En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Taiwan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
14/03
Nantou
Yuchih
166.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
38
2
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
28
3
Frayre Moctezuma Eder
Elevate - Khs Pro Cycling
20
4
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
19
5
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
19
6
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
19
7
Cameron Bayly
15
8
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
15
9
Cameron Piper
Team Illuminate
14
10
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
13
11
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
13
12
Raymond Kreder
Team Ukyo
13
13
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
12
14
Rei Onodera
Utsunomiya Blitzen
12
15
Simon Pellaud
Team Illuminate
11
16
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
10
17
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
10
18
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
10
19
Martin Laas
Team Illuminate
10
20
Jason Lea
Bennelong Swisswellness Cycling Team
9
21
Sebastian Schönberger
Hrinkow Advarics Cycleang
9
22
Robbie Hucker
Team Ukyo
8
23
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
8
24
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
7
25
Jose Alfredo Rodriguez Victoria
Elevate - Khs Pro Cycling
7
26
Ryu Suzuki
Utsunomiya Blitzen
7
27
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
6
28
Shao Hsuan Lu
6
29
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Team Sapura Cycling
6
30
Chris Harper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
5
31
Markus Freiberger
Hrinkow Advarics Cycleang
5
32
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
5
33
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
4
34
Connor Brown
Team Illuminate
4
35
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
3
36
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
3
37
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
3
38
Kevin Girkins
Elevate - Khs Pro Cycling
3
39
Scott Bowden
Bennelong Swisswellness Cycling Team
2
40
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
2
41
Patrick Bosman
Hrinkow Advarics Cycleang
2
42
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
2
43
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
2
44
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
1
45
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
1
46
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
1
47
Robert Orr
1
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares