05"
58
Enrique Sanz
Movistar Team
op 22'19"
59
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
op 22'25"
60
Ricardo Vilela
Efapel - Glassdrive
z.t
61
Camilo Andres Suarez Albarracin
EPM - UNE
op 22'31"
62
Salvador Guardiola Tora
Gios Deyser - Leon Kastro
op 22'33"
63
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
op 23'31"
64
Jordi Simon Casulleras
Andalucia
op 24'46"
65
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
op 25'18"
66
Carson Miller
Jamis - Sutter Home
op 25'56"
67
Robigzon Leandro Oyola Oyola
EPM - UNE
op 28'39"
68
Juan José Lobato del Valle
Andalucia
op 28'45"
69
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
70
Gustavo Cesar Veloso
Andalucia
z.t
71
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
z.t
72
Alexander Riabkin
Caja Rural
z.t
73
Karol Domagalski
Caja Rural
op 28'53"
74
Romain Zingle
Cofidis
op 31'00"
75
Mauricio Muller
op 31'44"
76
Alexander Wetterhall
Endura Racing
op 32'40"
77
Ignacio Perez
z.t
78
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
op 32'47"
79
Javier Ramirez Abeja
Andalucia
op 33'28"
80
Xabier Zabalo Imaz
Orbea Continental
op 35'03"
81
Igor Merino Cortazar
Orbea Continental
op 37'54"
82
Petrus van Dijk
Jamis - Sutter Home
op 39'00"
83
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
84
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
op 39'06"
85
Johann Rabie
Team Bonitas
op 41'06"
86
Ruben Jimenez Ventosa
Burgos BH - Castilla y Leon
op 41'15"
87
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
op 44'09"
88
Jóni Silva Brandao
Burgos BH - Castilla y Leon
op 45'49"
89
Víctor Gomez
op 55'40"
Raul Alarcon Garcia
Efapel - Glassdrive
DNF
Jack Anderson
Endura Racing
DNF
José Fernando Antogna
Jamis - Sutter Home
DNF
Jason Bakke
Team Bonitas
DNF
Sergey Belykh
Lokosphinx
DNF
Jetse Bol
Rabobank
DNF
Theo Bos
Rabobank
DNF
Graeme Brown
Rabobank
DNF
Nicolas Capdepuy
Burgos BH - Castilla y Leon
DNF
Manuel Antonio Cardoso Leal
Caja Rural
DNF
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel - Glassdrive
DNF
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
DNF
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone
DNF
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
DNF
Zakkari Dempster
Endura Racing
DNF
Russell Downing
Endura Racing
DNF
Herman Fouche
Team Bonitas
DNF
Jonathan Gonzalez Rios
Gios Deyser - Leon Kastro
DNF
Rafael Infantino Abreu
EPM - UNE
DNF
Johannes Jakobus Kachelhoffer
Team Bonitas
DNF
Maxim Kozyrev
Lokosphinx
DNF
Hendrik Kruger
Team Bonitas
DNF
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone
DNF
Pedro Merino Criado
Gios Deyser - Leon Kastro
DNF
Damien Monier
Cofidis
DNF
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
DNF
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
DNF
Nelson Oliveira
RadioShack - Nissan
DNF
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
DNF
Paul Poux
Saur - Sojasun
DNF
Michael Reihs
Christina Watches - Onfone
DNF
Nuño Ribeiro
Efapel - Glassdrive
DNF
Erick Rowsell
Endura Racing
DNF
Stefan Schumacher
Christina Watches - Onfone
DNF
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
DNF
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Onfone
DNF
Rein Taaramae
Cofidis
DNF
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
DNF
Tristan Valentin
Cofidis
DNF
Coen Vermeltfoort
Rabobank
DNF
Paul Voss
Endura Racing
DNF
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Orbea Continental
DNF
Manuel Anton
Burgos BH - Castilla y Leon
DNF
Leandro Atencio
DNF
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
DNF
Aníbal Andres Borrajo
Jamis - Sutter Home
DNF
Damien Branaa
Burgos BH - Castilla y Leon
DNF
Jose Rafael Martinez Castillo
Gios Deyser - Leon Kastro
DNF
Juan Ignacio Curuchet
DNF
Tyler Day
Team Bonitas
DNF
Angelo Furlan
Christina Watches - Onfone
DNF
René Jørgensen
Christina Watches - Onfone
DNF
Luthando Kaka
Team Bonitas
DNF
Andreas Klöden
RadioShack - Nissan
DNF
Jorge Martín Montenegro
DNF
Philip Mooney
Jamis - Sutter Home
DNF
Francisco Jose Pacheco Torres
Gios Deyser - Leon Kastro
DNF
Mariano Norberto Rodriguez
DNF
Ariel Sivori
DNF
Jonathan Tiernan-Locke
Endura Racing
DNF
Frederik Wilmann
Christina Watches - Onfone
DNF
Pavel Kapenkov
Lokosphinx
DNS
Sergei Shilov
Lokosphinx
DNS
Antonio Cabello Baena
Andalucia
DNF
Mauricio Ortega Ramirez
EPM - UNE
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares