En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Taiwan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
13/03
Hakka Romantic Avenue
Taichung
156.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
3u49'33"
2
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
3
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
z.t
4
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
5
Frayre Moctezuma Eder
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
6
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
z.t
7
Sebastian Schönberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
8
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
9
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
10
Jason Lea
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
11
Markus Freiberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
12
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
op 3"
13
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 5"
14
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'14"
15
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
16
Connor Brown
Team Illuminate
z.t
17
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
18
Calvin Beneke
z.t
19
James Gene Piccoli
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
20
Ayden Toovey
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
21
Takeaki Amezawa
Utsunomiya Blitzen
z.t
22
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
23
Eddie Van Heerden
z.t
24
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
25
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
op 1'40"
26
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
27
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
z.t
28
Scott Bowden
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
29
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
30
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
31
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
32
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
33
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
34
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
35
Chris Harper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
36
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
37
Patrick Bosman
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
38
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
39
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
z.t
40
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
41
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
42
Robbie Hucker
Team Ukyo
z.t
43
Cameron Bayly
z.t
44
Raymond Kreder
Team Ukyo
op 2'04"
45
Chien Chou Chen
op 7'29"
46
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
op 7'31"
47
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
48
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
z.t
49
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
50
Martin Laas
Team Illuminate
op 10'19"
51
Chien-Liang Chen
z.t
52
Kevin Girkins
Elevate - Khs Pro Cycling
op 11'58"
53
Sanghong Park
Lx Cycling Team
z.t
54
Ben Hetherington
Memil CCN Pro Cycling
z.t
55
Chih Hao Wu
op 13'15"
56
Warut Paekrathok
op 13'21"
57
Jing Huei Wang
Ljubljana Gusto Xaurum
op 13'22"
58
Jose Alfredo Rodriguez Victoria
Elevate - Khs Pro Cycling
op 14'13"
59
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
60
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
61
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
z.t
62
Brian McCulloch
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
63
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
64
Muhamad Adiq Husainie Othman
Team Sapura Cycling
z.t
65
Mornay Van Heerden
z.t
66
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
67
Samuel Volkers
Memil CCN Pro Cycling
z.t
68
Jacob Tipper
Memil CCN Pro Cycling
z.t
69
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
70
En Chieh Liu
z.t
71
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Team Sapura Cycling
z.t
72
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
73
Shao Hsuan Lu
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
74
Ryu Suzuki
Utsunomiya Blitzen
z.t
75
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
z.t
76
Aidan Van Niekerk
z.t
77
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
78
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
z.t
79
Samuel Bassetti
z.t
80
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
81
Nawuti Liphongyu
z.t
82
Rei Onodera
Utsunomiya Blitzen
z.t
83
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
84
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
85
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
86
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
z.t
87
Hayato Yoshida
z.t
88
Yuma Koishi
z.t
89
Thanakhan Chaiyasombat
z.t
90
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
91
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
92
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
93
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
z.t
94
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
op 18'41"
95
Jambaljamts Sainbayar
RTS Racing Team
op 19'46"
96
Byron Munton
z.t
97
Robert Orr
Memil CCN Pro Cycling
op 21'28"
98
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
99
Chao Kai Chin
z.t
100
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
z.t
101
Hiski Kanerva
Memil CCN Pro Cycling
z.t
Roy Eefting
Memil CCN Pro Cycling
DNF
Jaeyeon Im
Korail Cycling Team
DNF
Peerapong Ladngern
DNF
Jia Liang Liu
DNF
Yuttana Mano
DNF
Jason Oosthuizen
DNF
Junya Sano
Matrix Powertag
DNF
Hai Tao Wen
DNF
Setthawut Yordsuwan
DNF
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
DNS
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares