En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Taiwan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
11/03
Taipei
Taipei
83.2 km
Result
Standings
Points
1
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
1u48'55"
2
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
z.t
3
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
4
Rei Onodera
Utsunomiya Blitzen
z.t
5
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
6
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
7
Roy Eefting
Memil CCN Pro Cycling
z.t
8
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
9
Ryu Suzuki
Utsunomiya Blitzen
z.t
10
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Team Sapura Cycling
z.t
11
Martin Laas
Team Illuminate
z.t
12
Jose Alfredo Rodriguez Victoria
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
13
Jason Lea
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
14
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
15
Jaeyeon Im
Korail Cycling Team
z.t
16
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
17
Jason Oosthuizen
z.t
18
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
19
Sebastian Schönberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
20
Frayre Moctezuma Eder
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
21
Chien-Liang Chen
z.t
22
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
23
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
24
Robbie Hucker
Team Ukyo
z.t
25
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
26
Connor Brown
Team Illuminate
z.t
27
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
28
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
29
Calvin Beneke
z.t
30
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
31
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
z.t
32
Chien Chou Chen
z.t
33
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
34
Chao Kai Chin
z.t
35
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
36
Kevin Girkins
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
37
Jambaljamts Sainbayar
RTS Racing Team
z.t
38
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
39
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
z.t
40
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
41
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
42
Aidan Van Niekerk
z.t
43
En Chieh Liu
z.t
44
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
45
Nawuti Liphongyu
z.t
46
Markus Freiberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
47
Hai Tao Wen
z.t
48
Warut Paekrathok
z.t
49
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
50
Ayden Toovey
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
51
Samuel Bassetti
z.t
52
Takeaki Amezawa
Utsunomiya Blitzen
z.t
53
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
54
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
55
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
56
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
57
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
58
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
59
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
60
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
61
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
62
James Gene Piccoli
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
63
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
64
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
65
Eddie Van Heerden
z.t
66
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
67
Scott Bowden
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
68
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
z.t
69
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
70
Setthawut Yordsuwan
z.t
71
Ben Hetherington
Memil CCN Pro Cycling
z.t
72
Muhamad Adiq Husainie Othman
Team Sapura Cycling
z.t
73
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
74
Patrick Bosman
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
75
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
76
Jing Huei Wang
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
77
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
z.t
78
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
z.t
79
Shao Hsuan Lu
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
80
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
81
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
z.t
82
Sanghong Park
Lx Cycling Team
z.t
83
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
84
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
z.t
85
Mornay Van Heerden
z.t
86
Thanakhan Chaiyasombat
z.t
87
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
88
Yuttana Mano
z.t
89
Yuma Koishi
z.t
90
Peerapong Ladngern
z.t
91
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
92
Robert Orr
Memil CCN Pro Cycling
z.t
93
Junya Sano
Matrix Powertag
z.t
94
Chih Hao Wu
z.t
95
Cameron Bayly
z.t
96
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
97
Samuel Volkers
Memil CCN Pro Cycling
z.t
98
Hiski Kanerva
Memil CCN Pro Cycling
z.t
99
Brian McCulloch
Elevate - Khs Pro Cycling
z.t
100
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
101
Jacob Tipper
Memil CCN Pro Cycling
z.t
102
Chris Harper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
103
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
z.t
104
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
z.t
105
Jia Liang Liu
z.t
106
Byron Munton
z.t
107
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
108
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
z.t
109
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
110
Hayato Yoshida
z.t
111
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
z.t
Tuulkhangai Tuguldur
RTS Racing Team
DNF
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares