En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Colombia 2.1
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
14/02
Llanogrande
Llanogrande
191 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
3u42'52"
2
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
z.t
3
Diego Antonio Ochoa Camargo
Manzana Postobon Team
z.t
4
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
5
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
z.t
6
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
7
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
8
Juan Esteban Arango Carvajal
Colombia
z.t
9
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
10
Edison Munoz Lopez
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
11
Javier Alexis Acevedo Colle
EPM
z.t
12
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
13
Bayron Guama de la Cruz
Ecuador
z.t
14
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
15
Miguel Angel Rubiano Chavez
Coldeportes Zenu
z.t
16
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
17
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
18
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
19
Bob Jungels
Deceuninck - Quick Step
z.t
20
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
21
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
22
Álvaro Duarte Sandoval
Colombia
z.t
23
Juan Diego Alba Bolivar
Coldeportes Zenu
z.t
24
Daniel Felipe Martinez
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
25
Iván Ramiro Sosa
Team Sky
z.t
26
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Gw Shimano
z.t
27
Rigoberto Urán
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
28
Juan Pablo Suarez Suarez
Gw Shimano
z.t
29
Johnatan Cañaveral Vargas
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
30
Julio Alexis Camacho Bernal
Coldeportes Zenu
z.t
31
Dany Alberto Osorio Calle
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
32
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
33
Alex Alberto Cano Ardila
Coldeportes Zenu
z.t
34
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team Sky
z.t
35
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
36
German Enrique Chaves Torres
Coldeportes Zenu
z.t
37
Angel Alexander Gil Sanchez
EPM
z.t
38
Eduard Alexander Beltran Suarez
Medellin
z.t
39
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
40
Simon Pellaud
IAM Excelsior
z.t
41
Aristobulo Cala
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
42
Christopher Froome
Team Sky
z.t
43
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
z.t
44
Sebastian Alexander Castano Munoz
Colombia
z.t
45
Javier Ignacio Montoya Mesa
Colombia
z.t
46
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
47
Didier Alonso Chaparro Lopez
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
48
Lawson Craddock
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
49
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
50
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
51
Sergio Luis Henao Montoya
UAE Team Emirates
z.t
52
Jefferson Albeiro Cepeda
Ecuador
z.t
53
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
54
Sebastian Orlando Caro Monroy
Deprisa Team
z.t
55
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
56
Hernando Bohorquez Sanchez
Astana Pro Team
z.t
57
Wilmar Jahir Perez Munoz
Deprisa Team
z.t
58
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
59
Marc Soler
Movistar Team
z.t
60
Freddy Montana
EPM
z.t
61
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana Pro Team
z.t
62
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
63
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
op 1'36"
64
Alex Hoehn
Aevolo
z.t
65
Brayan Hernandez Gomez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
66
Sean Quinn
Hagens Berman Axeon
z.t
67
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
68
Jairo Cano
EPM
z.t
69
Jaramillo Diez Daniel Alexander
Manzana Postobon Team
z.t
70
David Villareal
Ecuador
z.t
71
Edwin Carvajal Jaramillo
EPM
z.t
72
Jose Tito Hernandez Jaramillo
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
73
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
74
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
75
Elkin Sebastián Palmar Sierra
Betplay Cycling Team
op 3'08"
76
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
77
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
z.t
78
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
79
Jóni Silva Brandao
Efapel
z.t
80
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
z.t
81
Joab Schneiter
IAM Excelsior
z.t
82
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
83
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
z.t
84
Anthony Rappo
IAM Excelsior
z.t
85
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Team Illuminate
z.t
86
Luis Felipe Laverde Jimenez
Gw Shimano
z.t
87
Jaime Alberto Castaneda Ortega
EPM
z.t
88
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
89
Karel Vacek
Hagens Berman Axeon
z.t
90
Cole Davis
Hagens Berman Axeon
z.t
91
Rafael Anibal Montiel Cuello
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
92
Norberto Wilches
Betplay Cycling Team
z.t
93
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
94
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
95
Didier Alexander Sastoque
Betplay Cycling Team
z.t
96
Brayan Stiven Sanchez Vergara
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
97
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
z.t
98
Cristian David Pita
Ecuador
z.t
99
Davide Baldaccini
Italy
z.t
100
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
101
Jorge Montenegro
Ecuador
z.t
102
Einer Rubio Reyes
Colombia
z.t
103
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
104
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
105
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
z.t
106
Nathan Brown
EF Education First Pro Cycling Team
op 4'40"
107
Dario Puccioni
Italy
z.t
108
Diego Fernando Ruiz Rojas
Betplay Cycling Team
z.t
109
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Coldeportes Zenu
z.t
110
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 7'54"
111
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
112
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
113
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
114
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
115
Alex Howes
EF Education First Pro Cycling Team
op 10'00"
116
Jose Rodolfo Serpa Perez
Gw Shimano
z.t
117
Marvin Angarita
Colombia
z.t
118
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
119
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
120
Petr Vakoc
Deceuninck - Quick Step
z.t
121
João Almeida
Hagens Berman Axeon
z.t
122
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
123
William David Munoz Perez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
124
Eduardo Estrada
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
125
Steven Manuel Cuesta Zamora
Deprisa Team
z.t
126
Nicolas Castro
Gw Shimano
z.t
127
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 11'41"
128
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
129
Carlos Eduardo Alzate Escobar
Gw Shimano
z.t
130
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
131
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
z.t
132
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
133
Attilio Viviani
Italy
z.t
134
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
135
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
136
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
137
Rafael Silva
Efapel
z.t
138
Albeiro Rabon
Deprisa Team
z.t
139
Martin Laas
Team Illuminate
z.t
140
Tom Bohli
UAE Team Emirates
z.t
141
Cristian Camilo Torres Calderon
Betplay Cycling Team
z.t
142
Fabricio Ferrari Barcelo
Efapel
z.t
143
Ariel Maximiliano Richeze
Deceuninck - Quick Step
z.t
144
Cade Bickmore
Aevolo
z.t
145
Carlos Eduardo Quisphe-Quishpe
Ecuador
z.t
146
Taylor Phinney
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
147
Antoine Debons
IAM Excelsior
z.t
148
Julián Cardona
Androni Giocattoli - Sidermec
op 12'35"
149
Heimarhanz Ariza Jaramillo
Deprisa Team
op 16'15"
150
Jonathan Brown
Hagens Berman Axeon
op 17'27"
151
Aleksi Maunula
z.t
152
Riley Sheehan
Aevolo
z.t
153
Michele Scartezzini
Italy
z.t
154
Francesco Lamon
Italy
z.t
155
Dylan Page
IAM Excelsior
z.t
156
Fernando Islas
Aevolo
op 22'10"
157
Steven Kalf
Team Illuminate
op 27'39"
158
Nicolas David Garcia Alvarez
Betplay Cycling Team
z.t
159
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares