En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Colombia 2.1
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
14/02
Llanogrande
Llanogrande
191 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Rigoberto Urán
EF Education First Pro Cycling Team
7u19'37"
2
Daniel Felipe Martinez
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
3
Lawson Craddock
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
4
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
op 2"
5
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
op 8"
6
Bob Jungels
Deceuninck - Quick Step
z.t
7
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team Sky
op 9"
8
Iván Ramiro Sosa
Team Sky
op 10"
9
Christopher Froome
Team Sky
z.t
10
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
11
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 21"
12
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
op 22"
13
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
14
Hernando Bohorquez Sanchez
Astana Pro Team
z.t
15
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana Pro Team
z.t
16
Sergio Luis Henao Montoya
UAE Team Emirates
op 35"
17
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
18
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
19
Eduard Alexander Beltran Suarez
Medellin
op 40"
20
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
z.t
21
Richard Carapaz
Movistar Team
op 44"
22
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
23
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
24
Marc Soler
Movistar Team
z.t
25
Diego Antonio Ochoa Camargo
Manzana Postobon Team
op 50"
26
Javier Alexis Acevedo Colle
EPM
op 52"
27
Angel Alexander Gil Sanchez
EPM
z.t
28
Freddy Montana
EPM
z.t
29
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 53"
30
Johnatan Cañaveral Vargas
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
31
Aristobulo Cala
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
32
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
op 54"
33
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
34
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
35
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1'01"
36
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
37
Miguel Angel Rubiano Chavez
Coldeportes Zenu
op 1'03"
38
Juan Pablo Suarez Suarez
Gw Shimano
z.t
39
Juan Diego Alba Bolivar
Coldeportes Zenu
z.t
40
Julio Alexis Camacho Bernal
Coldeportes Zenu
z.t
41
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Gw Shimano
z.t
42
German Enrique Chaves Torres
Coldeportes Zenu
z.t
43
Alex Alberto Cano Ardila
Coldeportes Zenu
z.t
44
Dany Alberto Osorio Calle
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 1'05"
45
Edison Munoz Lopez
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
46
Didier Alonso Chaparro Lopez
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
47
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 1'10"
48
Simon Pellaud
IAM Excelsior
op 1'12"
49
Juan Esteban Arango Carvajal
Colombia
op 1'13"
50
Álvaro Duarte Sandoval
Colombia
z.t
51
Javier Ignacio Montoya Mesa
Colombia
z.t
52
Sebastian Alexander Castano Munoz
Colombia
z.t
53
Bayron Guama de la Cruz
Ecuador
op 1'21"
54
Jefferson Albeiro Cepeda
Ecuador
z.t
55
Cameron Piper
Team Illuminate
op 1'24"
56
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
57
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'26"
58
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
59
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
60
Sebastian Orlando Caro Monroy
Deprisa Team
op 1'36"
61
Wilmar Jahir Perez Munoz
Deprisa Team
z.t
62
Jairo Cano
EPM
op 2'28"
63
Edwin Carvajal Jaramillo
EPM
z.t
64
Brayan Hernandez Gomez
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 2'29"
65
Jan Hirt
Astana Pro Team
op 2'32"
66
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 2'37"
67
Sean Quinn
Hagens Berman Axeon
op 2'51"
68
Alex Hoehn
Aevolo
op 2'54"
69
David Villareal
Ecuador
op 2'57"
70
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
op 3'00"
71
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
op 3'29"
72
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
op 3'47"
73
Jaime Alberto Castaneda Ortega
EPM
op 4'00"
74
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 4'09"
75
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
op 4'13"
76
Rafael Anibal Montiel Cuello
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
77
Jaramillo Diez Daniel Alexander
Manzana Postobon Team
z.t
78
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
79
Brayan Stiven Sanchez Vergara
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
80
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
z.t
81
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 4'18"
82
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
op 4'20"
83
Einer Rubio Reyes
Colombia
op 4'21"
84
Cole Davis
Hagens Berman Axeon
op 4'23"
85
Joab Schneiter
IAM Excelsior
z.t
86
Karel Vacek
Hagens Berman Axeon
z.t
87
Davide Baldaccini
Italy
op 4'24"
88
Cristian David Pita
Ecuador
op 4'29"
89
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Team Illuminate
op 4'32"
90
Jóni Silva Brandao
Efapel
op 4'39"
91
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
z.t
92
Norberto Wilches
Betplay Cycling Team
op 5'06"
93
Elkin Sebastián Palmar Sierra
Betplay Cycling Team
z.t
94
Didier Alexander Sastoque
Betplay Cycling Team
z.t
95
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 5'09"
96
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
op 5'17"
97
Anthony Rappo
IAM Excelsior
op 5'27"
98
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 5'29"
99
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
op 5'56"
100
Dario Puccioni
Italy
z.t
101
Nathan Brown
EF Education First Pro Cycling Team
op 6'25"
102
Diego Fernando Ruiz Rojas
Betplay Cycling Team
op 6'38"
103
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
op 6'43"
104
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 6'53"
105
Jorge Montenegro
Ecuador
op 8'25"
106
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 8'55"
107
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 9'04"
108
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
109
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
110
Luis Felipe Laverde Jimenez
Gw Shimano
op 9'49"
111
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 10'00"
112
Jose Tito Hernandez Jaramillo
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 10'10"
113
William David Munoz Perez
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 10'51"
114
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
op 11'01"
115
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
op 11'03"
116
Jose Rodolfo Serpa Perez
Gw Shimano
z.t
117
Nicolas Castro
Gw Shimano
op 11'11"
118
João Almeida
Hagens Berman Axeon
op 11'15"
119
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
op 11'35"
120
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
op 11'36"
121
Ariel Maximiliano Richeze
Deceuninck - Quick Step
op 11'49"
122
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
op 12'12"
123
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Coldeportes Zenu
op 12'20"
124
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 12'51"
125
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
126
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
op 12'56"
127
Attilio Viviani
Italy
op 12'57"
128
Cade Bickmore
Aevolo
op 12'59"
129
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 13'06"
130
Rafael Silva
Efapel
op 13'12"
131
Albeiro Rabon
Deprisa Team
op 13'17"
132
Cristian Camilo Torres Calderon
Betplay Cycling Team
op 13'39"
133
Martin Laas
Team Illuminate
op 13'40"
134
Antoine Debons
IAM Excelsior
op 13'48"
135
Carlos Eduardo Alzate Escobar
Gw Shimano
op 14'37"
136
Marvin Angarita
Colombia
op 15'03"
137
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
op 15'07"
138
Eduardo Estrada
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 18'26"
139
Dylan Page
IAM Excelsior
op 18'42"
140
Steven Manuel Cuesta Zamora
Deprisa Team
op 19'03"
141
Taylor Phinney
EF Education First Pro Cycling Team
op 19'14"
142
Alex Howes
EF Education First Pro Cycling Team
op 19'18"
143
Tom Bohli
UAE Team Emirates
op 19'49"
144
Petr Vakoc
Deceuninck - Quick Step
op 19'55"
145
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 20'00"
146
Carlos Eduardo Quisphe-Quishpe
Ecuador
op 20'35"
147
Fabricio Ferrari Barcelo
Efapel
op 20'45"
148
Michael Bresciani
Bardiani CSF
op 21'00"
149
Fernando Islas
Aevolo
op 23'28"
150
Julián Cardona
Androni Giocattoli - Sidermec
op 25'47"
151
Jonathan Brown
Hagens Berman Axeon
op 26'15"
152
Francesco Lamon
Italy
op 26'16"
153
Michele Scartezzini
Italy
z.t
154
Aleksi Maunula
op 26'18"
155
Steven Kalf
Team Illuminate
op 31'23"
156
Riley Sheehan
Aevolo
op 35'13"
157
Nicolas David Garcia Alvarez
Betplay Cycling Team
op 37'10"
158
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 38'03"
159
Heimarhanz Ariza Jaramillo
Deprisa Team
op 42'54"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares