En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Taiwan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
15/03
Pingtung
Donggang Township
192.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
4u18'52"
2
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
z.t
3
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
4
Jacob Tipper
Memil CCN Pro Cycling
z.t
5
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
6
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
7
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
8
Jose Alfredo Rodriguez Victoria
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
9
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Team Sapura Cycling
z.t
10
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
11
Martin Laas
Team Illuminate
z.t
12
Chien-Liang Chen
z.t
13
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
14
Robbie Hucker
Team Ukyo
z.t
15
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
16
Sanghong Park
Lx Cycling Team
z.t
17
Calvin Beneke
z.t
18
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
19
Samuel Bassetti
z.t
20
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
21
Chao Kai Chin
z.t
22
Frayre Moctezuma Eder
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
23
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
24
Jason Lea
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
25
En Chieh Liu
z.t
26
Sebastian Schönberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
27
Markus Freiberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
28
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
29
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
30
Jambaljamts Sainbayar
RTS Racing Team
z.t
31
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
32
Hayato Yoshida
z.t
33
Nawuti Liphongyu
z.t
34
Scott Bowden
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
35
Muhamad Adiq Husainie Othman
Team Sapura Cycling
z.t
36
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
37
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
38
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
39
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
40
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
41
Eddie Van Heerden
z.t
42
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
z.t
43
Ryu Suzuki
Utsunomiya Blitzen
z.t
44
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
45
Rei Onodera
Utsunomiya Blitzen
z.t
46
Shao Hsuan Lu
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
47
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
z.t
48
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
49
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
z.t
50
Chien Chou Chen
z.t
51
Connor Brown
Team Illuminate
z.t
52
Ben Hetherington
Memil CCN Pro Cycling
z.t
53
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
54
Thanakhan Chaiyasombat
z.t
55
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
56
Ayden Toovey
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
57
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
z.t
58
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
59
Takeaki Amezawa
Utsunomiya Blitzen
z.t
60
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
z.t
61
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
62
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
63
Mornay Van Heerden
z.t
64
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
65
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
66
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
67
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
68
Kevin Girkins
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
69
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
70
Chih Hao Wu
z.t
71
Aidan Van Niekerk
z.t
72
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
73
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
74
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
75
Warut Paekrathok
z.t
76
Robert Orr
Memil CCN Pro Cycling
z.t
77
Samuel Volkers
Memil CCN Pro Cycling
z.t
78
Patrick Bosman
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
79
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
z.t
80
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
81
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
82
James Gene Piccoli
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
83
Yuma Koishi
z.t
84
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
85
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
86
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
87
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
88
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
89
Cameron Bayly
z.t
90
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
z.t
91
Jing Huei Wang
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
92
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
93
Byron Munton
z.t
94
Brian McCulloch
Elevate - Khs Pro Cycling
op 13"
95
Hiski Kanerva
Memil CCN Pro Cycling
op 15"
96
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
op 16"
97
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 17"
98
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
op 1'14"
99
Chris Harper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 1'16"
100
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
op 3'15"
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares