En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Cholet - Pays De Loire
Result
1
Thomas Boudat
Direct Energie
4u44'41"
2
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
3
Roy Jans
Cibel - Cebon
z.t
4
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
5
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
6
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
7
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
z.t
8
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
z.t
9
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
z.t
10
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
12
Christoffer Lisson
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
13
Pierre-Luc Perichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
14
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
15
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
16
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
17
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
18
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
z.t
19
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
20
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
21
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
z.t
22
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
23
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
24
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
25
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
26
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
27
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
z.t
28
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
29
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
30
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
31
Tanner Putt
United Healthcare Cycling Team
z.t
32
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
33
Julien Simon
Cofidis
z.t
34
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
35
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
36
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
37
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
38
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
z.t
39
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
40
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 8"
41
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
42
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
43
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
44
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
op 10"
45
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
46
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
47
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
48
Andrea Garosio
op 15"
49
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
z.t
50
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
51
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
z.t
52
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 17"
54
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
op 19"
55
Corentin Ermenault
Vital Concept Cycling Club
op 28"
56
Justin Mottier
Vital Concept Cycling Club
z.t
57
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
58
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
59
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
op 1'02"
60
Brian Nauleau
Direct Energie
op 1'29"
61
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
63
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'47"
64
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 2'09"
65
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
op 2'16"
66
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
op 2'27"
67
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
op 2'42"
68
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
69
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
70
Nicklas Overgaard Pedersen
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
71
Eric Marcotte
United Healthcare Cycling Team
z.t
72
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
73
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
op 3'32"
74
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
75
Rein Taaramae
Direct Energie
z.t
76
Samuel Leroux
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
77
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
78
Anthony Perez
Cofidis
z.t
79
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
80
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
81
Joeri Stallaert
Team Vorarlberg - Santic
z.t
82
Lukas Ruegg
Team Vorarlberg - Santic
z.t
83
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
84
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
z.t
85
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
z.t
86
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
87
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
z.t
88
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
89
Yoann Bagot
Vital Concept Cycling Club
z.t
90
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
91
Mathias Bregnhoj
Bhs - Almeborg Bornholm
op 3'50"
92
Emil Toudal
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
93
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
op 5'06"
94
Kevin De Jonghe
Tarteletto - Isorex
op 5'54"
95
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
op 6'46"
96
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
97
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
op 8'28"
98
Angelo Raffaele
D'Amico Utensilnord
z.t
99
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 12'44"
100
Emanuele Onesti
D'Amico Utensilnord
z.t
Francesco Bettini
D'Amico Utensilnord
DNF
Dieter Bouvry
Cibel - Cebon
DNF
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
DNF
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
DNF
Marc Fournier
Vital Concept Cycling Club
DNF
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Fabien Grellier
Direct Energie
DNF
Adrian Hegyvary
United Healthcare Cycling Team
DNF
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Travis McCabe
United Healthcare Cycling Team
DNF
Rasmus Christian Quaade
Bhs - Almeborg Bornholm
DNF
Anthony Roux
Groupama - FDJ
DNF
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Nicolas Samparisi
D'Amico Utensilnord
DNF
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Timothy Stevens
Cibel - Cebon
DNF
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
DNS
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
Info
Parcours
Result
Palmares