En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Cholet - Pays de la Loire
Result
1
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
4u41'42"
2
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
3
Thomas Boudat
Total Direct Energie
z.t
4
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
5
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
6
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
7
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
8
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
9
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
10
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
12
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
13
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
14
Magnus Bak Klaris
BHS - Almeborg-Bornholm
z.t
15
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
16
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
17
Jacob Hennessy
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
18
Christoffer Lisson
BHS - Almeborg-Bornholm
z.t
19
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
20
Romain Cardis
Total Direct Energie
z.t
21
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
22
Aaron Gate
EvoPro Racing
z.t
23
Adam De Vos
Rally UCH Cycling
z.t
24
John Murphy
Rally UCH Cycling
z.t
25
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
26
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
27
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
30
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
31
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
32
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
33
Gianni Marchand
Cibel
z.t
34
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
35
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
36
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
Cyrille Thièry
Swiss Racing Academy
z.t
38
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
z.t
39
Julien Simon
Cofidis
z.t
40
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
41
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 8"
42
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
43
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
op 9"
45
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
46
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
op 12"
47
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
op 14"
48
Angelo Tulik
Total Direct Energie
op 21"
49
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
op 28"
50
Jacob Relaes
Cibel
op 33"
51
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
52
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 34"
53
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
54
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
56
Camille Thominet
St Michel - Auber93
z.t
57
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
58
Ryan Anderson
Rally UCH Cycling
z.t
59
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
60
Alex Colman
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
61
Patrick Müller
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
62
Harry Sweeny
EvoPro Racing
z.t
63
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
64
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
66
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
67
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 47"
68
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
op 55"
69
Gian Friesecke
Swiss Racing Academy
op 1'26"
70
Sander Andersen
BHS - Almeborg-Bornholm
z.t
71
Romain Sicard
Total Direct Energie
z.t
72
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
73
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
74
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
75
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
76
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
77
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
78
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
79
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
80
Mathias Bregnhoj
BHS - Almeborg-Bornholm
op 2'25"
81
Matthew Teggart
EvoPro Racing
z.t
82
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
83
Mads Baadsgaard Rahbek
BHS - Almeborg-Bornholm
z.t
84
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
85
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
86
Lennert Teugels
Cibel
z.t
87
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
88
Andrew Tennant
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
89
Robin Carpenter
Rally UCH Cycling
op 3'11"
90
Perrig Quemeneur
Total Direct Energie
op 4'09"
91
Tyler Magner
Rally UCH Cycling
z.t
92
Dennis Coenen
Cibel
op 4'32"
93
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
op 4'51"
94
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'55"
95
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
op 5'24"
96
Thomas Stewart
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
97
Wim Reynaerts
Cibel
z.t
98
Timothy Stevens
Cibel
op 6'09"
99
Emil Toudal
BHS - Almeborg-Bornholm
z.t
100
Mauro Schmid
Swiss Racing Academy
z.t
101
Alex Paton
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 11'51"
102
Rory Townsend
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
103
Raphael Krähemann
Swiss Racing Academy
z.t
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Shane Archbold
EvoPro Racing
DNF
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
DNF
Loic Chetout
Cofidis
DNF
Pier-André Coté
Rally UCH Cycling
DNF
Matteo Dal-Cin
Rally UCH Cycling
DNF
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
DNF
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
DNF
Romain Feillu
St Michel - Auber93
DNF
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Victor Lafay
Cofidis
DNF
Alexander Maes
Cibel
DNF
Robert-Jon McCarthy
Canyon dhb p/b Bloor Homes
DNF
Cormac McGeough
EvoPro Racing
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Brian Nauleau
Total Direct Energie
DNF
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
DNF
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
DNF
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Wouter Wippert
EvoPro Racing
DNF
Eugert Zhupa
EvoPro Racing
DNF
Nicklas Overgaard Pedersen
BHS - Almeborg-Bornholm
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
Info
Parcours
Result
Palmares