En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Santos Tour Down Under
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
19/01
Glenelg Shire
Strathalbyn
149.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Jasper Philipsen
UAE Team Emirates
3u37'00"
2
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
3
Danny van Poppel
Team Jumbo - Visma
z.t
4
Jens Debusschere
Team Katusha Alpecin
z.t
5
Elia Viviani
Deceuninck - Quick Step
z.t
6
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
z.t
7
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
8
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
9
Wout Poels
Team Sky
z.t
10
Davide Ballerini
Astana Pro Team
z.t
11
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
12
Ruben Guerreiro
Team Katusha Alpecin
z.t
13
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
14
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
15
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
16
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
z.t
17
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
18
George Bennett
Team Jumbo - Visma
z.t
19
Daryl Impey
Mitchelton - Scott
z.t
20
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
z.t
21
Fabio Sabatini
Deceuninck - Quick Step
z.t
22
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
23
Michael Woods
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
24
Daniel McLay
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
25
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
26
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
27
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
28
Lars Ytting Bak
Team Dimension Data
z.t
29
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
30
Richie Porte
Trek - Segafredo
z.t
31
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
32
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
z.t
33
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
34
Neil Van der Ploeg
Unisa - Australia
z.t
35
Michael Valgren Andersen
Team Dimension Data
z.t
36
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
37
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
38
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
z.t
39
Jai Hindley
Team Sunweb
z.t
40
Christian Knees
Team Sky
z.t
41
Nicholas White
Unisa - Australia
z.t
42
Rohan Dennis
Bahrein - Merida
z.t
43
Patrick Bevin
CCC Team
z.t
44
Marco Haller
Team Katusha Alpecin
z.t
45
Tom Leezer
Team Jumbo - Visma
z.t
46
Dylan van Baarle
Team Sky
z.t
47
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
z.t
48
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
49
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
50
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
51
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
53
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
54
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
z.t
56
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
57
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
z.t
58
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
59
Lennard Hofstede
Team Jumbo - Visma
z.t
60
Luke Rowe
Team Sky
z.t
61
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
62
Dylan Sunderland
Team BridgeLane
z.t
63
William Clarke
Trek - Segafredo
z.t
64
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
65
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
66
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
z.t
67
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
68
Robert Gesink
Team Jumbo - Visma
z.t
69
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Peter Stetina
Trek - Segafredo
z.t
71
Owain Doull
Team Sky
z.t
72
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
73
Michael Morkov
Deceuninck - Quick Step
z.t
74
Chris Harper
Unisa - Australia
z.t
75
Manuele Boaro
Astana Pro Team
z.t
76
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
77
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
78
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
79
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
80
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
81
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
82
Jakub Mareczko
CCC Team
z.t
83
Caleb Ewan
Lotto - Soudal
z.t
84
Michael Storer
Team Sunweb
op 17"
85
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
op 20"
86
Maarten Wynants
Team Jumbo - Visma
z.t
87
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
op 24"
88
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
89
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
90
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
op 29"
91
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
op 31"
92
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
93
Kenny Elissonde
Team Sky
op 34"
94
Miles Scotson
Groupama - FDJ
op 41"
95
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
96
Léo Vincent
Groupama - FDJ
op 43"
97
Dmitrii Strakhov
Team Katusha Alpecin
z.t
98
Alberto Bettiol
EF Education First Pro Cycling Team
op 46"
99
Adam Hansen
Lotto - Soudal
op 47"
100
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
op 54"
101
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 56"
102
James Whelan
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'00"
103
Tom Scully
EF Education First Pro Cycling Team
op 0"
104
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
op 1'04"
105
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
z.t
106
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
op 1'11"
108
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
z.t
109
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
op 1'22"
110
Mitchell Docker
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
111
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
112
Carl Fredrik Hagen
Lotto - Soudal
z.t
113
Roger Kluge
Lotto - Soudal
z.t
114
Francisco José Ventoso Alberdi
CCC Team
op 1'59"
115
Adam Blythe
Lotto - Soudal
z.t
116
Lukasz Owsian
CCC Team
op 2'14"
117
Joey Rosskopf
CCC Team
z.t
118
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
op 0"
119
Michael Potter
Unisa - Australia
op 3'30"
120
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
op 4'18"
121
Lachlan David Morton
EF Education First Pro Cycling Team
op 4'33"
122
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
z.t
123
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
op 5'40"
124
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
125
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
126
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
127
Jason Lea
Unisa - Australia
z.t
128
Ayden Toovey
Unisa - Australia
z.t
129
Oscar Gatto
Bora - HansGrohe
z.t
130
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
131
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
z.t
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
DNS
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares