En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/04
Madrigal de las Altas Torres
Medina del Campo
167.7 km
Result
Final Classification
1
Xavier Tondo Volpini
Movistar Team
17u01'40"
2
Bauke Mollema
Rabobank
op 9"
3
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 17"
4
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
op 40"
5
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
op 47"
6
Juan Pablo Suarez Suarez
EPM - UNE
z.t
7
Dario David Cioni
Sky Procycling
op 54"
8
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea Continental
op 58"
9
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
op 59"
10
Laurens ten Dam
Rabobank
op 1'16"
11
Santiago Perez Fernandez
Barbot - Efapel
z.t
12
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1'21"
13
Steven Kruijswijk
Rabobank
op 1'22"
14
Christopher Froome
Sky Procycling
op 1'32"
15
Nairo Quintana Rojas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1'42"
16
Giovanni Manuel Baez Alvarez
EPM - UNE
z.t
17
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
op 1'44"
18
John Edibberto Martinez Montero
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1'45"
19
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1'46"
20
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
op 2'00"
21
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
op 2'27"
22
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
op 2'42"
23
Filippo Savini
Colnago - CSF Inox
op 2'47"
24
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - SunGard
op 2'52"
25
Freddy Orlando Piamonte Rodriguez
EPM - UNE
op 3'21"
26
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 3'42"
27
Victor De La Parte Gonzalez
Caja Rural
op 4'13"
28
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - SunGard
op 4'18"
29
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
op 4'43"
30
Sergio Ferreira Sousa
Barbot - Efapel
op 4'54"
31
Leonardo Hector Paez Leon
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 5'03"
32
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
op 5'14"
33
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
op 5'15"
34
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
op 5'25"
35
Walter Fernando Pedraza Morales
EPM - UNE
op 5'41"
36
Victor Cabedo
Orbea Continental
op 7'02"
37
Rafael Infantino Abreu
EPM - UNE
op 7'57"
38
Sergio Miguel Vieira Ribeiro
Barbot - Efapel
op 8'46"
39
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
op 9'44"
40
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 10'04"
41
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 10'19"
42
Camilo Andres Suarez Albarracin
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 10'33"
43
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
op 10'35"
44
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
op 11'59"
45
Russell Downing
Sky Procycling
op 12'00"
46
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
op 12'09"
47
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 12'13"
48
Ludovic Turpin
Saur - Sojasun
op 12'15"
49
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
op 12'20"
50
Carlos Verona Quintanilla
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 12'28"
51
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
52
Carlos Sastre Candil
Geox - TMC
op 12'29"
53
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 12'44"
54
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
op 12'46"
55
Matthias Brandle
Geox - TMC
op 13'09"
56
Jacques Janse van Rensburg
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 13'11"
57
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
op 13'45"
58
Richie Porte
Team Saxo Bank - SunGard
op 13'47"
59
Diego Gallego Arnaiz
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 13'51"
60
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
op 13'53"
61
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
op 13'59"
62
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 14'11"
63
Ben Swift
Sky Procycling
op 16'07"
64
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
op 16'45"
65
Serge Pauwels
Sky Procycling
op 16'56"
66
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 17'06"
67
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Barbot - Efapel
op 17'18"
68
Rui Miguel Sousa Barbosa
Barbot - Efapel
op 17'33"
69
Raul Alarcon Garcia
Barbot - Efapel
op 17'56"
70
Jaime Alberto Castaneda Ortega
EPM - UNE
op 17'58"
71
Javier Iriarte
Movistar Team
op 18'34"
72
Alex Dowsett
Sky Procycling
op 18'49"
73
Branislau Samoilau
Movistar Team
op 19'51"
74
Juan Mauricio Soler Hernandez
Movistar Team
op 20'11"
75
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
op 20'45"
76
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
op 24'28"
77
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
op 24'31"
78
Juan José Lobato del Valle
Andalucia Caja Granada
op 24'42"
79
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
80
Antonio Piedra Perez
Andalucia Caja Granada
op 24'47"
81
Luke Roberts
Team Saxo Bank - SunGard
op 24'58"
82
Pascual Orengo Lopez
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 25'05"
83
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
op 25'08"
84
Antonio Filipe Oliveira Amorim
Barbot - Efapel
op 25'12"
85
Joaquin Sobrino Martinez
Caja Rural
z.t
86
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
op 25'20"
87
Noel Martin Infante
Orbea Continental
op 25'27"
88
Luis Mas Bonet
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 25'46"
89
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
op 26'12"
90
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
op 26'17"
91
Manuel Anton
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 26'19"
92
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
op 26'33"
93
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
op 26'35"
94
Antonio Cabello Baena
Andalucia Caja Granada
op 26'50"
95
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
op 26'58"
96
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
op 27'34"
97
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo Bank - SunGard
op 28'11"
98
Paolo Locatelli
Colnago - CSF Inox
op 28'43"
99
David Gutierrez Gutierrez
Geox - TMC
op 29'06"
100
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
op 29'21"
101
Julien Simon
Saur - Sojasun
op 29'25"
102
Theo Bos
Rabobank
op 29'27"
103
Matteo Pelucchi
Geox - TMC
op 30'01"
104
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
op 30'27"
105
Carlos Baltazar
Barbot - Efapel
op 31'08"
106
Ruben Jimenez Ventosa
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 32'11"
107
Graeme Brown
Rabobank
op 32'43"
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
DNF
Marko Kump
Geox - TMC
DNF
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Orbea Continental
DNF
Stef Clement
Rabobank
DNF
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
DNF
Ivan Ramiro Parra Pinto
EPM - UNE
DNF
Morris Possoni
Sky Procycling
DNF
Benat Urain Epelde
Orbea Continental
DNF
Mauricio Ortega Ramirez
EPM - UNE
DNF
David Belda Garcia
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
DNF
David Tanner
Team Saxo Bank - SunGard
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares