En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Colombia 2.1
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
17/02
El Retiro
Alto de Palmas
170.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
40
2
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
38
3
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
25
4
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
22
5
Bob Jungels
Deceuninck - Quick Step
21
6
Iván Ramiro Sosa
Team Sky
21
7
Daniel Felipe Martinez
EF Education First Pro Cycling Team
21
8
Diego Antonio Ochoa Camargo
Manzana Postobon Team
19
9
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
18
10
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
18
11
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
17
12
Richard Carapaz
Movistar Team
13
13
Rigoberto Urán
EF Education First Pro Cycling Team
12
14
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
10
15
Juan Esteban Arango Carvajal
Colombia
10
16
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
9
17
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
9
18
David Villareal
Ecuador
8
19
Steven Manuel Cuesta Zamora
Deprisa Team
8
20
Ariel Maximiliano Richeze
Deceuninck - Quick Step
7
21
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
6
22
Marvin Angarita
Colombia
6
23
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team Sky
5
24
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
5
25
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
5
26
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
4
27
Didier Alonso Chaparro Lopez
Equipo Continental Orgullo Paisa
4
28
Miguel Angel Rubiano Chavez
Coldeportes Zenu
4
29
Jose Tito Hernandez Jaramillo
Equipo Continental Orgullo Paisa
4
30
Paolo Simion
Bardiani CSF
4
31
Sergio Luis Henao Montoya
UAE Team Emirates
3
32
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
3
33
Simon Pellaud
IAM Excelsior
3
34
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Coldeportes Zenu
3
35
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
3
36
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
2
37
Edison Munoz Lopez
Equipo Continental Orgullo Paisa
2
38
William David Munoz Perez
Coldeportes Bicicletas Strongman
2
39
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Coldeportes Bicicletas Strongman
1
40
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
1
41
Nathan Brown
EF Education First Pro Cycling Team
1
42
Alex Alberto Cano Ardila
Coldeportes Zenu
1
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares