En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
15/04
Benavente
Laguna de Peces
157.2 km
Result
Standings
1
Filippo Savini
Colnago - CSF Inox
3u58'25"
2
Bauke Mollema
Rabobank
op 7"
3
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
4
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 10"
5
Xavier Tondo Volpini
Movistar Team
z.t
6
Dario David Cioni
Sky Procycling
op 15"
7
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 24"
8
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
op 28"
9
Santiago Perez Fernandez
Barbot - Efapel
z.t
10
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
11
Giovanni Manuel Baez Alvarez
EPM - UNE
z.t
12
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
13
Juan Pablo Suarez Suarez
EPM - UNE
z.t
14
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea Continental
z.t
15
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
16
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
17
John Edibberto Martinez Montero
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
18
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
19
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 40"
20
Christopher Froome
Sky Procycling
op 41"
21
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
op 1'02"
22
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
op 1'05"
23
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
24
Nairo Quintana Rojas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
25
Freddy Orlando Piamonte Rodriguez
EPM - UNE
op 1'10"
26
Victor De La Parte Gonzalez
Caja Rural
op 1'12"
27
Victor Cabedo
Orbea Continental
op 2'35"
28
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - SunGard
op 2'50"
29
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
30
Leonardo Hector Paez Leon
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 3'11"
31
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
op 3'35"
32
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
33
Sergio Ferreira Sousa
Barbot - Efapel
op 4'14"
34
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
35
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
36
Walter Fernando Pedraza Morales
EPM - UNE
z.t
37
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
op 4'56"
38
Sergio Miguel Vieira Ribeiro
Barbot - Efapel
op 6'43"
39
Rafael Infantino Abreu
EPM - UNE
op 7'18"
40
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
op 9'12"
41
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
42
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
43
Camilo Andres Suarez Albarracin
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 9'53"
44
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
op 11'23"
45
Diego Gallego Arnaiz
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
46
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
47
Jacques Janse van Rensburg
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
48
Carlos Verona Quintanilla
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
49
Carlos Sastre Candil
Geox - TMC
z.t
50
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
51
Ludovic Turpin
Saur - Sojasun
z.t
52
Matthias Brandle
Geox - TMC
z.t
53
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
54
Russell Downing
Sky Procycling
z.t
55
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
56
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
z.t
57
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
58
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
59
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
60
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
z.t
61
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
z.t
62
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Richie Porte
Team Saxo Bank - SunGard
op 13'53"
64
Javier Iriarte
Movistar Team
op 15'46"
65
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
66
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
67
Raul Alarcon Garcia
Barbot - Efapel
z.t
68
Juan Mauricio Soler Hernandez
Movistar Team
z.t
69
Rui Miguel Sousa Barbosa
Barbot - Efapel
z.t
70
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Barbot - Efapel
z.t
71
Jaime Alberto Castaneda Ortega
EPM - UNE
z.t
72
Serge Pauwels
Sky Procycling
z.t
73
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
74
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Orbea Continental
z.t
75
Alex Dowsett
Sky Procycling
z.t
76
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
op 20'12"
77
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
op 23'20"
78
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
79
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
80
Antonio Cabello Baena
Andalucia Caja Granada
z.t
81
Pascual Orengo Lopez
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
82
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
z.t
83
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
z.t
84
David Gutierrez Gutierrez
Geox - TMC
z.t
85
Juan José Lobato del Valle
Andalucia Caja Granada
z.t
86
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Paolo Locatelli
Colnago - CSF Inox
z.t
89
Joaquin Sobrino Martinez
Caja Rural
z.t
90
Julien Simon
Saur - Sojasun
z.t
91
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
z.t
92
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
z.t
93
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
94
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
z.t
95
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
96
Antonio Filipe Oliveira Amorim
Barbot - Efapel
z.t
97
Manuel Anton
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
98
Carlos Baltazar
Barbot - Efapel
z.t
99
Theo Bos
Rabobank
z.t
100
Antonio Piedra Perez
Andalucia Caja Granada
z.t
101
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo Bank - SunGard
op 24'21"
102
Luke Roberts
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
103
Luis Mas Bonet
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
104
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
z.t
105
Noel Martin Infante
Orbea Continental
z.t
106
Ruben Jimenez Ventosa
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
107
Marko Kump
Geox - TMC
op 24'25"
108
Graeme Brown
Rabobank
op 24'48"
109
Matteo Pelucchi
Geox - TMC
z.t
110
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
Stef Clement
Rabobank
DNF
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
DNF
Ivan Ramiro Parra Pinto
EPM - UNE
DNF
Morris Possoni
Sky Procycling
DNF
Benat Urain Epelde
Orbea Continental
DNF
Mauricio Ortega Ramirez
EPM - UNE
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares