En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de San Luis
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
25/01
San Luis
San Luis
167.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alfredo Orlando Lucero
24u37'52"
2
Jorge Giacinti
Scott-Marcondes Cesar-Fadenp Sao Jose dos Campos
op 1'05"
3
Jose Rodolfo Serpa Perez
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1'31"
4
Andriy Grivko
ISD - Neri
op 2'22"
5
Ivan Basso
Liquigas
op 2'24"
6
Luis Alberto Romero Amarán
Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light
op 2'25"
7
Carlos José Ochoa
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 2'59"
8
Benjamin Jacques-Maynes
Bissell Pro Cycling
z.t
9
Andres Ignacio Pereyra
op 3'19"
10
Jackson Rodríguez
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 3'34"
11
David Blanco Rodriguez
Palmeiras Resort / Tavira
op 3'46"
12
Alejandro Manuel Marques Porto
Palmeiras Resort / Tavira
op 3'50"
13
Renato Seabra
op 3'52"
14
Vincenzo Nibali
Liquigas
op 3'53"
15
Gustavo Alberto Lopez
op 4'28"
16
Magno Nazaret Prado
op 4'48"
17
Dirk Müller
Team Nutrixxion Sparkasse
op 4'51"
18
Gerardo Luis Fernandez
op 5'20"
19
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
op 5'39"
20
Tyler Wren
Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light
op 6'20"
21
Gaston Aguero
op 6'50"
22
Jesus Rosendo Prado
Andalucia - Cajasur
op 7'07"
23
David De La Fuente Rasilla
Fuji - Servetto
op 7'53"
24
Enzo Josue Moyano
op 7'54"
25
Andy Jacques-Maynes
Bissell Pro Cycling
op 8'28"
26
Brian Bach Vandborg
Liquigas
op 8'36"
27
Nestor Pias Torres
op 8'47"
28
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
op 9'10"
29
Juan Pablo Magallanes Aranda
Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
op 9'14"
30
Lucas Sebastian Haedo
Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light
op 9'34"
31
Alessandro Proni
ISD - Neri
op 9'51"
32
Jose Alberto Benitez Roman
Fuji - Servetto
op 10'17"
33
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
op 10'30"
34
Beñat Intxausti Elorriaga
Fuji - Servetto
op 10'58"
35
Peter Kusztor
Atlas-Romer's Hausbäckerei
op 11'03"
36
Bernardo Colex Tepoz
Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
op 11'42"
37
Reldy Perez de la Rosa
op 12'55"
38
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
op 13'05"
39
Lasse Bochmann
Team Saxo Bank
op 13'13"
40
Xavier Tondo Volpini
Andalucia - Cajasur
op 13'20"
41
Kjell Carlström
Liquigas
op 13'26"
42
Arles Antonio Castro Laverde
op 13'38"
43
Andreas Schillinger
Team Nutrixxion Sparkasse
op 13'47"
44
Rida Cador
Atlas-Romer's Hausbäckerei
op 14'19"
45
Matti Breschel
Team Saxo Bank
op 14'35"
46
Burke Swindlehurst
Bissell Pro Cycling
op 15'05"
47
Luis Fernando Macias Hernandez
Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
op 15'24"
48
Alexander Gonzalez Pena
op 15'31"
49
Francisco José Martinez Perez
Andalucia - Cajasur
op 15'34"
50
Davide Frattini
Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light
op 15'38"
51
Mariano Ceferino De Fino Silveira
op 15'48"
52
Gabriel Brizuela
op 16'17"
53
Jason McCartney
Team Saxo Bank
op 16'22"
54
Nelson Victorino
Palmeiras Resort / Tavira
op 16'35"
55
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
op 16'36"
56
José Antonio Carrasco Ramírez
Andalucia - Cajasur
op 16'39"
57
Ramiro Cabrera Gonzalez
op 17'07"
58
Martin Garrido Mayorga
Palmeiras Resort / Tavira
op 17'14"
59
Mauricio Morandi
op 17'31"
60
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
op 17'59"
61
Florian Salzinger
Atlas-Romer's Hausbäckerei
op 18'25"
62
Pablo Andrés Alarcon Cares
op 18'46"
63
Frank Scherzinger
Atlas-Romer's Hausbäckerei
op 18'50"
64
Nico Schneider
Atlas-Romer's Hausbäckerei
op 19'08"
65
Eric Baumann
Team Nutrixxion Sparkasse
op 19'27"
66
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
op 19'32"
67
Aaron Olson
Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light
op 19'37"
68
Kirk O'Bee
Bissell Pro Cycling
op 20'01"
69
Luis Bravo
op 20'03"
70
Richard Mascarañas
op 20'09"
71
Roberto Antonio Richeze
P-Nivo Betonexpressz 2000 Kft.Se
op 20'18"
72
Fabricio Morandi
op 20'21"
73
Juan Gaspari
op 20'24"
74
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
op 20'42"
75
Cesar Oliva
op 21'42"
76
Hernán Cline
op 22'02"
77
John Fredy Parra Celada
Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
op 22'03"
78
Antonio Aldape Chavez
Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
op 22'43"
79
Marcel Fischer
Team Nutrixxion Sparkasse
op 23'49"
80
Leonardo Scarselli
ISD - Neri
op 24'16"
81
Oscar Gatto
ISD - Neri
op 24'22"
82
Lars Wackernagel
Team Nutrixxion Sparkasse
op 24'26"
83
Lisuandi Alonso Ruano
op 24'33"
84
Samuel José Rodrigues Caldeira
Palmeiras Resort / Tavira
op 25'08"
85
Mitja Schlüter
Team Nutrixxion Sparkasse
op 25'25"
86
Aníbal Andres Borrajo
Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light
op 25'36"
87
Patricio Almonacid
op 26'05"
88
Pablo Jacob Seisdedos Duque
op 26'22"
89
Mattia Gavazzi
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 26'27"
90
Luis Fernando Sepulveda
op 26'49"
91
Alessandro Vanotti
Liquigas
op 26'59"
92
Manuel Belletti
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 27'08"
93
Yordenis Crespo Donate
op 27'34"
94
Juan Esteban Curuchet
op 28'24"
95
Antonio Roberto Cabrera Torres
op 28'39"
96
Krassimir Vasilev
Palmeiras Resort / Tavira
op 28'40"
97
Pedro Palma Dos Santos
op 30'17"
98
Alejandro Alberto Borrajo
Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light
op 32'04"
99
Andy Guptill
Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light
op 32'10"
100
Luca Celli
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 35'30"
101
Claudio Claveles
op 37'16"
102
Sergio Daniel Godoy
op 38'11"
103
Jan Carlos Arias Perez
op 40'08"
104
Gonzalo Savas Miranda Figueroa
op 40'37"
105
Emmanuel Domingo Guevara Arguello
op 41'04"
106
Luis Mansilla Almonacid
op 41'30"
107
Guillermo Martin Brunetta
op 41'35"
108
Gustavo Francisco Borcard
op 43'47"
109
Maximiliano Badde
op 43'49"
110
Noslen Funes
op 44'05"
111
Ariel Lucero
op 51'07"
112
Enzo Cesario Farias
op 57'38"
113
Cristopher Mansilla Almonacid
op 59'03"
Milton Brito
DNF
Dmytro Grabovskyy
ISD - Neri
DNF
Walter Fernando Perez
DNF
Pablo Daniel Pintos Rodriguez
DNF
Jorge Soto Perera
DNF
Alvaro Tradaguila
DNF
Marco Antonio Arriagada Quinchel
DNS
Carlos Alberto Uran Arroyave
DNS
Jose Aravena
DNF
João Correia
DNF
Adrian Richeze
DNF
Diego Rivera
DNF
Tom Zirbel
Bissell Pro Cycling
DNS
Guillermo Ruben Bongiorno
CSF Group - Navigare
DNF
Omar Cervantes Diaz
Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
DNF
Jaime Gustavo Suaza Lopez
DNF
Pedro Autran Dourado Dutra Nicacio
DNF
Mauro Abel Richeze
CSF Group - Navigare
DNF
Hector Gonzalez Baeza
Fuji - Servetto
DNS
Gustavo Mario Toledo
DNS
Juan Esteban Arango Carvajal
DSQ
Davide Ricci Bitti
ISD - Neri
DNF
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares