En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Taiwan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
14/03
Nantou
Yuchih
166.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Cameron Bayly
3u59'16"
2
Cameron Piper
Team Illuminate
op 2"
3
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
op 6"
4
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
5
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
6
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
7
Frayre Moctezuma Eder
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
8
Robbie Hucker
Team Ukyo
z.t
9
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
10
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
z.t
11
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
12
Connor Brown
Team Illuminate
z.t
13
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
14
Scott Bowden
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
15
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
16
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
17
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
18
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
19
Markus Freiberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
20
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
21
Jason Lea
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
22
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
23
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
24
Yuma Koishi
z.t
25
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
26
Takeaki Amezawa
Utsunomiya Blitzen
op 11"
27
James Gene Piccoli
Elevate - Khs Pro Cycling
op 15"
28
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 26"
29
Eddie Van Heerden
op 1'17"
30
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
z.t
31
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
op 1'45"
32
Jambaljamts Sainbayar
RTS Racing Team
z.t
33
Sebastian Schönberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
34
Nawuti Liphongyu
z.t
35
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
36
Chien Chou Chen
z.t
37
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
38
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
39
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
op 4'52"
40
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
op 5'55"
41
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
42
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
43
Thanakhan Chaiyasombat
z.t
44
Patrick Bosman
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
45
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
z.t
46
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
z.t
47
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
48
Sanghong Park
Lx Cycling Team
z.t
49
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
z.t
50
Shao Hsuan Lu
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
51
Chien-Liang Chen
z.t
52
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
53
Ben Hetherington
Memil CCN Pro Cycling
z.t
54
Aidan Van Niekerk
z.t
55
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
56
Byron Munton
z.t
57
Calvin Beneke
z.t
58
Chris Harper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
59
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
z.t
60
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 9'57"
61
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
62
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Team Sapura Cycling
z.t
63
Ayden Toovey
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
64
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
65
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
66
Muhamad Adiq Husainie Othman
Team Sapura Cycling
z.t
67
Hayato Yoshida
z.t
68
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
69
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
70
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
71
Mornay Van Heerden
z.t
72
En Chieh Liu
z.t
73
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
74
Jing Huei Wang
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
75
Chih Hao Wu
z.t
76
Samuel Volkers
Memil CCN Pro Cycling
z.t
77
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
z.t
78
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
79
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
80
Jose Alfredo Rodriguez Victoria
Elevate - Khs Pro Cycling
op 14'24"
81
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
82
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
z.t
83
Rei Onodera
Utsunomiya Blitzen
z.t
84
Ryu Suzuki
Utsunomiya Blitzen
z.t
85
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
86
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
87
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
88
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
89
Kevin Girkins
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
90
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
91
Warut Paekrathok
z.t
92
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
z.t
93
Martin Laas
Team Illuminate
z.t
94
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
95
Samuel Bassetti
op 16'11"
96
Chao Kai Chin
op 18'07"
97
Jacob Tipper
Memil CCN Pro Cycling
z.t
98
Brian McCulloch
Elevate - Khs Pro Cycling
op 20'26"
99
Robert Orr
Memil CCN Pro Cycling
op 24'06"
100
Hiski Kanerva
Memil CCN Pro Cycling
z.t
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
DNF
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares