En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Taiwan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
12/03
Taoyuan
Jiaubanshan
120 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Robbie Hucker
Team Ukyo
2u53'46"
2
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
z.t
3
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
z.t
4
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
5
Chris Harper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
6
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
7
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
8
Connor Brown
Team Illuminate
z.t
9
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
10
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
11
Cameron Bayly
op 22"
12
James Gene Piccoli
Elevate - Khs Pro Cycling
op 23"
13
Markus Freiberger
Hrinkow Advarics Cycleang
op 27"
14
Samuel Bassetti
op 31"
15
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
16
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
z.t
17
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
18
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
19
Frayre Moctezuma Eder
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
20
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
z.t
21
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
22
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
23
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
24
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
z.t
25
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
26
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
27
Eddie Van Heerden
z.t
28
Sebastian Schönberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
29
Takeaki Amezawa
Utsunomiya Blitzen
z.t
30
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
31
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
32
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
z.t
33
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
34
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
35
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
36
Scott Bowden
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
37
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
38
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
39
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
40
Jambaljamts Sainbayar
RTS Racing Team
z.t
41
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
42
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
43
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
44
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
45
Jason Lea
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
46
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
47
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
z.t
48
Patrick Bosman
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
49
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
50
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
51
Kevin Girkins
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
52
Yuma Koishi
z.t
53
Ben Hetherington
Memil CCN Pro Cycling
op 1'21"
54
Rei Onodera
Utsunomiya Blitzen
z.t
55
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
56
Chien-Liang Chen
z.t
57
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
op 1'23"
58
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
59
Calvin Beneke
z.t
60
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
op 1'35"
61
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
62
Sanghong Park
Lx Cycling Team
op 1'53"
63
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
op 2'05"
64
Mornay Van Heerden
op 2'18"
65
Yuttana Mano
z.t
66
Aidan Van Niekerk
z.t
67
Thanakhan Chaiyasombat
op 2'20"
68
Ayden Toovey
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
69
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
op 3'06"
70
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
z.t
71
Jose Alfredo Rodriguez Victoria
Elevate - Khs Pro Cycling
op 3'29"
72
Shao Hsuan Lu
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
73
Chien Chou Chen
op 3'31"
74
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
z.t
75
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'33"
76
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
op 3'38"
77
Hayato Yoshida
z.t
78
En Chieh Liu
op 4'19"
79
Peerapong Ladngern
z.t
80
Nawuti Liphongyu
z.t
81
Warut Paekrathok
z.t
82
Muhamad Adiq Husainie Othman
Team Sapura Cycling
z.t
83
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
84
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
op 4'23"
85
Jing Huei Wang
Ljubljana Gusto Xaurum
op 4'29"
86
Jason Oosthuizen
op 4'44"
87
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Team Sapura Cycling
op 4'47"
88
Brian McCulloch
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
89
Junya Sano
Matrix Powertag
op 5'03"
90
Chih Hao Wu
op 5'24"
91
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
op 6'55"
92
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
93
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
94
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
95
Roy Eefting
Memil CCN Pro Cycling
z.t
96
Ryu Suzuki
Utsunomiya Blitzen
op 6'57"
97
Chao Kai Chin
op 7'32"
98
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
99
Setthawut Yordsuwan
op 7'34"
100
Hiski Kanerva
Memil CCN Pro Cycling
op 7'35"
101
Jaeyeon Im
Korail Cycling Team
op 7'47"
102
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
103
Samuel Volkers
Memil CCN Pro Cycling
z.t
104
Martin Laas
Team Illuminate
op 8'01"
105
Robert Orr
Memil CCN Pro Cycling
op 8'18"
106
Hai Tao Wen
op 8'33"
107
Jacob Tipper
Memil CCN Pro Cycling
op 9'05"
108
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
op 9'44"
109
Byron Munton
op 10'06"
110
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
op 12'02"
111
Jia Liang Liu
op 18'02"
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares